Informacje6 września 2014, 10:06,

Uwaga! we wrześniu akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie

We wrześniu zaplanowano coroczną akcję doustnego szczepienia lisów przeciw wściekliźnie. Specjalne preparaty będą zrzucane z samolotów na kompleksy leśne, pola i łąki. Wojewódzki lekarz weterynarii prosi o zachowanie ostrożności podczas jesiennych spacerów. Szczepionki mają formę zielono-brązowych kostek i charakteryzują się intensywnym rybnym zapachem. Preparaty będą zrzucane na obszarze powiatu piaseczyńskiego od 15 do 22 września 2014 roku.

W tym okresie Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii zaleca ostrożność podczas wiosennych wypraw na łono natury. Prosi też o przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Jeśli podczas spaceru zobaczymy szczepionkę, nie ruszajmy jej. Dotknięcie preparatu przez człowieka spowoduje, że nie zostanie on podjęty przez lisa. Jeśli jednak przypadkiem weźmiemy szczepionkę do ręki, pamiętajmy, by niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Ostrożni podczas jesiennych spacerów powinni być też właściciele zwierząt domowych. Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. Wszystkie przypadki kontaktu naszych pupili i zwierząt gospodarskich ze szczepionką należy zgłaszać do lekarza weterynarii.

Przeczytaj też: Poznaj sploty piaseczyńskich historii

Informacje6 września 2014, 20:05,

Gminny międzyszkolny projekt edukacyjny W Krainie Rzeki Jeziorki

Chcecie zrobić coś pożytecznego dla okolicy, a przy okazji zaliczyć swój gimnazjalny projekt edukacyjny? Organizatorzy gminnego konkursu edukacyjnego W Krainie Rzeki Jeziorki zapraszają na spotkanie organizacyjne, które pomoże przybliżyć założenia projektu. Celem projektu jest przybliżenie uczniom, ich rodzicom oraz wszystkim mieszkańcom gminy Piaseczno wiedzy o historii, kulturze, geografii, przyrodzie oraz walorach turystycznych ich najbliższej okolicy. Uczniowie będą mieli okazję rozwijać m.in. umiejętności pracy w grupie, pozyskiwania i przetwarzania informacji oraz autoprezentacji. Projekt będzie też dawał możliwość nawiązywania kontaktów z uczniami z innych szkół w ramach wymiany doświadczeń, rozwijania pasji, własnych umiejętności, a także będzie elementem promującym Gminę Piaseczno oraz dolinę rzeki Jeziorki.

Gminny międzyszkolny projekt edukacyjny W Krainie Rzeki Jeziorki

Projekt potrwa od październik 2014 do marca 2015. Skierowany jest do uczniów gimnazjów, którzy m.in. chcieliby obowiązkowy projekt edukacyjny zrealizować w nieco inny sposób. Każda szkoła może zgłosić dowolną liczbę zespołów w dowolnej z kategorii: historia, kultura, geografia, przyroda i ekologia, turystyka. W skład zespołu może wchodzić od 3 do 5 osób. Zgłoszenia do projektu przyjmowane są do 20 października 2014 r. na specjalnym formularzu. Zainteresowane grupy czy nauczyciele chcący dowiedzieć się czegoś więcej o projekcie mogą uzyskać więcej szczegółów na spotkaniu informacyjnym, które odbędzie się 29 września 2014 r. (poniedziałek), godz. 17.00 w Prywatnym Gimnazjum nr 2 „Szkoła Marzeń” w Piasecznie. Zgłoszenie szkół do udziału w projekcie do 20 października 2014.

Możliwe obszary realizacji projektu to: historia, kultura, geografia, przyroda i ekologia, turystyka. Najważniejsze jest, aby temat projektu związany był z gminą Piaseczno lub doliną rzeki Jeziorki. Uczestnicy, przygotowując swój projekt, mogą wykorzystywać różnorodne formy, tak aby ich projekt był ciekawy, ale jednocześnie stanowił pewną całość w ramach wybranego tematu. Nie jest określone tempo pracy nad projektem, ale liczą się rezultaty (bardziej ciekawy i rozbudowany projekt ma większe szanse na zwycięstwo w konkursie). Ważne jest, aby przestrzegać terminów wynikających z regulaminu: nadesłać w odpowiednim czasie zgłoszenie, przesłać prezentacje (film) itd. Formą mogą być m.in.: questy, mapy, przewodniki, piosenka, spektakl, wywiady, pomiary i ekspertyzy, film, gra edukacyjna czy prezentacja.

Spośród nadesłanych prezentacji (lub filmów max. 5 min.) przedstawiających realizację projektu jury wyłoni 10 najlepszych zespołów, które podczas specjalnego Finału będą rywalizować o jedno z trzech najlepszych miejsc. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc, oprócz zestawów upominkowych ufundowanych przez organizatora oraz partnerów projektu, będą mieli okazję zadecydować, co chcieliby otrzymać w ramach następujących kwot: I miejsce 1500 zł, II miejsce 1000 zł, III miejsce 500 zł. Szczegóły w Regulaminie Konkursu http://www.szkolamarzen.pl/gimnazjum/wp-content/uploads/2013/02/Regulamin-projektu-formularze-i-regulamin-konkursu.pdf

Organizatorzy i partnerzy projektu: Prywatne Gimnazjum nr 2, „Szkoła Marzeń” w Piasecznie, Urząd Miasta i Gminy w Piasecznie oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Zlewni Rzeki Jeziorki Można wysłać zgłoszenia mailowo m.dolinski@szkolamarzen.pl Więcej informacji: www.facebook.com/krainajeziorki www.szkolamarzen.pl/gimnazjum/uczen/projekty/

Przeczytaj też: Bartas Szymoniak trafił w gusta piaseczyńskiej publiczności [ZDJĘCIA]