Informacje28 lutego 2011, 00:00,

Wystawa LEON WYCZÓ£KOWSKI w Muzeum Regionalnym

Nie często możemy w naszym mieście oglądać obrazy jednego z najwybitniejszych polskich artystów przełomu XIX i XX wieku. W marcu obrazy Leona Wyczółkowskiego będą na wyciągnięcie naszej ręki w Piasecznie. Przyjechało do nas aż 37 dzieł Leona Wyczółkowskiego. Zostały wypożyczone z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Wystawie będą towarzyszyć lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży ze szkół. Oficjalne otwarcie wystawy nastąpi 4 marca 2011 roku o godzinie 19.00, serdecznie zapraszamy. Ekspozycję będzie można oglądać do 3 kwietnia.

Wystawa LEON WYCZÓ£KOWSKI w Muzeum Regionalnym w Piasecznie

Leon Wyczółkowski jest czołowym przedstawicielem nurtu realistycznego w okresie Młodej Polski. Jako malarz niezwykle płodny w swojej twórczości, zostawił po sobie ogromną ilość dzieł. Ich staranny dobór na ekspozycję w Muzeum w Piasecznie pozwoli zobaczyć przekrój przez twórczość artysty. Mamy okazję, by zaobserwować zmiany w technikach plastycznych, jakimi się posługiwał, ewolucje w sposobie ujęcia motywu. Zobaczymy prace od bardzo wczesnych, impresjonistycznych z okresu ukraińskiego, poprzez dojrzałą, kolorową twórczość krakowską, aż po ostatni czarno-biały okres gościeradzki. Bogactwo tematów, zainteresowań artysty, od scen rodzajowych, portretów poprzez kwiaty, architekturę, autoportrety, widoki górskie, morskie i miejskie, czynią tę wystawę interesującą dla każdego odbiorcy.

Wystawa LEON WYCZÓ£KOWSKI w Muzeum Regionalnym w Piasecznie

Leon Wyczółkowski urodził się 11. IV. 1852 r. w Hucie Miastkowskiej koło Garwolina na Podlasiu. W latach 1869 - 1875 studiował w warszawskiej Szkole Rysunku i Malarstwa pod kierunkiem Wojciecha Gersona, następnie kontynuował studia w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u Aleksandra Wagnera, by końcu trafić do pracowni Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk. Artysta był również pedagogiem i członkiem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Towarzystwa Artystów polskich „Sztuka” w Krakowie. Wyczółkowski odbył wiele podróży i często zmieniał miejsce zamieszkania, co zaowocowało bogactwem inspiracji artysty. Wielki wpływ na jego malarstwo wywarła bajecznie kolorowa przesycona słońcem Ukraina, gdzie malował obrazy, które stanowią nurt impresjonistyczny w jego twórczości. Wielokrotnie przedstawiał Tatry, góry urzekły artystę tajemniczością, potęgą, zmienną kolorystyką w zależności od pory dnia i roku. Z upodobaniem malował kwiaty i pejzaże.

Wystawa LEON WYCZÓ£KOWSKI w Muzeum Regionalnym w Piasecznie

Oprócz krajobrazów i scen rodzajowych Leona Wyczółkowskiego fascynowała architektura, szczególnie zabytkowa związana z miastami polskimi np.: Warszawy, Krakowa, Torunia, Kazimierza nad Wisłą. Artysta rzadko stosował w swoich obrazach technikę olejną, to akwarela i pastel zajęły główne miejsce w jego twórczości. Dawały szybkie efekty, w ciągu jednego dnia mogło powstać parę prac. Z czasem Wyczółkowski zaczął tworzyć grafiki. Eksperymentował w różnych technikach od akwatinty poprzez fluorofortę, algrafię, miękki werniks, kamienioryt aż po litografię, która stała się jego ulubioną techniką. Ryciny podkolorowywał i używał do nich barwnych papierów. Artysta wprowadzał kredę, kredki, tusz, mieszał litografie z innymi technikami. Leon Wyczółkowski otrzymał za swoją twórczość wiele nagród i odznaczeń. Brał udział w licznych wystawach w kraju i za granicą.

Muzeum Regionalne czynne we wtorki i piątki od 10.00 do 18.00, oraz w soboty i niedziele od 9.00 do 15.00, bilety po 4 i 8 zł, w soboty wstęp wolny. Lokalizacja: Plac Piłsudskiego 10 w Piasecznie.
autor/źródło: Agata Kamińska - Muzeum Regionalne w Piasecznie

Informacje28 lutego 2011, 00:00,

Konkurs fotograficzny tematyczny - Piaseczno vs Gotham City - noc mrok i strach, czyli miejsca budzące grozę

Wkrótce rozpocznie się MARZEC 2011 roku, a wraz z nim kolejna edycja konkursu fotograficznego tematycznego, organizowanego na forum mieszkańców powiatu piaseczyńskiego. Zdjęcia muszą być zgodne z tematem danej edycji konkursu. Na konkurs przyjmujemy zdjęcia zgodne z tematem: Piaseczno vs Gotham City - noc mrok i strach, czyli miejsca budzące grozę. Temat został wybrany w głosowaniu na forum.

KONKURS FOTOGRAFICZNY

W konkursie tematycznym, nie ma ograniczeń związanych z terminem wykonania zdjęcia. Zdjęcia należy przesłać od 1 do 10 marca 2011 roku. Więcej informacji przeczytacie w wątku na forum: Piaseczno vs Gotham City - noc mrok i strach, czyli miejsca budzące grozę, w którym po 10 marca - pojawią się Wasze zdjęcia. Zachęcam wszystkich mieszkańców, do wzięcia udziału w konkursie, a przede wszystkim osoby, które głosowały na ten temat w ankiecie: wybór tematu na konkurs.

Sponsorami nagród w konkursie Tematycznym są:
CENTRUM MEDYCZNE CMP
IMOLA & MORE...
MIEJSKO GMINNY OŚRODEK KULTURY PIASECZNO
8 BALL CLUB PIASECZNO
BIA£A - OTWARTA PRACOWNIA PLASTYCZNA
Osoby zainteresowane konkursem, prosimy o zapoznanie się z REGULAMINEM.
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców powiat piaseczyński
Tematy: