Informacje7 maja 2011, 00:00,

Wystawa Wycinanka Polska ze zbiorów A. Śledziewskiego


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Konstanciński Dom Kultury serdecznie zaprasza na wystawę WYCINANKA POLSKA ze zbiorów Antoniego Śledziewskiego. Uroczyste otwarcie wystawy poprzedzone prelekcją Antoniego Śledziewskiego odbędzie się w sobotę, 7 maja 2011 roku, o godz. 16.00 w Konstancińskim Domu Kultury przy ul. Jaworskiego 18. Wystawa potrwa do 20 czerwca 2011 r.

Wystawa Wycinanka Polska ze zbiorów A. Śledziewskiego

Wycinanka polska przeżywa ostatnio swój renesans. Wykorzystywana jako źródło inspiracji przez młodych projektantów i architektów m.in. w projekcie Pawilonu Polskiego na wystawie EXPO w Szanghaju w 2010 r. promuje z powodzeniem oryginalne elementy kultury polskiej zagranicą. Choć jest znana w różnych krajach europejskich nigdzie nie osiągnęły takiej skali rozwoju i nie wytworzyła tak bogatej gamy form, kolorów i motywów zdobniczych stając się przy tym integralną częścią życia i kultury wsi. Barwna wycinanka polska jest sztuką typową dla Mazowsza. Nie rozwinęła się w porównywalnej skali ani w Wielkopolsce, ani na Śląsku, ani na Pomorzu. Czy narodziła się w związku z istnieniem Fabryki Papieru w Jeziornie i czy jest specyficznym elementem dziedzictwa kulturowego okolic Konstancina-Jeziorny ? O tym będzie można dowiedzieć się podczas prelekcji Antoniego Śledziewskiego, zorganizowanej przy okazji wernisażu wystawy wycinanek z jego zbiorów.

Antoni Śledziewski – filolog, kulturoznawca, publicysta i poeta, a także badacz i popularyzator sztuki ludowej i folkloru, kolekcjoner wycinanek ludowych. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego (1955) i autorem artykułów z dziedziny kultury ludowej. Zorganizował ponad 40 wystaw i konkursów z zakresu sztuki ludowej i folkloru, w tym wystawę wycinanek wielokrotnie eksponowaną w latach 1996-2006 w Polsce i zagranicą m.in. w Karlsruhe, Stuttgarcie, Norymberdze, Wilnie, Reykjaviku,Isafjorour i Egilsstaoir. Laureat Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego (2005) "Za Zasługi na Rzecz Województwa Mazowieckiego". Autor tomików wierszy: Wołanie pod wiatr (2002) i Zaproszenie do wspomnień (2005) oraz albumu Wycinanka polska (2008).
autor/źródło: Redaktorzy serwisu mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna

Napisz komentarz

Informacje7 maja 2011, 00:00,

Przystanek Zalesie Bezpłatna Gazeta Sołecka Zalesie Górne


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Przystanek Zalesie to chyba jedyn w Polsce zarejestrowana i regularnie wydawana gazetka sołecka. Ukazuje się od maja 2008 roku jako miesięcznik w nakładzie papierowym w standardowej ilości 700 szt. Jej podstawowym celem jest informowanie lokalnej społeczności o działaniach podstawowego szczebla samorządu czyli Rady Sołeckiej i inicjatywach społeczno - kulturalnych podejmowanych w Zalesiu Górnym i sąsiednich miejscowościach. Mamy nadzieję, ze nasza gazetka spełnia także funkcję integrującą lokalną społeczność wokół spraw ważnych dla mieszkańców.

Przystanek Zalesie Bezpłatna Gazeta Sołecka Zalesie Górne

Najnowszy numer gazety Przystanek Zalesie: przystanek-zalesie-30.pdf. Zachęcamy mieszkańców, do pobrania gazetki Zalesia i zapoznania się z jej zawartością.
autor/źródło: Andrzej Szczygielski - Redaktor Naczelny "Przystanek Zalesie"
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie