Informacje13 maja 2017, 08:00,

VI Flis Festiwal spotkane na Urzeczu


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


W weekend, 13 i 14 maja 2017 roku w Gassach nad Wisłą odbędzie się VI Flis Festiwal. Podczas tegorocznego spotkania kultur nadrzecznych na Urzeczu nie zabraknie licznych atrakcji, wśród których będą m.in. widowiskowe pokazy tradycyjnych łodzi, dawnych zawodów i obyczajów. Nie zabraknie również koncertów i pokazów zespołów folkowych oraz degustacji flisackich przysmaków. Gwiazdą festiwalu będzie znana Kapela ze Wsi Warszawa.

FLIS FESTIWAL SPOTKANE NA URZECZU

W podkonstancińskich Gassach, gdzie odbywa się Flis Festiwal, od niepamiętnych czasów znajdował się przewóz przez Wisłę, który spajał mieszkańców obydwu brzegów Urzecza, podwarszawskiego mikroregionu etnograficznego, rozpościerającego się na zalewowych terenach pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi, a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą. Choć dziś trudno w to uwierzyć, rzeka zawsze bardziej łączyła niż dzieliła, stanowiąc w przeszłości najprostszy środek transportu i komunikacji. Urzecze – gwarowo zwane Łurzycem – tradycyjnie związane było z Wisłą i handlem wiślanym, flisakami zwanymi tu orylami, a także z osadnictwem olęderskim, które pojawiło się tu już w początkach XVII stulecia. Wszystkie te czynniki wpłynęły na odrębną tożsamość Łurzycoków, manifestującą się m.in. w unikatowych strojach wilanowskich, budownictwie czy specyficznej, nadrzecznej gospodarce.

Ideą Flis Festiwalu jest odbudowa orylsko-olęderskiej tożsamości Urzecza oraz popularyzacja kulturowego dziedzictwa innych nadrzeczy Polski i Europy. Chcemy promować zachowane po dziś dzień elementy autentycznej kultury ludowej regionu, tradycyjny flis rzeczny, zanikające zawody wiślane, muzykę, tańce i stroje, dawne pieśni i przyśpiewki, czy też unikatowe urzeckie przysmaki, takie jak sytocha czy siuforek.

Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie licznych atrakcji, wśród których będą m.in. widowiskowe pokazy tradycyjnych łodzi szkut, batów, galarów, które przypłyną do Gassów z całej Polski. Natomiast na scenie będzie można zobaczyć występy folkowych zespołów zarówno muzycznych, jak i tanecznych. Gwiazdą będzie: KAPELA ZE WSI WARSZAWA!

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

FLIS FESTIWAL SPOTKANE NA URZECZU

VI FLIS FESTIWAL PROGRAM:

13.05 SOBOTA Ostroga na Wiśle
14.30 Otwarcie w zatoce w Gassach z udziałem flisaków i zaproszonych gości Poświęcenie łodzi oraz prezentacja i Parada Tradycyjnych Żaglowców Wiślanych
15.00 Występy zespołów: Powsinianie, Łurzycanki, Urzeczeni i Kalwarki, Majtki Pana Kapitana, Sołtysi
17.00 Spektakl dla dzieci - Lekcja o Polsce czyli bajka o Wiśle, legenda o Smoku Wawelskim oraz o Warsie i Sawie
18.00 Koncert zespołu: HAMBAWENAH
19.00 Koncert zespołu KAPELA ZE WSI WARSZAWA
20.30 FLISLAJT i koncert muzyki ludowej nad rzeką
Sobotnie atrakcje towarzyszące:
• gość specjalny – okrętowy cieśla, stoisko programu społecznego
• binduga – rekonstrukcja siedliska flisackiego z dymiącymi kociołkami
• przejażdżki łodziami po Wiśle
• warsztaty ginących zawodów – cieśla, kowal, garncarz, tkaczka, prządka, powroźnik, młynarz, miodziarz, flisak, repuser
• warsztaty wycinanki i warsztaty plastyczne dla dzieci
• festiwalowa przeprawa promowa Gassy-Karczew
• dychtowanie łodzi wczoraj i dziś, wiosła pychowe
• potrawy regionalne z Urzecza: łurzycka sytocha i pierogi, barszcz chrzanowo-buraczany, zupy flisackie
• wspólne tańce i śpiewy
• stoiska twórców ludowych
Wiślana łacha w Karczewie od 14.00
• występ ludowego zespołu Sołtysi
• wystawa Towarzystwa Przyjaciół Karczewa
• stoisko promocyjne Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Karczewie
• prezentacja Stowarzyszenia Eko Patrol Karczew: oznakowane samochody oraz tablica informacyjna dokumentująca działalność stowarzyszenia
Gościnnie na Flis Festiwalu 2017
Pychówka ZUCHWAŁA, bat ZYGMUNT, bat SŁAWKA, galar św. Barbara i św Elżbieta, BOSONIANKA, RYTMAN, ŁODYGA z Ciechocinka, baty soleckie, drewniana barka Santa Vistula z Puław oraz baty, pychówki, galarki i galary z Warszawy.

FLIS FESTIWAL SPOTKANE NA URZECZU

14.05 Niedziela Ostroga na Wiśle
8.00 Flisacka polowa Msza święta
Ogłoszenie wyników konkursu Żelazna Klamra
12.00 Uroczyste wypłynięcie łodzi do Warszawy i Góry Kalwarii

KAPELA ZE WSI WARSZAWA Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco nowatorsko i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty – skrzypce, cymbały, barabany – brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z dj’ami. Kapela zdobyła wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach folkowych, jest laureatem m.in. czterech „Fryderyków”, znalazła się także w gronie 10 nominowanych albumów do nagród amerykańskiego przemysłu muzycznego – Grammy. W 2012 r. otrzymała Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” przyznany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego za wybitne zasługi oraz całokształt działalności. Kapela wydała dotychczas 7 albumów, które zebrały znakomite recenzje krytyki i wzbudziły entuzjazm słuchaczy. Ich kompilację będzie można usłyszeć na tegorocznym koncercie w ramach Flis Festiwalu.

FLIS FESTIWAL SPOTKANE NA URZECZU

HAMBAWENAH Jest jedyną w Polsce grupą muzyczna, która nie tylko podtrzymuje wspaniałą tradycję dawnych kultur wodniackich (m.in. flisaków) naszego kraju ale także bierze czynny udział w procesie nieustannego redefiniowania kanonów Muzyki Świata. Rok 2016 był szczególny w działalności zespołu z uwagi na fakt realizacji nowego – autorskiego repertuaru, utrzymanego nadal w duchu rzecznych podróży, choć odbieranego przez publiczność dużo bardziej uniwersalnie. Dzięki temu, zespół zyskuje dużo szerszą rzeszę odbiorców.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje10 maja 2017, 17:34,

Referendum gminne w Piasecznie zostało odwołane


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Rada Miejska na II nadzwyczajnej sesji, która odbyła się 10 maja 2017 roku, zdecydowała stosunkiem głosów 21 za przy jednym wstrzymującym się o odwołaniu referendum gminnego zaplanowanego na 4 czerwca 2017 r.

ODWOŁANE ZOSTAŁO REFERENDUM GMINNE W PIASECZNIE

Decyzja ta związana jest z wycofaniem z Sejmu przez wnioskodawców projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. W tych okolicznościach zasadnym było uchylenie uchwały nr 921/XXXIII/2017, podjętej przez Radę Miejską w dniu19 kwietnia w sprawie przeprowadzenia referendum.

Kwietniowa uchwała o ogłoszeniu referendum została podjęta przez Radę Miejską w obliczu zagrożenia, że projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, złożony w Sejmie 30 stycznia 2017 r., narzuci obowiązkową przynależność 32 gmin podwarszawskich, w tym także Piaseczna, do miasta stołecznego Warszawy.

Projekt ten od samego początku wzbudził sprzeciw zarówno lokalnych społeczności, jak i większości samorządów gminnych.

Podstawowym zarzutem był fakt, że projekt, który w rewolucyjny sposób ingerował w funkcjonowanie, ustrój, kompetencje i samodzielność wspólnot samorządowych wszystkich objętych nim gmin podwarszawskich – nie został w żaden sposób skonsultowany z mieszkańcami i samorządami tych gmin.

Jednocześnie projekt nie precyzował żadnych kluczowych kwestii dla przyszłego funkcjonowania gmin. Nie określał on przyszłego podziału kompetencji i zadań władz powiększonego miasta stołecznego Warszawy i samorządów lokalnych, obszarów wspólnych działań oraz sposobu ich finansowania. Czyli nie określał kto, czym i na jakich warunkach będzie się zajmował. Nie wyjaśniał też na ile gminy pod-warszawskie utracą swoją autonomię na rzecz Warszawy i co ewentualnie zyskają.

We wszystkich tych zagadnieniach projekt odsyłał do nieistniejących ustaw, które dopiero miałyby powstać. Zastrzeżenia budził też „tryb poselski”, w jakim projekt został wprowadzony. Taki tryb jest z zasady zarezerwowany dla spraw pilnych, wymagających natychmiastowego działania, co w tym przypadku nie miało zastosowania.

Na znak protestu większość samorządów podwarszawskich solidarnie podjęła stanowiska wyrażające sprzeciw wobec takiego sposobu działania, żądając wycofania projektu z Sejmu.

Podjęte uchwały protestacyjne nie odniosły jednak skutku, wobec czego gminy zaczęły kolejno podejmować decyzje o ogłaszaniu referendów lokalnych. Ich celem było danie mieszkańcom szansy na wyrażenie swojej opinii w sprawie proponowanych przez ustawodawcę zmian.

Pierwsze referendum w tej sprawie odbyło się 27 marca w Legionowie. 94 procent głosujących, przy frekwencji 46 proc. (udział wzięło 19 050 osób), opowiedziało się przeciw włączeniu Legionowa do m.st Warszawy.

Ten jednoznacznie miażdżący wynik także nie spowodował żadnej reakcji ze strony wnioskodawców. W ślad za Legionowem ruszyły więc następne samorządy i referenda ogłoszone zostały w kilkunastu kolejnych gminach. W tym samym czasie do Rady Miejskiej w Piasecznie wpłynęła petycja podpisana przez 2020 mieszkańców, domagających się ogłoszenia referendum w razie, gdyby ustawodawca nie wycofał się z zapowiadanych zmian. Skutkiem tego była podjęta w dniu 19 kwietnia uchwała w sprawie przeprowadzenia referendum gminnego. Termin referendum został wyznaczony na 4 czerwca 2017 r.

Dopiero wobec tak zmasowanego protestu, wnioskodawca wycofał projekt ustawy z Sejmu, co jest wielkim zwycięstwem mieszkańców i samorządności lokalnej. Uczynił to dopiero 28 kwietnia, czyli w dniu poprzedzającym długi majowy weekend, kiedy procedury referendalne we wszystkich gminach już dawno zostały rozpoczęte. Postawiło to gminy w trudnej sytuacji – niektóre z nich kontynuują procedury referendalne, inne odstępują od przeprowadzania referendum.

Po rozważeniu wszystkich „za” i „przeciw” Rada Miejska w Piasecznie uznała, że referendum jest narzędziem, które powinno być używane w sytuacjach ostatecznych i skoro kontrowersyjny projekt został wycofany z Sejmu to nie należy nadużywać energii i czasu mieszkańców wzywając ich do wypowiadania się w nieistniejącej kwestii.

Stąd decyzja o odstąpieniu od referendum. Traktujemy jednak tę rezygnację jako akt dobrej woli i rozsądku, i tego samego oczekujemy od ustawodawcy. Jednak w związku z tym, że zapowiadane są dalsze prace nad tematem metropolii warszawskiej i nie wiadomo jak będą wyglądały kolejne propozycje, nie wykluczamy, że ponownie ogłosimy referendum. Jeśli tak się stanie to będziemy gorąco zachęcać do wzięcia w nim udziału.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie