Informacje27 lipca 2015, 19:00,

Wesprzyj akcję Ratuję dom Zośki

Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Dolnego ogłasza zbiórkę publiczną na wykup domu "Zośki" i założenie Funduszu Wieczystego w celu stworzenia miejsca spotkań z historią. Patronat nad akcją objął Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno oraz Starosta Powiatu Piaseczyńskiego. Wesprzeć akcję "Ratuję dom "Zośki" będzie można podczas obchodów rocznicowych i wydarzeń kulturalnych w następujących dniach:
Wesprzyj akcję Ratuję dom Zośki

31 lipca na rynku w Piasecznie od godz. 19.00; o godz. 20.00 rozpocznie się spektakl Teatru Podmiejskiego "Pamiętam tamten sierpień";

1 sierpnia - od godz. 16.00 na cmentarzu parafialnym; uroczystości przy Kwaterze Wojennej 1939-1945 na cmentarzu parafialnym w Piasecznie rozpoczynają się o 16.45. Zbiórka prowadzona będzie też od godz. 19.00 w "Impresji" i Karczmie przy Kruczkowskiego 8A w Zalesiu Dolnym.

2 sierpnia od godz. 18.00 na terenie nieruchomości Dom "Zośki" przy ul. Królowej Jadwigi 11; o godz. 19.00 rozpoczynają się tam "Gawędy Domu "Zośki";

29 sierpnia od godz. 12.00 podczas Festiwalu "Otwarte Ogrody" w Zalesiu Dolnym.

30 sierpnia od godz. 16.00 na terenie nieruchomości Dom "Zośki" przy ul. Królowej Jadwigi 11

W ratowanie domu "Zośki" można się również włączyć wpłacając środki na konto 65 8002 0004 0024 9324 2000 0101. Powołana została Fundacja "Dom Zośki", której celem jest wykupienie tego domu, wyremontowanie i stworzenie tutaj stabilnej, otwartej placówki o charakterze muzealno-kulturalnym. Na bieżąco informacje o działaniach osób zaangażowanych w ratowanie tego domu śledzić można na profilu Dom Zośki na facebooku, tworzona jest również strona internetowa poświęcona akcji.

Przeczytaj też: Bartas Szymoniak trafił w gusta piaseczyńskiej publiczności [ZDJĘCIA]

Wesprzyj akcję Ratuję dom Zośki

Kilka słów o domu "Zośki"
Dom zlokalizowany w Zalesiu Dolnym przy ul. Królowej Jadwigi 11 jest domem rodzinnym Tadeusza Zawadzkiego i jego rodziny. Przez kilkadziesiąt lat nie był odnawiany, konserwowany. Od 2007 roku stoi pusty. Nie jest zabezpieczony ani ogrzewany. Złodzieje ukradli wszystko, co było w środku. Spadające suche gałęzie podziurawiły dach. Dach został poprawiony, dziury załatane dużym wysiłkiem tutejszego Hufca Harcerskiego. W 2009 roku, na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego, dom został wpisany do rejestru zabytków. Od 2011 roku dom znajduje się w rękach prywatnych, a od 2013 roku jest wystawiony na sprzedaż. Dom stoi, choć jego stan wymaga natychmiastowej interwencji. Bez zdecydowanej pomocy ludzi dobrej woli, nie przetrwa XXI wieku, chociaż przetrwał wojnę, czas terroru okupanta, czas stalinizmu, stan wojenny. Ten drewniany dom był miejscem spotkań konspiracyjnych czołowych działaczy Polskiego Państwa Podziemnego. Bywali tam wszyscy ważniejsi dowódcy i Rada Wychowawcza "Szarych Szeregów". Tadeusz Zawadzki kończył tam wiosną 1943 r. swoje wspomnienia, które stały się później podstawą powieści Aleksandra Kamińskiego pt. "Kamienie na szaniec".

Redakcja, 16 lipca 2019
wątek na forum http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=4&t=11279
Informacje29 lipca 2015, 09:00,

Dni Otwarte w Galerii Na Górce

W najbliższy wtorek i środę tj. 28 i 29 lipca 2015 roku w godz. 9.00 - 17.00 odbędą się Dwa Dni Otwarte w Galerii Na Górce. Zapraszamy na zajęcia ceramiczne i plastyczne oraz karaoke dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wstęp wolny - zachęcamy do rodzinnego uczestnictwa i spędzenia w twórczy sposób wakacyjnych dni. Bo nie święci garnki lepią, a śpiewać każdy może! I malować też! Miejsce: filia GOK Lesznowola - Pracownia Ceramiki i Rzeźby we Władysławowie "Galeria Na Górce" przy ul. Wojska Polskiego 64.

Dni Otwarte w Galerii Na Górce

Redakcja, 16 lipca 2019