Informacje15 września 2011, 00:00,

XIV Europejskie Dni Dziedzictwa na zamku w Czersku

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku, Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria, Powiat Piaseczyński, Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii, Mazowsze Serce Polski serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców na XIV Europejskie Dni Dziedzictwa, które odbędą się 18 września 2011 roku, na zamku Książąt Mazowieckich w Czersku. Celem imprezy jest przedstawianie wiedzy historycznej oraz promocja narodowego i regionalnego dziedzictwa, które stanowią fundament kultury europejskiej. Polska bierze udział w obchodach po raz 19. Hasło przewodnie tegorocznych polskich obchodów EDD - Kamienie milowe – ma zwrócić uwagę, na wielowiekowy wkład Rzeczpospolitej w rozwój Europy. Znaczenie mają zarówno wielkie historyczne wydarzenia jak i twórcy kształtujący lokalną tożsamość. Prowadzenie: Marzena Szczepańska. Opracowanie: Barbara Jabłoński. Wstęp wolny.

XIV EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA NA ZAMKU W CZERSKU

Europejskie Dni Dziedzictwa program imprezy

o godz. 12.00 odegraniem hejnałem Czerska z Wieży Bramnej
- Człowiek od czasów najdawniejszych do dnia dzisiejszego – inscenizacje taneczne w wykonaniu formacji tanecznej Bartek
- Przygody rycerza Szaławiły - wykonanie amatorska grupa teatralna MIT
- Piękno folkloru – wykonanie dziecięcy zespól ludowy Kalwarki
Koncerty
- Śródziemnomorskie melodie – wykonanie polsko-włoska grupa Bene
- Czerwieńsza strona jabłka – zespół muzyczny z Góry Kalwarii
Występy chórów
- Chór Gospel pod kierownictwem Aleksandry Puacz-Markowskiej
- Coniew pod kierownictwem Bogdana Szewczyka
Formuła wędrującego mikrofonu
- Motocykl Sokół – kamień milowy polskiej motoryzacji” przedstawi Leszek Liszewski Bractwo Motocyklowe Sokół
- Cmentarzysko z przełomu er w Czersku – kamień milowy na bursztynowym szlaku przedstawi dr Katarzyna Czarnecka
- Przywracanie pamięci o £użycu przedstawi dr £ukasz Maurycy Stanaszek
- Szkuta wiślana w Czersku z XV w. przedstawi Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie
- Kamienie milowe historii Polski sześć inscenizacji historycznych w wykonaniu Polskiej Rewii Konnej pod kierownictwem Damiana Dębskiego
- o tradycjach starego rzemiosła opowiedzą garncarz i kowal
Wystawy
- Działalność TOnZ jako kamień milowy w poznawaniu dziedzictwa kulturowego Mazowsza
- Mila w malarstwie Anny Skajnowskiej-Olszewskiej
- Zabytki i krajobraz w fotografii Arkadiusza Strzyżewskiego
- Mazowsze w malarstwie grupy plastycznej Communio Graphis
Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie zaprezentuje kiermasze
- rękodzieła ludowego
- żywności ekologicznej i tradycyjnej
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Góra Kalwaria

Informacje15 września 2011, 00:00,

Rajd Szlakami Chojnowskiego Parku Krajobrazowego

Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych zaprasza rodziców z dziećmi na rodzinny rajd terenowy Szlakami Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, który odbędzie się 17 września 2011 roku na terenie gminy Piaseczno, w miejscowości Bogatki. Trasa rajdu przebiegać będzie od rezerwatu Biele Chojnowskie do rezerwatu Las Pęcherski, a więc pomiędzy miejscowościami Bogatki, Wólka Pęcherska i Pęchery. Zwieńczeniem rajdu będzie ognisko i poczęstunek na terenie obiektu turystycznego Zimne Doły, który położony jest nieopodal żabieńca. Dla uczestników przygotowany został również konkurs sprawdzający wiedzę przyrodniczą, a dla najlepszych cenne nagrody.

Harmonogram rajdu terenowego Szlakami Chojnowskiego Parku Krajobrazowego dla grup ze szkół podstawowych – klasy IV-VI.
11:00 – Wyjazd autobusu z uczestnikami rajdu spod Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno
11:00 – 11:30 – Przejazd do miejsca rozpoczynającego rajd nieopodal Leśniczówki Bogatki
11:30 – 13:30 – Przejście uczestników trasą rajdu do miejscowości Pęchery
13:30 – 14:00 – Przejazd z miejscowości Pęchery do obiektu turystycznego „Zimne Doły”
14:00 – 14:15 – Przeprowadzenie konkursu edukacyjnego dla dzieci i rodziców
14:15 – 15:30 – Ognisko i poczęstunek dla uczestników rajdu
15:30 – 15:45 – Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród
15:45 – Zakończenie imprezy i wyjazd uczestników pod Urząd Miasta i Gminy Piaseczno

Harmonogram rajdu terenowego Szlakami Chojnowskiego Parku Krajobrazowego dla grup z gimnazjów – klasy I-III.
11:30 – Wyjazd autobusu z uczestnikami rajdu spod Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno
11:30 – 12:00 – Przejazd do miejsca rozpoczynającego rajd w miejscowości Pęchery
12:00 – 14:00 – Przejście uczestników trasą rajdu do miejscowości Bogatki
14:00 – 14:30 – Przejazd z miejscowości Bogatki do obiektu turystycznego „Zimne Doły”