Informacje16 sierpnia 2013, 00:00,

Wyprawka szkolna dla młodych Kresowian - zbiórka artykułów szkolnych w Górze Kalwarii

Stowarzyszenie Sympatyków Pogoni Lwów wraz z Młodzieżą Wszechpolską organizują zbiórkę dla polskich uczniów mieszkających na Kresach, pt. NOWY PLECAK NA NOWY ROK SZKOLNY. Narodowa Góra Kalwaria zachęca do wsparcia akcji! Celem akcji jest zebranie artykułów szkolnych takich jak zeszyty, plecaki, materiały piśmiennicze, piórniki, obuwie sportowe, literatura w języku polskim.

Liczymy na Waszą pomoc - każdy podarowany przez Was artykuł szkolny jest dla nas i dla młodych Kresowian bardzo cenny. Szczegółowe informacje odnośnie miejsca zbiórki artykułów szkolnych podamy w najbliższych dniach. Akcja potrwa do 29 sierpnia. Zebrana pomoc zostanie dostarczona do Lwowa przez organizatorów w połowie września. W razie pytań prosimy o kontakt na adres narodowagk@gmail.com bądź pod numerem 794-707-145. Link do głównego wydarzenia: facebook.com/events

autor/źródło: Narodowa Góra Kalwaria - www.facebook.com/NarodowaGK

Informacje16 sierpnia 2013, 00:00,

Konstancin-Jeziorna na razie bez Veturilo

Takiego finału nikt się nie spodziewał. Niestety, we wtorek (13 sierpnia) pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej poinformował, że w Konstancinie-Jeziornie na razie nie powstaną wypożyczalnie jednośladów Veturilo. Informację władzom Konstancina-Jeziorny przekazał £ukasz Puchalski, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej. Zrobił to telefonicznie. Niezbyt miła dla naszej gminy wiadomość została również potwierdzona na oficjalnym profilu pełnomocnika na Facebooku.

Dla władz Konstancina-Jeziorny była ona zaskoczeniem, ponieważ Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, z którym gmina podpisała umowę na uruchomienie wypożyczalni rowerów Veturilo do dzisiaj nie przesłał żadnego oficjalnego pisma w tej sprawie. – Jest to jeszcze informacja niepotwierdzona – podkreśla Ryszard Machałek, zastępca burmistrza gminy Konstancin-Jeziorna. – Z rozmowy telefonicznej wiem na razie tylko tyle, że ZTM bez sukcesu zakończył negocjacje z firmą Nextbike Polska, operatorem systemu Veturilo.

ROWERY VETURILO W GMINIE KONSTACNIN-JEZIORNA

Rozmowy dotyczyły warunków zamówienia uzupełniającego polegającego na uruchomieniu i prowadzeniu 5 stacji w naszym mieście. Niestety, rozbieżności cenowe stawiane zamawiającemu przez wykonawcę były zbyt duże. Umowa między ZTM a Nextbike nie została zawarta, w konsekwencji czego rowery Veturilo nie zawitają do Konstancina-Jeziorny.

Winą za taki stan rzeczy £ukasz Puchalski obwinia wandali, którzy w Warszawie notorycznie kradną i niszczą jednoślady. – Nextbike tłumaczy, że rosnące koszty uruchomienia kolejnych stacji wynikają z rosnących nakładów na odtworzenie zniszczonej infrastruktury. Rosnące koszty z kolei zmuszają go do znacznego podniesienia ceny, na co my nie możemy się zgodzić – czytamy na facebookowym profilu pełnomocnika prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej.

Przypomnijmy, zgodnie z umową sygnowaną kilka tygodni temu przez Leszka Rutę, byłego już dyrektora ZTM, system miał ruszyć w Konstancinie-Jeziornie 1 sierpnia. Tak się jednak nie stało, mimo że gmina wywiązała się ze wszystkich jej zobowiązań - łącznie z przekazaniem 150 tys. zł dla m. st. Warszawy. Bierność ZTM zaniepokoiła burmistrza Kazimierza Jańczuka, który 2 sierpnia pisemnie poprosił dyrektora jednostki o wyjaśnienie przyczyn opóźnienia. Odpowiedź do konstancińskiego ratusza jeszcze nie dotarła.
autor/źródło: Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna