Informacje2 września 2012, 00:00,

VIII Jarmark Piaseczyński w Parku Miejskim w Piasecznie - spotkanie regionów Warmia


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Centrum Kultury w Piasecznie, Muzeum Regionalne w Piasecznie, Urząd Miasta i Gminy Piaseczno, Starostwo Powiatu Piaseczyńskiego, Towarzystwo Przyjaciół Piaseczna, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Piaseczyńskie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej, Piaseczyńskie Stowarzyszenie Rycerskie Eodem Tempore zapraszają mieszkańców na VIII Jarmark Piaseczyński spotkanie regionów – Warmia, który odbędzie się 9 września 2012 r.

VIII JARMARK PIASECZYńSKI W PARKU MIEJSKIM W PIASECZNIE - SPOTKANIE REGIONÓW WARMIA

Program VIII Jarmarku Piaseczyńskiego:

12.00 - 19.00 – Scena w Parku Miejskim
12.00 Rozpoczęcie Jarmarku Piaseczyńskiego, hejnał Piaseczna
12.10 – 12.35 – Koncert Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej
12.40 - 13.00 - Kapela Polesoki z Celestynowa
13.05 – 13.45 - Zespół Tańca Ludowego "Perła Warmii" z Lidzbarka Warmińskiego
13.50 – 14.10 – Zespół „Leśne Echo” z Chojnowa
14.15 – 14.30 – Kapela Polesoki z Celestynowa
14.35 – 15.15 - Zespół Tańca Ludowego "Perła Warmii" z Lidzbarka Warmińskiego
15.20 – 15.50 – Występ zespołu „Zdrowie Pięknych Pań”
16.00 – 17.00 – Teatr Form Niezależnych z Olsztyna – „Moralitet wędrujący”
17.00 – 17.30 – Występ zespołu „Zdrowie Pięknych Pań”
17.30 - 17.50 - Pokaz rycerski – Piaseczyńskie Stowarzyszenie Rycerskie „Eodem Tempore”
18.00 – 19.00 – Koncert Kapeli Brodów
19.00 – Zakończenie Jarmarku Piaseczyńskiego

Pozostałe atrakcje:

- Wioska Rycerska (Piaseczyńskie Stowarzyszenie Rycerskie „Eodem Tempore”) – obozowisko rycerzy, atrakcje dla dzieci
- Wioska Rzemiosł Dawnych (Faktoria „Złoty Wołos”) – czyli stylizowane obozowisko z wytwórczością na żywo
- atrakcje dla dzieci (karuzela)
- stoisko organizatorów - historyczne pocztówki, publikacje historyczne
- wypiek regionalny – „Baran Piaseczyński”
- wystawa zdjęć z Warmii Moniki Bukowińskiej i Dominika Bednarskiego

Kramy handlowe w Parku Miejskim:

- stoiska twórców ludowych, tradycyjnego rzemiosła, potraw regionalnych z Warmii,
- wyroby rzemieślnicze, rękodzieło artystyczne, wyroby drewniane, ceramika, ozdoby i biżuteria, bibeloty,
- kuchnia regionalna, słodkie wypieki domowe,
- miody i wyroby pszczelarskie

Wydarzenia towarzyszące:

10.00 – Ratusz: wycieczka z przewodnikiem - Piaseczyńskie judaika.
11.00-16.00 – Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa: wycieczka kolejką (odpłatnie).
12.00-14.00 – Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa: przejazdy drezyną i zwiedzanie stacji.
12.00-16.00 – Wystawa w Muzeum Regionalnym przy Pl.Piłsudskiego 10 w Piasecznie: Krauzówka we wspomnieniach, dokumentach, fotografiach.
3–9 września – wystawa Widoki Piaseczna – Metamorfoza – zdjęcia ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Piasecznie; wystawa prezentowana w Galerii Handlowej Centrum Auchan w Piasecznie.

