Artykuł partnerski7 lutego 2020, 09:06,

Worki kompostowalne – metoda na ekologiczne podejście do odpadów

Worki kompostowalne – metoda na ekologiczne podejście do odpadów

Każdego dnia człowiek wytwarza kilogramy śmieci, które zalegają w środowisku nawet kilkadziesiąt lat. Przez to nasza planeta powoli zamienia się w jedno wielkie wysypisko. Na szczęście obowiązek segregacji odpadów jest systematycznie wprowadzany i daje nadzieję na ratowanie środowiska. Ale to nie jedyna słuszna metoda na ekologiczne podejście do życia. Coraz to nowe pomysły pozwalają na zatroszczenie się o ekosystem, w którym żyjemy. Jednym z nich są worki kompostowalne. Poznaj więc ich właściwości i niepodważalne zalety!

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Bioodpady – czym są odpady organiczne

Worki kompostowalne są przeznaczone do odpadów organicznych, tzw. bioodpadów, które powinny być, w ramach segregacji śmieci, wrzucane do brązowych kontenerów. Czym są odpady organiczne? To wszystkie odpady, które ulegają biodegradacji, czyli prawie całkowitemu rozkładowi. Mogą to być:

  • resztki i obierki z owoców oraz warzyw,
  • skorupki jajek,
  • resztki produktów mlecznych,
  • kwiaty,
  • skoszona trawa,
  • gałęzie i liście,
  • zbiory rolnicze,
  • pieczywo suche,
  • fusy po kawie oraz herbacie,
  • resztki pożywienia.

Jak widać nie wszystko to, co wydaje się być naturalne, można umieszczać w pojemniku brązowym. Dlatego warto zapoznać się z naklejką na kontenerze i dowiedzieć się, co dokładnie może być do niego wrzucone. 

Plastikowe worki na śmieci

Dlaczego mówi się, że plastikowe worki są złe? Przede wszystkim zaśmiecają nasze środowisko naturalne. Przez wiele lat są składowane na wysypiskach, ponieważ proces ich rozkładu jest niesamowicie długi. Do produkcji plastiku zużywa się mnóstwo energii elektrycznej oraz sztucznych surowców, co bezpośrednio wpływa na zanieczyszczenie środowiska. Plastik oddziałuje negatywnie na zdrowie i życie ludzi, a przede wszystkim dzieci. Wbrew pozorom jest on bardzo łatwy w recyklingu, ale niewiele jest przedsiębiorstw, które go odzyskują. Bywają miejsca na świecie, w których palenie plastikiem w piecach jest na porządku dziennym – to zamach na zdrowie i życie człowieka, a także naszą planetę. Tak zanieczyszczone powietrze dociera do domów i mieszkań. Czy chcemy się godzić na zatruwanie nam życia? Dlatego rezygnacja z plastikowych worków wszystkim wychodzi na zdrowie.

Worki kompostowalne – zalety

Z tego względu wymyślono worki kompostowalne. Są one wykonane z materiału organicznego - skrobi kukurydzianej. Jest to więc produkt w pełni ekologiczny, zdrowy dla środowiska, a co najważniejsze – ulega całkowitemu rozkładowi. Bakterie glebowe rozkładają go na biomasę, wodę oraz CO2, zasilając przy tym glebę w potrzebne składniki odżywcze i minerały. Czas ich rozkładu to tylko około 8 tygodni. Po tym czasie praktycznie nie ma po nich śladu. Worki kompostowalne należy, wraz z całą organiczną zawartością, umieszczać w brązowym pojemniku na śmieci. Dobra wiadomość dla rzetelnych gospodyń domowych – worki są wodoodporne, wytrzymałe i mocne, w niczym nie ustępując workom plastikowym, jeśli chodzi o ich jakość. Worki kompostowalne, posiadające atest zgodnie z europejską normą EN-13432, znajdziesz na https://www.swiatworkow.pl/worki-na-smieci/kompostowalne/ w przystępnych pakietach cenowych. Warto podkreślić, że poprzez swoje naturalne właściwości, worki kompostowalne nie wydzielają przykrego zapachu – przepuszczają parę, dlatego śmieci nie zaparzają się w środku i nie gniją. Ty natomiast cieszysz się świeżym powietrzem w domu. Jeśli zależy Ci na kondycji planety i swojego zdrowia, wybierz w pełni biodegradowalne worki kompostowalne.

autor/źródło: swiatworkow.p

Napisz komentarz

Artykuł partnerski4 lutego 2020, 14:43,

Oczyszczalnia w hotelach - czy warto?

Oczyszczalnia w hotelach - czy warto?

Prowadzenie hotelu czy ośrodka wypoczynkowego to nie lada wyzwanie ale również spore wydatki.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Spora ich część związana jest z poborem wody oraz ściekami wytwarzanymi zarówno przez gości, jak i obsługę (sprzątającą, kuchenną). Są one również problematyczne ze względu na konieczność utylizowania ich w taki sposób, by nie szkodziły środowisku.

Nic więc dziwnego, że zarządcy oraz właściciele hoteli poszukują najlepszych rozwiązań. Wśród tych, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wymienić należy oczyszczalnie biologiczne. Sprawdźmy więc, czy ich montaż jest dobrym wyborem.

Czym jest oczyszczalnia biologiczna

Oczyszczalnie biologiczne, zwane również oczyszczalniami lokalnymi to systemy, w których do oczyszczania wykorzystuje się naturalne bakterie, które odpowiedzialne są za proces rozkładu zanieczyszczeń. Dzięki nim do gleby nie trafiają toksyczne substancje tylko czysta woda oraz składniki, które są w stanie nawieźć i odżywić ziemię. W przypadku oczyszczalni biologicznych nie musimy wypompowywać ścieków i transportować ich do miejskich oczyszczalni ścieków. 

Jakie zalety daje montaż oczyszczalni biologicznej w hotelu?

Nowoczesna oczyszczalnia dla hotelu to rozwiązanie, które posiada szereg zalet. Przede wszystkim korzystając z niej nie przyczyniamy sie do zwiększenia problemu zanieczyszczenia środowiska. Do gleby trafia bowiem doskonale oczyszczona, bezpieczna woda. Co więcej korzystanie z oczyszczalni nie wiąże się z żadnymi niedogodnościami dla gości (jej specjalna budowa uniemożliwia np. powstawanie nieprzyjemnych zapachów).
To jednak nie wszystko. Wykorzystywanie oczyszczalni zamiast tradycyjnego wywozu nieczystości płynnych lub korzystania z kanalizacji oznacza oszczędności, które mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych w skali roku. Oczyszczalnie lokalne są bowiem niedrogie w eksploatacji.

Podsumowując, osoby, które zarządzają hotelami muszą poszukiwać oszczędności. To całkowicie zrozumiałe. Warto jednak połączyć je z rozwiązaniami, które mają pozytywny wpływ na środowisko. Montaż oczyszczalni biologicznej jest takim właśnie krokiem. Z tego właśnie powodu warto poważnie go rozważyć.

autor/źródło: biower.pl

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie