Informacje12 maja 2014, 17:59,

Wystawa Autowidoki Józefa Wilkonia


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Zapraszamy do Muzeum Regionalnego w Piasecznie na wystawę "Autowidoki" Józefa Wilkonia. Prace oglądać będzie można do 29 czerwca 2014 roku. To kolejna w Piasecznie prezentacja prac światowej sławy artysty - ilustratora, malarza, rzeźbiarza. Tym razem Józef Wilkoń przybliża nam świat swoich podróży, nie tylko przez Polskę, ale także poza granicami kraju – gdzie jeździł by organizować wystawy czy odbierać nagrody. Pokazuje urzekające go, widziane z okna samochodu, widoki. Autowidoki.

WYSTAWA AUTOWIDOKI JÓZEFA WILKONIA


Andrzej Matynia (polski historyk i krytyk sztuki, dziennikarz i publicysta radiowy i telewizyjny) tak napisał o Autowidokach: „Dla Józefa Wilkonia katowicka droga była niegdyś drogą nadziei. Jeździł nią, nową, luksusową (jak na polskie warunki) do Szwajcarii, Włoch, gdzie zdobywał nagrody, święcił sukcesy, a przede wszystkim oglądał świat jakże inny od polskiej, zgrzebnej rzeczywistości. Wolny świat Zachodu… Zachwycała go prosta jak stół szosa katowicka.. Szybko szkicował poszczególne jej fragmenty. Z nich powstawały gwasze, które były syntetycznym widzeniem tej drogi, zgeometryzowanymi płaszczyznami kolorów.”

Przeczytaj też: Poznaj sploty piaseczyńskich historii

WYSTAWA AUTOWIDOKI JÓZEFA WILKONIA


Józef Wilkoń (ur.1930 w Bogucicach k. Wieliczki) ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1955) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1954). Zilustrował ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych w kraju (m.in. Pana Tadeusz w 1973) oraz ponad 80 książek dla dzieci za granicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Deutcher Jugedbuchpreis (1964), Nagrodę Państwową za Twórczość dla dzieci (1974) oraz Nagrodę Ministra Kultury za całokształt Twórczości w 2005 r. W 2010 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej. Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata od Centrum Pompidou (1989) po Narodową Galerię Zachęta w 2006 roku, gdzie jego wystawa osiągnęła rekordową frekwencję. Jego prace znajdują się w licznych galeriach i muzeach m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, w Muzeum Ilustracji w Oshima, Azumino, Koruisaua w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie . W 2009 roku ukazało się albumowe wydanie „Księgi Dżungli” z jego ilustracjami. Napisana i zilustrowana przez niego książka „Psie Życie” została uznana za najpiękniejsza książkę roku 2011 oraz nagrodzona Brązowym Medalem w 50-tym jubileuszowym konkursie Best Designed Books from all over the World International Competition 2013.

Muzeum Regionalne jest czynne: od środy do piątku w godz. 9.00 - 17.00; oraz w soboty i niedziele w godz. 9.00 - 15.00 Kierownik Muzeum - Monika Gielecińska tel./faks: 22 737 23 99; 509 687 267, mail muzeumpiaseczno@kulturalni.pl ceny biletów: normalny - 3 zł, ulgowy - 2 zł w w sobotę wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje13 maja 2014, 18:01,

Katarzyna Ciołkowska w Klubie Klasy Kobiet


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Klub Klasy Kobiet w Piasecznie zaprasza na kolejne spotkanie Klubu Klasy Kobiet KKK, które odbędzie się 13 maja 2014 roku o godz. 18:00 w Przystanku Kultura, przy pl. Piłsudskiego 9 w Piasecznie. Podczas najbliższego spotkania, odbędzie się spotkanie z Katarzyną Ciołkowską. Wstęp wolny. Zapraszamy na spotkanie Klubu Klasy Kobiet w Piasecznie.

Klub Klasy Kobiet


KATARZYNA CIOŁKOWSKA to dyplomowany instruktor qi gong (czi-kung). Od kilku lat prowadzi dla kobiet ćwiczenia Qi gong Promienistego Lotosu, które oparte są na mądrości Starożytnych Chin i Tybetu i zostały opracowane przez Mistrzynię Daisy Lee. Ćwiczenia te cieszą się uznaniem i ogromnym zainteresowaniem w wielu krajach Europy i Ameryki. Uczą jak utrzymać ciało i umysł w dobrej kondycji, jak radzić sobie ze stresem. Piękne, płynne ruchy wykonywane w trakcie zajęć poprawiają postawę i relaksują. Styl ten łączy medyczny Qi gong, automasaż, akupresurę i tybetańską terapię dźwiękiem. Stosowane techniki wzmacniają organizm, pomagają kobietom pielęgnować emocjonalną i fizyczną harmonię, wewnętrzną siłę, umiłowanie życia, troskę o siebie i innych. Ćwiczenia mogą być stosowane w leczeniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego, włókniaków, cyst, zaburzeń gospodarki hormonalnej, uderzeń gorąca. Systematyczne ćwiczenie Qigong spowalnia procesy starzenia, zachowuje młodość, uodparnia na stres, zapewnia odprężenie i wewnętrzny spokój, poprawia koncentrację oraz trwale poprawia pamięć.

autor/źródło: Redakcja
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie