Informacje21 października 2018, 06:00,

Wybory samorządowe w 2018 roku

Wybory samorządowe w Polsce w 2018 - I tura odbędzie się 21 października, natomiast II tura wyborów na włodarzy dwa tygodnie później - 4 listopada. W wyborach tych wybierani będą włodarze (wójtowie gmin, burmistrzowie, prezydenci miast) oraz radni dzielnicowi, gminni (w tym miejscy), powiatowi i wojewódzcy.

Idę na Wybory Samorządowe 2018 Powiat Piaseczyński

Zmiana prawa wyborczego
Wybory te będą odbywać się po znaczącej nowelizacji prawa wyborczego (obejmującego kodeks wyborczy oraz ustawę o samorządzie gminnym, powiatowym, wojewódzkim i o ustroju m.st. Warszawy) wprowadzonej ustawą z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (weszła w życie 31 stycznia 2018), którego najważniejszymi elementami są:
- wprowadzono dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast;
- wydłużono z 4 do 5 lat kadencję organów samorządowych (wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, rady gmin, powiatów i sejmiki województw);
- ograniczenie jednomandatowych okręgów wyborczych do gmin do 20 tys. mieszkańców (wcześniej nie obowiązywały jedynie w miastach na prawach powiatów oraz dzielnicach m.st. Warszawy);
- ograniczenie możliwości głosowania korespondencyjnego jedynie dla osób niepełnosprawnych;
- wprowadzenie dwóch rodzajów komisji obwodowych: jedna będzie organizować głosowanie, a druga ustalać wyniki głosowania;
- zwiększenie uprawnień mężów zaufania i wprowadzenie instytucji obserwatorów społecznych.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Znamy już daty wyborów samorządowych, w związku z tym stworzyliśmy wydarzenie na facebook, aby promować terminy bardzo ważnych wyborów lokalnych, podczas których będziemy decydować o przyszłości gmin powiatu piaseczyńskiego: Idę na Wybory Samorządowe 2018 Powiat Piaseczyński.

Zapraszamy również na forum dyskusyjne o wyborach lokalnych: wybory samorządowe na terenie powiatu piaseczyńskiego.

Idę na Wybory Samorządowe 2018 Powiat Piaseczyński

Zmiana prawa wyborczego
- wprowadzono dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast;

Informacje18 sierpnia 2018, 07:00,

Śladami Średniowiecza - piknik średniowieczny na zamku w Czersku

18-19 sierpnia 2018 roku na zamku w Czersku można będzie zobaczyć obóz średniowiecznych rzemieślników, postrzelać z łuku oraz spróbować dawnych potraw. Piknik rodziny "Śladami Średniowiecza" to rodzaj interaktywnej lekcji historii, ale również fantastyczna zabawa. Przygotowanych zostało kilka stanowisk. Przy każdym z nich, o określonej porze, odbędzie się prezentacja, a przy niektórych można będzie spróbować swoich sił: pieczenie podpłomyków, lepienie garnków, gry i zabawy.

Śladami Średniowiecza - piknik średniowieczny na zamku w Czersku

Piknik rodziny "Śladami Średniowiecza program:
1. Kuchnia:
- krótkie zapoznanie się z technikami uzyskiwania mąki
- warsztaty połączone z pieczeniem podpłomyków.

2. Garncarstwo:
- przygotowanie gliny do obróbki(krótka pogawędka o historii garncarstwa)
- lepienie małych form glinianych ?amuletów? przez Dzieci
- lepienie małych form naczyniowych (krótka pogawędka na temat ewolucji ceramiki)
- prezentacja wypału ceramiki.

3. Rybak:
- prezentacja stanowiska rybaka
- prezentacja metod połowu
- wędzenie ryb metoda jamową.

4. Snycerz:
- prezentacja narzędzi
- przedstawienie przedmiotów i wyrobów użytku codziennego.

5. Wikliniarz:
- prezentacja rzemiosła
- zapoznanie z technikami plecenia wyrobów z wikliny.

6. Stanowisko archeologiczne:
- przedstawienie w prosty sposób w formie zabawy pracy archeologa
- eksploracja, dokumentacja i rekonstrukcja zabytków. Opowieści o pracy archeologa.

7. Obóz wojów
- wiernie odtworzonym obozowisku z X-XI, każdy uczestnik będzie mógł się przyjrzeć jak w dawnych latach ludzie mieszkali, gotowali, ubierali się itp. Jest to też niepowtarzalna okazja do dotknięcia mieczy, zbroi, toporów tarcz, czy też przedmiotów codziennego użytku. Prezentacja uzbrojenia, sprzętów i wyposażenia obozowego. Przymierzanie uzbrojenia. Opowieści o historii uzbrojenia.

Dodatkowe atrakcje:
- strzelanie z łuku - każdy pod okiem doświadczonej kadry będzie mógł poczuć się jak Robin Hood. Przy okazji dzieci dowiedzą się z czego wykonywano łuki i strzały.
- rzut oszczepem - jedna z podstawowych broni, szczególnie podczas polowań na grubszego zwierza.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Śladami Średniowiecza - piknik średniowieczny na zamku w Czersku

Piknik rodziny "Śladami Średniowiecza program:
1. Kuchnia:
- krótkie zapoznanie się z technikami uzyskiwania mąki
- warsztaty połączone z pieczeniem podpłomyków.

2. Garncarstwo:
- przygotowanie gliny do obróbki(krótka pogawędka o historii garncarstwa)
- lepienie małych form glinianych ?amuletów? przez Dzieci
- prezentacja wypału ceramiki.

3. Rybak:
- prezentacja stanowiska rybaka
- prezentacja metod połowu
- wędzenie ryb metoda jamową.

4. Snycerz:
- prezentacja narzędzi
- przedstawienie przedmiotów i wyrobów użytku codziennego.

5. Wikliniarz:
- prezentacja rzemiosła
- zapoznanie z technikami plecenia wyrobów z wikliny.

6. Stanowisko archeologiczne:
- przedstawienie w prosty sposób w formie zabawy pracy archeologa