Informacje26 marca 2008, 00:00,

Warsztaty Porozumienie bez Przemocy CRD Koala Piaseczno

Centrum Rozwoju Dziecka KOALA Piaseczno, zaprasza na cykl mini warsztatów opartych na empatycznej komunikacji, która pomoże pogłębić kontakt z waszym dzieckiem, przenieść punkt ciężkości z rządzenia dziećmi na współpracę z nimi oraz znaleźć sposoby aby zadbać o potrzeby wszystkich członków rodziny. Wszystkich chętnych zapraszamy do wzięcia udziału w wybranym spotkaniu lub w całym cyklu.

Warsztaty prowadzi trenerka komunikacji, dyrektorka szkoły prywatnej, nauczycielka i pedagog, współpracowniczka Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, prywatnie mama 2 synów Ewa Noemi Orłowska (www.sanko.pl). Spotkanie trwa każdorazowo 2,5 godziny; w godzinach 17:00- 19:30. Opłata 40 zł za spotkanie od osoby. Zapisy w recepcji Centrum Rozwoju Dziecka KOALA (ul. Zgoda 1, Piaseczno, www.koala.com.pl).

Tematy najbliższych spotkań w Centrum Rozwoju Dziecka KOALA:
7 kwietnia 2008 roku Jak przyjmować sprzeciw dziecka bez utraty szacunku dla siebie i dla dziecka?
21 kwietnia 2008 roku Jak być wobec dziecka stanowczym, ale nie ranić?
15 maja 2008 roku W jaki sposób wyrażać złość, aby nie przynosić strat emocjonalnych dziecku?
22 maja 2008 roku Jak pomóc dziecku wyrażać trudne uczucia?
12 czerwca 2008 roku O rodzicielskim poczuciu winy.

Warsztaty przygotowane są w oparciu o metodę komunikacji Porozumienie bez Przemocy (ang. Nonviolent Communication). Twórca Nonviolent Communication Marshall B. Rosenberg jest doktorem psychologii, działaczem pokojowym, i uznanym na świecie pionierem w rozwiązywaniu konfliktów bez użycia przemocy, autorem książki Porozumienie bez przemocy, wydanej przez Wydawnictwo Santorski. Porozumienie Bez Przemocy to proces komunikacji, który prowadzi do pogłębionego kontaktu ze sobą i z innymi partnerami, np. z naszymi dziećmi.

Podstawowe narzędzia Porozumienie bez Przemocy to 4 elementy komunikacji:
1. OBSERWACJA FAKTÓW (bez udziału osądu i interpretacji),
2. określenie UCZUć, które one w nas budzą,
3. dotarcie do uniwersalnych ludzkich POTRZEB (np. wsparcia, zrozumienia, przynależności) stojących za tymi uczuciami,
4. sformułowanie jasnej PROŚBY, której spełnienie pozwoli zaspokoić te POTRZEBY.

Te umiejętności pomagają przetłumaczyć język krytyki, poczucia winy i żądań na język ludzkich potrzeb, wspólnych wszystkim ludziom. Porozumienie Bez Przemocy jest także nazywane językiem serca, bo akcentuje to, co ludziom wspólne i uczy jak różnice prezentować w pokojowy sposób. Porozumienie bez Przemocy pomaga przezwyciężać taki bloki w komunikacji jak ocena, obwinianie i żądania. Na warsztatach Porozumienie bez Przemocy, uczymy się wyrażać się szczerze bez atakowania. To minimalizuje prawdopodobieństwo wywoływania reakcji obronnych w naszych rozmówcach. Pomaga również przyjmować krytyczne i wrogie komunikaty nie odbierając ich personalnie, ale docierając do ukrytych za nimi potrzeb rozmówcy. Umiejętności te są bardzo przydatne w rodzinie, wśród znajomych, współpracowników, klientów jak również w naszym własnym dialogu wewnętrznym. Rodzice poznając Porozumienie bez Przemocy, stają się wrażliwsi na uczucia dzieci i potrafią pomóc im w wyrażaniu uczuć, co znacznie zapobiega agresji. Zapraszamy na warsztaty do Centrum Rozwoju Dziecka KOALA.
autor/źródło: Anna Malec - Centrum Rozwoju Dziecka KOALA Piaseczno www.koala.com.pl

Informacje26 marca 2008, 00:00,

Jan Prochyra Klub Miłośników Filmu i Teatru Zalesie Górne

Klub Miłośników Filmu i Teatru oraz Biblioteka Publiczna Piaseczno Filia w Zalesiu Górnym zapraszają na spotkanie Klubu Miłośników Filmu i Teatru, które odbędzie się w najbliższą sobotę 29 marca 2008 roku o godzinie 17:00. Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Publicznej w Zalesiu Górnym przy ul. Wiekowej Sosny 4. Gościem spotkania Klubu Miłośników Filmu i Teatru w Zalesiu Górnym, będzie aktor i dyrektor artystyczny Teatru Rampa: Jan Prochyra. Informacja o spotkaniu z Janem Prochyra pochodzi z Forum Mieszkańców Zalesia Górnego www.zalesie-gorne.eu