VIII JARMARK PIASECZYńSKI W PARKU MIEJSKIM W PIASECZNIE - SPOTKANIE REGIONÓW WARMIA

Jarmark Piaseczyński rozpocznie się o godz. 12.00 na scenie w Parku Miejskim, gdzie odegrany zostanie hejnał Piaseczna. 10 minut później zapraszamy na koncert Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej, po której wystąpi Kapela Polesoki z Celestynowa. Tuż po g. 13.00 taniec ludowy zaprezentuje zespół "Perła Warmii" z Lidzbarka Warmińskiego, a po nim wystąpi zespół "Leśne Echo" z Chojnowa. Nie zabraknie też występów teatralnych. O g. 16 Teatr Form Niezależnych z Olsztyna wystawi „Moralitet wędrujący”, inspirowany legendami o św. Jakubie, opowiadający o siedmiu grzechach. O g. 17.30 odbędą się natomiast pokazy rycerskie, po których wystąpi gwiazda wieczoru - "Kapela Brodów". Na repertuar zespołu składają się unikalne utwory ze zbiorów Oskara Kolberga, Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Katedry Etnomuzykologii Sakralnej KUL i własne. - Wyrafinowane piękno polskiej muzyki wymaga z pietyzmem odtworzonego brzmienia. Dawna sztuka wokalna zajmuje w naszej twórczości miejsce szczególne. Gramy na oryginalnych lub zrekonstruowanych instrumentach: lirze korbowej, cymbałach, basetli i skrzypcach - podkreślają muzycy Kapeli Brodów.

W Parku Miejskim zlokalizowana będzie Wioska Rycerska, w ramach której przygotowane będą przez Piaseczyńskie Stowarzyszenie Rycerskie „Eodem Tempore” różnorodne atrakcje dla dzieci. Wytwórczość na żywo oglądać będzie można zaś w Wiosce Rzemiosł Dawnych, prowadzonej przez Faktorię „Złoty Wołos”. Dla najmłodszych organizatorzy zapewniają karuzele, przejażdżki na kucykach. Tych starszych pragną przyciągnąć licznymi kramami z wyrobami rzemieślniczymi z Warmii, rękodziełem artystycznym, wyrobami drewnianymi, ceramiką, ozdobami i biżuterią. Smakosze i poszukiwacze nowych doznań kulinarnych nie mogą ominąć stoisk z potrawami kuchni regionalnej z Warmii, słodkimi wypiekami domowymi i miodami. Odwiedzającym Jarmark polecamy spojrzeć na wystawę zdjęć z Warmii autorstwa Moniki Bukowińskiej i Dominika Bednarskiego.

Serwis Mieszkańców www.powiat-piaseczynski.info objął patronat medialny.
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Piaseczno
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz

Informacje1 września 2012, 00:00,

LESZNOWOLSKA KARTA DUżEJ RODZINY


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Kierując się potrzebą pomocy w procesie wychowawczym dzieci i młodzieży, a także wspierając realizację funkcji rodziny wielodzietnej Gmina Lesznowola podjęła uchwałę wspierającą rodziny wielodzietne poprzez wydawanie KART DUżEJ RODZINY, dla rodzin posiadających 3 i więcej dzieci. Program będzie realizowany przez: Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli, Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Lesznowoli, oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lesznowoli. Karty Dużych Rodzin będą wydawane od 15 września 2012 roku (wniosek o Kartę Dużej Rodziny dostępny na stronie GOPS: wniosek_o_KDR.pdf).

LESZNOWOLSKA KARTA DUżEJ RODZINY

Karta będzie umożliwiała tym rodzinom korzystanie z oferty kulturalnej i edukacyjnej, sportowej, zdrowotnej oraz transportowej, do której - ze względu na wysokie koszty - rodziny wielodzietne nie zawsze mają dostęp. KARTA DUżEJ RODZINY obejmuje wszystkie rodziny wielodzietne chętne do wzięcia udziału w programie, w tym rodziny zastępcze oraz w sytuacji gdy tylko jeden z rodziców wychowuje powyżej trójki dzieci, bez względu na kryterium dochodowe. Program zakłada pomoc rodzinom wielodzietnym, których dochody, ze względu na bardzo niskie kryteria, często nie pozwalają na otrzymywanie zasiłków rodzinnych i dodatków do tych świadczeń, choć często kryteria dochodowe przekraczane są w bardzo niewielkim stopniu. Podstawą wydawania KARTY DUżEJ RODZINY jest meldunek stały w Gminie Lesznowola lub fakt zamieszkiwania i rozliczania się w Urzędzie Skarbowym w Piasecznie na rzecz Gminy Lesznowola. Więcej informacji na temat Karty Dużej Rodziny Lesznowola, można przeczytać na stronie GOPS Lesznowola: www.gops-lesznowola.pl

LESZNOWOLSKA KARTA DUżEJ RODZINY
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Lesznowola
Tematy:Lesznowola

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie