Informacje24 października 2014, 18:00,

Wystawa Kolory Prawosławia Polska


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


24 października 2014 roku o godz. 18.00 odbędzie się niecodzienny wernisaż wystawy fotografii pt. Kolory Prawosławia. Polska. Wystawa ta objęta jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego i odbywa się z błogosławieństwa Metropolity Warszawskiego i całej Polski Wielce Błogosławionego Sawy. Podczas wieczoru obejrzymy film Romana Wasiluka i Jerzego Kaliny, wysłuchamy referatów ks. Łukasza Leonkiewicza i Witalisa Michalczuka. Na zakończenie wysłuchamy koncertu chóralnego muzyki cerkiewnej. Na wydarzenie zapraszają: Wójt i Samorząd Gminy Lesznowola i GOK Lesznowola. Miejsce: Galeria PASAŻ w świetlicy GOK Lesznowola w Mysiadle, ul. Topolowa 2. Wystawa potrwa do 14 listopada 2014 roku.

Wystawa Kolory Prawosławia Polska

Wystawa „Kolory Prawosławia. Polska” opowiada o polskiej tradycji prawosławnej. Pokazuje polskie Prawosławie widziane obiektywem i sercem jednocześnie: kolory cerkwi wiejskich i miejskich, koloryt świątecznych i codziennych obrzędów religijnych, barwne i szanowane postaci związane z Prawosławiem, duchowieństwo i parafian. Wystawa ta zapoczątkowała cykl wystaw o prawosławiu w innych państwach. Wystawa „Kolory Prawosławia. Polska” była pokazywana na Białorusi, Ukrainie, w Serbii, Rumunii, Mołdawii, Bułgarii i Grecji. Jednocześnie zawitała do wielu miast w Polsce, gdzie wszędzie cieszyła się popularnością i uznaniem. Wystawa liczy 200 zdjęć, które starają się możliwie najróżnorodniej pokazać polską tradycję prawosławną. Zdjęcia prezentują różnorakie obszary działalności, architektury i historycznego dziedzictwa Cerkwi prawosławnej w Polsce. Wystawę przygotowali ludzie dobrej woli skupieni wokół portalu Orthphoto.net. Chcieli w ten sposób pokazać skoncentrowaną wokół Prawosławia społeczność wraz z jej specyfiką i kulturowym kolorytem. Zdjęcia wybrano z ponad 55 tysięcy, które znajdują się w Serwisie OrthPhoto (10 wersji językowych, 1000 odwiedzin dziennie, użytkownicy z ponad 100 państw). Wystawie towarzyszy muzyka przygotowana przez Jana Smyka, natomiast wernisaż dodatkowo uświetnią: film Jerzego Kaliny pt. Prawosławie w Polsce oraz impresje filmowe autorstwa Romana Wasiluka. Wystawa odbywa się z błogosławieństwa Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski Wystawę swoim honorowym patronatem objął Prezydent RP, Bronisław Komorowski. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia Kolorów Prawosławia. Polska! [Ks. Łukasz Leonkiewicz]

Przeczytaj też: Upływa termin zapłaty podatku

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje23 października 2014, 18:49,

Mazowsze wygralo z janosikowym


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Dziś rano Sejm ostatecznie przegłosował zmiany w przyszłorocznym „janosikowym”. W ten sposób weszły w życie rozwiązania wypracowane podczas spotkania premier Ewy Kopacz z marszałkiem Adamem Struzikiem i wicemarszałkiem Leszkiem Ruszczykiem. W przyszłym roku Mazowsze odda na „janosikowe” aż o 213 mln mniej! Żaden samorząd jednak nie straci. Różnicę pokryje bowiem budżet państwa.

Mazowsze wygralo z janosikowym

Za obniżeniem Mazowszu przyszłorocznego „janosikowego” o213 mln zł, głosowało 289 posłów. 137 natomiast zagłosowało przeciw – z czego aż 119 z PiS. Ostatecznie w przyszłym roku Mazowsze zapłaci nie 502 mln zł, a prawie o połowę mniej – 271 mln zł.

– Dziękuję posłom za sprawne i wyjątkowo szybkie przeprowadzenie zmian. To dobre zmiany dla wszystkich samorządów, nikt bowiem nie traci – podsumowuje zwycięstwo marszałek Adam Struzik. – Cieszę się także z obietnicy pani premier Ewy Kopacz, że kompleksowe zmiany przepisów na kolejne lata mają być gotowe w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Będziemy monitorować ten proces i wspierać ministerstwo finansów naszymi analizami – dodaje.

Według starego systemu przyszłoroczna wpłata Mazowsza miała wynosić 502 mln zł. Marszałek Adam Struzik zabiegał o zmniejszenie tej kwoty o ok. 200 mln zł, z uwagi na fakt, że przez ostatnie lata Mazowsze było nadmiernie obciążone oddając innym regionom w sumie już 6,5 mld zł. Ostatecznie ustalono zatem, że w przyszłym roku Mazowsze nie zapłaci, jak pierwotnie planowało ministerstwo, 112 mln zł mniej, ale 212 mln zł. Tylko taki poziom zapewni mu bowiem możliwość realizacji zadań, do których został powołany. Żaden samorząd jednak na tym nie straci. Różnica zostanie pokryta środkami z budżetu państwa.

Porozumienie co do przyszłorocznych rozwiązań nie oznacza, że Mazowsze, Inicjatywa „STOP Janosikowe” czy koalicja powiatów zawieszają swoje działania na rzecz docelowej naprawy przepisów. W dalszym ciągu będą monitorować działania ministerstwa finansów i służyć merytorycznym wsparciem przy pracach nad nowymi przepisami. Oczekują również, że docelowe rozwiązania będą spełniać wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Zgodnie z ustaleniami, ministerstwo finansów ma przyspieszyć prace nad kompleksową reformą „janosikowego”. Nowe i sprawiedliwe rozwiązania mają dotyczyć nie tylko województw, ale powiatów i gmin. Premier zobowiązała MF do przygotowania przepisów do kwietnia przyszłego roku.

Prace będą toczyły się w Sejmie, przy współpracy ministerstwa finansów, wnioskodawców zmian, czyli samorządu województwa mazowieckiego, koalicji powiatów i Inicjatywy „STOP Janosikowe”, oraz korporacji samorządowych. Zmiany legislacyjne mają być gotowe do kwietnia przyszłego roku. Przepisy muszą uwzględniać „janosikowe” na poziomie gmin i powiatów. Mają również dostosować wysokość wpłat do rzeczywistych, bieżących dochodów, a nie tak jak to było obecnie, do wpływów sprzed dwóch lat. „Janosikowe” nie ma być również „wydatkiem bieżącym” – dziś pieniądze oddawana przez płatników są praktycznie niewidoczne dla różnego rodzaju analiz, co skutkuje np. mniejszymi środkami z UE. Kolejnym priorytetem jest wprowadzenie 25 proc. progu bezpieczeństwa dotyczącego bieżących, a nie historycznych dochodów.

„Janosikowe” to subwencja wyrównawcza płacona przez teoretycznie zamożne samorządy na rzecz tych mniej zamożnych. W praktyce doprowadziła do zamiany ról. Najbogatsze samorządy stały się najbiedniejszymi. Tak było m.in. z Mazowszem, które w rankingu dochodów per capita w 2010 roku z pierwszego miejsca spadło na przedostatnie. Podobnie stało się z powiatem legionowskim, który z 7. pozycji po zapłaceniu „janosikowego” spadł na 281. W marcu tego roku z „janosikowym” wygrało Mazowsze. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepisy te są niezgodne z Konstytucją, ponieważ nie gwarantują województwu zachowania istotnej części dochodów na realizację własnych zadań. Zmusiło to ministerstwo finansów do naprawy przepisów. Jednak pierwsze zaproponowane rozwiązania zostały skrytykowane nie tylko przez samorządy, ale ekonomistów i konstytucjonalistów.

Marta Milewska Rzeczniczka Prasowa Urzędu Marszałkowskiego Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

 
autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie