Informacje12 grudnia 2015, 18:00,

XXVII Wieczór słowno-muzyczny Adwentowa Zaduma w Zalesiu Górnym

12 grudnia 2015 roku odbędzie się XXVII Wieczór słowno-muzyczny poświęcony poezji i muzyce adwentowej pn.: Adwentowa Zaduma. Adwent to czas radosnego czuwania i głębszej refleksji w oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia. Muzyka i poezja pomogą nam włączyć się w ten nastrój. W koncercie zgodzili się wziąć udział: Panie Bernadetta Szymala-Krzemińska (recytacje) i Magda Olszewska (reżyseria i recytacje) oraz Panowie Maciej Rayzacher (recytacje) i Marcin Szczyciński – oprawa muzyczna. Spotkamy się w sobotę 12 grudnia 2015 r. o godzinie 18:00 w Domu Rodziny Wisłockich – Fundacji Odrodzenie. Ul. Pionierów 11/13 w Zalesiu Górnym. Zapraszamy - Zespół organizacyjny.

Informacje3 grudnia 2015, 08:00,

Nowy Herb Miasta i Gminy Góra Kalwaria

Zmienił się oficjalny wygląd herbu Góry Kalwarii. Warto zwrócić uwagę na tę istotną dla symboliki heraldycznej zmianę. Została ona oficjalnie wprowadzona w życie 3 grudnia br. zgodnie z zaleceniem Komisji Heraldycznej. Na fotografii poniżej nowy herb znajduje się po prawej stronie. Starą wersję herbu będziemy mogli oglądać jeszcze przez kilka lat. Od dziś nowy herb znajduje się na stronie internetowej gminy oraz na dokumentach. Poprzednia wersja najdłużej będzie widniała na ratuszu - zastąpiona nową będzie dopiero w trakcie planowanego remontu elewacji.

NOWY HERB MIASTA I GMINY GÓRA KALWARIA

Genezę górskokalwaryjskiego herbu znają wszyscy mieszkańcy naszego miasta. Historia o krzyżu na niebie oraz towarzyszących mu ciałach niebieskich przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. W ciągu wieków herb zmieniał jednak swój wygląd. Wersja, która obowiązuje od dziś jest piątą z kolei. Obecne zmiany w wyglądzie herbu spowodowane są zaniedbaniem władz gminy. 25 lat temu włodarze postanowili zastąpić wersję z koroną i kielichami kwiatowymi taką, która będzie wprost nawiązywała do herbu nadanego miastu przez króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego. W trakcie prac nie zwrócono się do Komisji Heraldycznej o zaopiniowane projektu. Po latach, gdy okazało się, że gmina posługuje się niezgodnym z zasadami heraldyki symbolem władze postanowiły naprawić błąd sprzed lat. Komisja zanegowała niemal wszystkie elementy używanego dotychczas herbu. Niezgodne z zasadami były tarcza, kształt gwoździ i krzyża, promienie słoneczne, a nawet sama kolorystyka. Po wielomiesięcznej wymianie korespondencji pomiędzy komisją i magistratem ustalono wygląd nowego herbu. Zmianą najbardziej widoczną jest zredukowanie kolorów - krzyż, serce, gwoździe i księżyc będą w kolorze żółtym, a ziemia biała (zjawisko miało miejsce 26 grudnia i stąd decyzja Komisji, by ziemia widniejąca na herbie była biała jak zimową porą, gdy na niebie pojawił się cud).

Przeczytaj też: Poznaj sploty piaseczyńskich historii