Informacje7 lipca 2016, 08:00,

WYSTAWA PLAKAT PRL Z LAT 1970-1980


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Muzeum Regionalne zaprasza na wystawę PLAKAT PRL Z LAT 1970-1980, którą można oglądać do 20 sierpnia 2016 roku. Miejsce: Muzeum Regionalne, Pl. Piłsudskiego 10 w Piasecznie. Na wystawie, ze zbiorów Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, zobaczyć będzie można plakaty takich sław jak H. Tomaszewski, J. Młodożeniec, J. Erol, M. Wasilewski, W. Świerzy, A. Pągowski. Aby przybliżyć klimat tamtych lat na wystawie znajdą się przedmioty i sprzęty, które spotkać można było wówczas w każdym domu.

WYSTAWA PLAKAT PRL Z LAT 1970-1980

Plakat to doskonałe medium w czasach PRL-u, towarzyszące wszystkim ważniejszym wydarzeniom kulturalnym, społecznym i politycznym w kraju. Dobrze przemyślany przez autora, z wieloma podtekstami i motywami symbolicznymi był celny w swoim przekazie. Kolorowy, prosty w swojej formie, różnorodny w treści i przyciągający wzrok odbiorcy był masowo widoczny na ulicach miast. Oklejano nimi słupy ogłoszeniowe, ale także płoty odgradzające place budowy czy mury starych domów. Niejednokrotnie plakat był prawdziwym dziełem sztuki, a do jego projektowania angażowani byli cenieni artyści jak H. Tomaszewski, J. Młodożeniec, W Świeży, M. Wasilewski czy A. Pągowski. Na prezentowanej wystawie przedstawimy plakaty ze zbiorów Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Aby przybliżyć klimat tamtych lat, wystawa uzupełniona zostanie przez przedmioty i sprzęty, które w okresie PRL-u spotkać można było w każdym domu.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

WYSTAWA PLAKAT PRL Z LAT 1970-1980

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje30 czerwca 2016, 17:42,

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Czy w Twojej okolicy jest bezpiecznie? Chcesz wiedzieć? Możesz mieć na to wpływ. Reaguj na zagrożenia i podziel się swoimi spostrzeżeniami! Odwiedź Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa! Już od najbliższego piątku „Mapa” dostępna będzie na stronach internetowych stołecznej Policji www.policja.waw.pl

KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA

W najbliższy piątek (1 lipca) rusza Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To innowacyjne narzędzie, mające służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców, w wersji pilotażowej przez cały najbliższy miesiąc będzie funkcjonowało na terenie garnizonu stołecznego Warszawy, Podlasia i Pomorza. Później swoim zasięgiem obejmie również cały kraj. „Mapa” już od 1 lipca dostępna będzie na stronach internetowych wszystkich stołecznych jednostek Policji, a jej obsługa została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z niej skorzystać każdy obywatel.

Informacje wykorzystywane w mapie zagrożeń opierają się na trzech filarach. W pierwszym filarze gromadzone są informacje z policyjnych systemów informatycznych, drugi filar to część interaktywna z bezpośrednim udziałem mieszkańców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych. Trzeci filar opiera się o informacje pozyskane od obywateli z wykorzystaniem platformy wymiany informacji. W najbliższy piątek (1 lipca) rusza Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To innowacyjne narzędzie, mające służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców, w wersji pilotażowej przez cały najbliższy miesiąc będzie funkcjonowało na terenie garnizonu stołecznego Warszawy, Podlasia i Pomorza. Później swoim zasięgiem obejmie również cały kraj. „Mapa” już od 1 lipca dostępna będzie na stronach internetowych wszystkich stołecznych jednostek Policji, a jej obsługa została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z niej skorzystać każdy obywatel.

Przeczytaj też: Bartas Szymoniak trafił w gusta piaseczyńskiej publiczności [ZDJĘCIA]



Mapy zostały opracowane w oparciu o informacje własne Policji, czyli m.in. statystyki policyjne, a także na podstawie informacji przekazanych przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych oraz w oparciu o wyniki badań opinii publicznej oraz informacje różnych instytucji.

Na mapie znajdą się informacje m.in. o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie: kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie rzeczy, wymuszenie, bójka, pobicie, uszczerbek na zdrowiu, oszustwo na wnuczka i na policjanta oraz przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe związane z posiadaniem i udzielaniem innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych, przestępczość nieletnich, uwzględnione zostały także wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych.

Warto podkreślić, że już od najbliższego piątku obywatele, będą mieli możliwość aktualizacji informacji na mapie. Za pomocą interaktywnej strony obywatele będą mogli przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w ich okolicy. Następnie Policja będzie te sygnały weryfikować. Jeśli informacje okażą się prawdziwe, Policja wprowadzi je wprost na mapy. Dzięki temu rozwiązaniu na mapach znajdą się bardziej szczegółowe informacje, dotyczące również niższych szczebli podziału terytorialnego, w tym dzielnic, osiedli.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwoli na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w miejscach wskazanych przez mieszkańców regionu.

Podczas tworzenia mapy zagrożeń na terenie całego kraju przeprowadzono ponad 11 tysięcy spotkań, podczas których mieszkańcy zgłaszali swe uwagi, mówili o potrzebach i zagrożeniach w swojej okolicy. W spotkaniach wzięło udział ponad 217 tysięcy osób.

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie