Informacje11 maja 2009, 00:00,

Wpadnij popedałować na wycieczki z Pędziwiatr Piaseczno

Turystyka rowerowa w Polsce w ostatnich latach stała się popularną formą spędzania wolnego czasu. Moda na rower przyszła do Polski z krajów Europy Zachodniej, w której to na turystykę rowerową wydaję się każdego roku pokaźne kwoty. Istnieją tam specjalne urzędy nadzorujące przepływ ruchu turystycznego, dbające o stały rozwój infrastruktury w postaci znakowanych ścieżek rowerowych. Do takiego stanu w Polsce jeszcze nam daleko... ale jesteśmy na dobrej drodze. Gminy i powiaty coraz częściej zauważają pozytywne aspekty związane z turystyką rowerową. W miarę jak pozwalają na to środki finansowe powstają nowe ścieżki rowerowe.

KLUB TURYSTYKI ROWEROWEJ PęDZIWIATR

W powiecie piaseczyńskim jeszcze daleko do ideału, jeśli można go w ogóle osiągnąć w tym temacie, ale z każdym rokiem stan infrastruktury rowerowej zmienia się na lepsze. Do najważniejszych sukcesów należy zaliczyć: budowę ścieżek rowerowych (ulica Kościuszki, Al. Kalin, Puławska), wyznaczenie atrakcyjnych szlaków do uprawiania turystyki rowerowej na terenie Lasów Chojnowskich czy chociażby powstanie zintegrowanej sieci stojaków rowerowych na terenie miasta Piaseczna. Cały czas brakuje miejsca do bezpiecznego pozostawienia rowerów przy stacjach PKP, oraz miejsc noclegowych dla potencjalnych turystów.

Infrastruktura to jedno. Bardziej istotnym elementem jest promocja turystyki rowerowej - przecież ktoś musi po tych ścieżkach jeździć! W tej sferze od 9 lat działa Klub Turystyki Rowerowej PęDZIWIATR, działający przy piaseczyńskim oddziale PTTK. Naszym głównym zadaniem jest przekonywanie ludzi, że aktywny wypoczynek to zdecydowanie lepsze rozwiązanie dla zdrowia i dobrego samopoczucia niż bezproduktywne siedzenie przed telewizorem itp. Realizujemy to przez organizację ogólnodostępnych, bezpłatnych wycieczek rowerowych z przewodnikiem po okolicy Piaseczna.

Z nami odwiedzić można fermę strusi, zobaczyć gdzie kończy się Jeziorka a zaczyna Wisła oraz odwiedzić najstarszy zamek na Mazowszu. Oczywiście działalność Klubu PęDZIWIATR nie kończy się na samych wycieczkach wokół Piaseczna. W ciągu roku 2008, który był dla nas wyjątkowy, odbyły się w sumie 42 wycieczki. Odwiedziliśmy m.in. województwo świętokrzyskie, przejechaliśmy wzdłuż Wybrzeża Bałtyku, zwiedziliśmy zamki Jury Krakowsko - Częstochowskiej. A wszystko w tempie dostosowanym do uczestników. Bo turystyka rowerowa ma sprawiać przyjemność każdemu, a nie być wyczynem dla wąskiej grupy osób.

Zakładając KTR PęDZIWIATR, a potem rozwijając go mieliśmy nadzieję, że uda nam się namówić innych ludzi do aktywnego spędzania wolnego czasu. Liczyliśmy na to, że w Piasecznie i okolicach zaistnieje zorganizowana grupa ludzi, którzy potrafią doceniać urok najbliższych okolic, i którzy tak jak my będą aktywnie działali na rzecz rozwoju turystyki w naszej okolicy. Czy nam się to udało? Zapraszamy, aby przekonać się osobiście.

Nasze niedzielne wycieczki startują spod budynku GOSiR przy ul. gen. Władysława Sikorskiego 20 w Piasecznie o godz. 10:00. Powrót zazwyczaj o godz. 14:00-15:00, rzadko później. Więcej o nas można dowiedzieć się ze strony piaseczno.masa.waw.pl I najważniejsze: wszędzie gdzie jeździmy z dumą reprezentujemy miasto Piaseczno, przyczyniając się do promocji naszej małej ojczyzny. Z turystycznym pozdrowieniem
autor/źródło: Jacek Wierzchowski (Jacenty) - Klub Turystyki Rowerowej Pędziwiatr

Informacje8 maja 2009, 00:00,

Kursy Wakacyjne w Lingua Nova i Mała Lingua Piaseczno

Nie ma lepszego czasu na nadrobienie zaległości w nauce języków obcych niż wakacje! Szkoła Języków Obcych Lingua Nova i Mała Lingua, jak co roku zaprasza na kursy wakacyjne. START 22 czerwca 2009 roku. REKRUTACJA JUż RUSZY£A. Przygotowaliśmy dla Państwa różne rodzaje kursów, wśród których znajdują się zajęcia języka ogólnego semestr w miesiąc, semestr w dwa miesiące, zajęcia gramatyczne, kurs konwersacyjny rozwijający umiejętność mówienia i pomagający przełamać barierę językową, kurs języka biznesowego przygotowujący do swobodnej komunikacji w środowisku biznesowym, jak również kurs REFRESH YOUR MIND, pozwalający naszym Słuchaczom na wyrównanie braków i umożliwiający płynne przejście na kolejny poziom zaawansowania językowego po wakacjach. W ramach programu Mała Lingua realizujemy również kursy dla dzieci i młodzieży.

KURSY WAKACYJNE LINGUA NOVA & MAłA LINGUA W PIASECZNIE

Oferta wakacyjnych kursów językowych 2009, dostępna jest na stronie internetowej: linguanova.com.pl/piaseczno. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą i zapraszamy do udziału w zajęciach. Osoby zainteresowane ofertą kursów wakacyjnych, zapraszamy do wykonanie testu rozpoziomowującego na naszej stronie internetowej: test on-line (czas trwania testu: 45 minut), byśmy mogli określić Państwa poziom zaawansowania językowego i zaproponować kurs odpowiedni do Państwa umiejętności językowych, lub o kontakt z nami:

Lingua Nova & Mała Lingua

ul. Świętojańska 1