Informacje24 lipca 2013, 00:00,

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik

Sołectwo Chojnów zaprasza dzieci z Chojnowa, Orzeszyna i Pilawy na wakacyjną wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik. Wycieczka odbędzie się 7 sierpnia 2013 roku. Koszt – 20 zł Wycieczka skierowana jest dla dzieci w wieku szkoły podstawowej i gimnazjum - ilość miejsc ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń). Zapisy i wpłaty do 31.07.2013 r. u Sołtys Chojnowa pani Krystyny Staniszewskiej - Chojnów ul. Partyzantów 43 tel: 501-089-431 Wycieczka sfinansowana z funduszu sołeckiego sołectwa Chojnów. Serdecznie zapraszamy.

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik
autor/źródło: Stowarzyszenie Radosna Wieś

Informacje24 lipca 2013, 00:00,

Z Warsztatu Terapii Zajęciowej do pracy

Warsztat Terapii Zajęciowej w Piasecznie (Zalesiu Dolnym) jest jedynym w powiecie ośrodkiem zajmującym się rehabilitacją społeczną i zawodową dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie. Poprzez codzienną, systematyczną pracę w pracowniach uczestnicy WTZ rozwijają umiejętności i cechy niezbędne w pracy zawodowej (np. samodzielność, punktualność, sumienność, wytrwałość). Ponadto, w ramach projektu aktywizacji zawodowej „Biuro Karier bez Barier” (współfinansowanego z budżetu i Gminy Piaseczno i Powiatu Piaseczyńskiego) doradca zawodowy WTZ udziela osobom niepełnosprawnym indywidualnych konsultacji z zakresu poradnictwa zawodowego, a także organizuje i prowadzi dla nich warsztaty kompetencji zawodowych oraz praktyki zawodowe. Dzięki uprzejmości i otwartości pracodawców, współpracujących z WTZ od kilku lat, uczestnicy mają możliwość odbywania praktyk w sklepie Leroy Merlin, w Restauracji Corner oraz w gospodarstwie ogrodniczo-szkółkarskim w Klarysewie. Ponadto, w tym roku WTZ z powodzeniem przystąpił do realizacji nowych działań w zakresie aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością.

Z WARSZTATU TERAPII ZAJęCIOWEJ DO PRACY

Jednym z istotnych tegorocznych osiągnięć WTZ jest zorganizowanie dla dwojga uczestników półrocznego stażu zawodowego w sklepie Leroy Merlin. Nasi stażyści zajmują się tam obsługą urządzeń biurowych: laminatora, niszczarki, bindownicy, a także pracami biurowymi, takimi jak segregowanie dokumentów czy stemplowanie kopert. Przygotowują również plakaty informacyjne oraz dbają o estetykę i wystrój wnętrza sklepu. Staż zorganizowano we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Piasecznie, dzięki przychylności dyrektor Danuty Świetlik oraz uprzejmości dyrektora sklepu Leroy Merlin Tomasza Kuzawińskiego. Na uwagę zasługuje także inny tegoroczny sukces WTZ – doprowadzenie do zatrudnienia dwóch uczestników w centrum ogrodniczo-szkółkarskim GR¡BCZEWSCY w Runowie. Było to możliwe dzięki wielkiej otwartości właściciela firmy, pana Wojciecha Grąbczewskiego, który sam zgłosił doradcy zawodowemu WTZ chęć włączenia osób z niepełnosprawnością do swojego zespołu. Pracodawca okazuje nowym pracownikom duże zrozumienie i elastycznie dostosowuje warunki pracy i zakres obowiązków do ich predyspozycji, potrzeb i możliwości.

Z WARSZTATU TERAPII ZAJęCIOWEJ DO PRACY

Na podkreślenie zasługuje fakt, że w procesie organizacji praktyk, staży czy zatrudnienia, zarówno pracownikom, jak i pracodawcom oferowane jest kompleksowe wsparcie ze strony WTZ. Doradca zawodowy WTZ pomaga w dopełnieniu kwestii formalnych, przygotowuje zespół pracowniczy na przyjęcie pracowników niepełnosprawnych, pomaga pracownikom w adaptacji do środowiska pracy, wdraża ich do pracy na stanowisku i uczy wykonywanych na nim czynności zawodowych, a także wspiera w podjęciu i podtrzymywaniu relacji ze współpracownikami. Jednak na tym rola WTZ się nie kończy. Przez cały czas praktyki, stażu czy zatrudnienia utrzymywany jest kontakt z pracownikami i ich rodzinami oraz z pracodawcą, bieżące monitorowanie sytuacji, wspieranie w dopełnianiu formalności i rozwiązywaniu zaistniałych problemów czy konfliktów interpersonalnych w zespole pracowniczym. Ze szczegółowymi informacjami na temat prowadzonych przez WTZ działań można zapoznać się na stronie internetowej ośrodka www.wtz-piaseczno.pl

Z WARSZTATU TERAPII ZAJęCIOWEJ DO PRACY
autor/źródło: Sabina Wiśniewska - pedagog specjalny - terapeuta, doradca zawodowy