Informacje6 września 2014, 12:00,

XVII Europejskie Dni Dziedzictwa w Czersku

6 września 2014 roku na Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku odbędą się XVII Europejskie Dni Dziedzictwa. W tym roku hasłem imprezy jest 'Dziedzictwo - źródło tożsamości'. Początek o godz. 12.00. Prowadzenie: Barbara Jabłońska, Urszula Wroniewicz. Organizatorzy: Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii, TOnZ oddział Czersk, Gmina Góra Kalwaria.

XVII Europejskie Dni Dziedzictwa w Czersku

Program:
godz. 12.00 - 17.00
- powitanie gości
- występy zespołów: ŁURZYCANKI (przy Konstancińskim Domu Kultury w Konstancinie-Jeziornie), URZECZEni (przy TOnZ Oddział w Czersku), KALWARKI (przy Ośrodku Kultury w Górze Kalwarii)
- "Nadwiślańskie Urzecze. Podwarszawski mikroregion etnograficzny" autorska prezentacja książki oraz filmu "Nadwiślańskie Urzecze" - dr Łukasz Maurycy Stanaszek
- "Znaczenie Wisły dla Urzecza" - prof. dr hab. Karol Piasecki, Uniwersytet Szczeciński
- "Stroje ludowe na Urzeczu" - etnograf Elżbieta Piskorz-Branekova
- Binduga Flisacka - Fundacja Szerokie Wody
- Nieco wcześniej na Urzeczu - film "Czersk. Osadnictwo wczesnośredniowieczne VII-XII w." (TOnZ Oddział w Czersku)
- koncert zespołu HAMBAWENAH
- degustacja tradycyjnych łurzyckich potraw

Informacje7 września 2014, 08:00,

Festiwal Otwarte Ogrody w Konstancinie-Jeziornie

Już po raz siódmy zapraszamy Państwa na Festiwal Otwarte Ogrody. W weekend (6 i 7 września) w malowniczej scenerii konstancińskich ogrodów będzie można wysłuchać koncertu, obejrzeć wystawę malarstwa, spotkać się z artystami i ciekawymi twórcami. Oferta jest tak bogata, że z pewnością każdy znajdzie ogród dla siebie i miło spędzi w nim czas. Tradycyjnie już w pierwszy weekend września (6-7 września) mieszkańcy Konstancina-Jeziorny otwierają swoje ogrody. To wyjątkowe wydarzenie pozwala nie tylko dostrzec uroki miasta-ogrodu, poznać jego historię, ale przede wszystkim zintegrować lokalną społeczność. W erze pośpiechu mamy okazję zatrzymać się na chwilę, zachwycić pięknym krajobrazem i w kameralnym gronie wsłuchać w piosenki Geoges’a Brassens’a czy dźwięki muzyki klasycznej.

Festiwal Otwarte Ogrody w Konstancinie-Jeziornie

Otwarte Ogrody są okazją do spotkań ze sztuką i jej twórcami. Pasjonaci malarstwa mogą wybierać w bardzo zróżnicowanej ofercie. „Konstancińskie klimaty”, rysunek satyryczny czy galeria mistrzów szkoły paryskiej – to tylko niektóre z nich. W „Ogrodzie Poezji” zatracą się zapewne miłośnicy słowa, którzy będą mieli okazję porozmawiać z poetkami Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Minione lata odżyją na wystawach fotograficznych, podczas projekcji filmu dokumentalnego „Zaufany Piłsudskiego” czy prezentacji książki o Łurzycu. Miłośnicy historii mogą zwiedzić dom, w którym mieszkał Stefan Żeromski lub z przewodnikiem powędrować szlakiem zabytkowych willi. Na najmłodszych czeka minizoo w Bielawie, warsztaty malarsko-plastyczne „Zaczarowany dom” czy spotkanie w „Tęczowej w pasiece” w Cieciszewie.

Przeczytaj też: Trzy bilboardy za Ebbing Missouri w Kinie Plenerowym w Konstancinie

FESTIWAL OTWARTE OGRODY W KONSTANCINIE-JEZIORNIE

Dwudniową imprezę zakończy „Koncert na pożegnanie lata” w amfiteatrze w Parku Zdrojowym. Tym razem będzie to koncert muzyki filmowej Wojciecha Kilara. W wykonaniu Lwowskiej Orkiestry Symfonicznej usłyszymy muzykę z filmów: „Pan Tadeusz”, „Pianista”, „Kronika wypadków miłosnych” czy „Trędowata”. Tegoroczna edycja Otwartych Ogrodów odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Dziedzictwo – źródło tożsamości”. W czasie trwania festiwalu czynny będzie punkt informacyjny przy Tężni w Parku Zdrojowym, gdzie będzie można zasięgnąć informacji na temat odbywających się spotkań i koncertów oraz otrzymać szczegółowy program z mapą. Organizatorzy Festiwalu dziękują wszystkim mieszkańcom, właścicielom ogrodów, twórcom za przygotowanie tegorocznych spotkań. Poniżej do pobrania szczegółowy program Festiwalu.

FESTIWAL OTWARTE OGRODY W KONSTANCINIE-JEZIORNIE

Organizatorami Festiwalu Otwarte Ogrody są: Klub Inicjatyw Obywatelskich – koordynator Festiwalu, Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina, Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, Konstanciński Dom Kultury. Festiwal odbywa się pod patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Patronat honorowy - Marszałek Województwa Mazowieckiego. Patronat honorowy - Starosta Piaseczyński i Przewodnicząca Rady Powiatu Piaseczyńskiego.