Informacje10 października 2017, 09:00,

Uroczystość upamiętniająca zrzut Cichociemnych Spadochroniarzy AK

10 października 2017 roku o godz. 11.00 w Baniosze-Wsi rozpocznie się uroczystość upamiętniająca zrzut Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej na placówkę „Kanapa”. Na skraju lasu stanie kamień z tablicą poświęconą pamięci załogi samolotu Halifax JP – 181Cz eskadry 1586 polskich Sił Powietrznych oraz ekipie 4 skoczków. W uroczystości będzie uczestniczył Aleksander Tarnawski – ostatni Cichociemny Spadochroniarz Armii Krajowej, jeden ze skoczków, którzy nocą 16/17 kwietnia 1944 roku wykonali skok na stanowisko „Kanapa” w rejonie wsi Baniocha.

UROCZYSTOŚĆ UPAMIĘTNIAJĄCA ZRZUT CICHOCIEMNYCH SPADOCHRONIARZY AK

Uroczystość rozpocznie się Mszą Świętą, po której nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy. O godzinie 13.00 nad Baniochą pojawi się samolot wojskowy, który – jak przed laty – dokona zrzutu skoczków, którymi będą żołnierze z jednostki specjalnej GROM i AGAT. Następnie samolot zatoczy koło i zrzuci zasobniki.

Cichociemni Spadochroniarze Armii Krajowej – elitarna jednostka stworzona na zachodzie, składała się z najlepiej wyćwiczonych i przeszkolonych żołnierzy – prawdziwych komandosów. Przygotowywano ich do działań na terenie okupowanej Polski, do której byli przerzucani z kilku baz m.in. w Brindisi. Z 703 żołnierzy, którzy ukończyli kurs, do Polski zrzuconych zostało 316 skoczków.

73 lata temu w nocy z 16 na 17 kwietnia 1944 roku w okolicy Baniochy miał miejsce zrzut Cichociemnych wraz z materiałami wojennymi w ramach operacji „Weller 12”, placówka odbiorcza nosiła kryptonim „Kanapa”. Zrzut wykonano z wysokości ok. 500 metrów z dużym rozproszeniem. Wraz ze skoczkami przywieziono 439 000 $, dwie paczki zaginęły, 4 zasobniki rozbiły się.

Organizatorami uroczystości są: Gmina Góra Kalwaria we współpracy z Nadleśnictwem Chojnów, Starostwem Powiatowym i Fundacją Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Honorowym patronatem objął to wydarzenie Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Michał Dworczyk.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Informacje18 października 2017, 08:00,

Nagrody dla konstancińskich sportowców - złóż wniosek

Najbardziej utalentowani i osiągający sukcesy konstancińscy sportowcy ponownie mogą ubiegać się o nagrodę pieniężną przyznawaną przez burmistrza gminy Konstancin-Jeziorna. Magistrat na wnioski czeka do 15 listopada 2017 roku.

NAGRODY DLA KONSTANCIŃSKICH SPORTOWCÓW - ZŁÓŻ WNIOSEK

Wybitne wyniki

Wyróżnienia przyznawane są raz w roku. W ubiegłym trafiły one do 27 sportowców. Ilu w tym roku otrzyma nagrodę burmistrza gminy Konstancin-Jeziorna, dowiemy się na przełomie listopada i grudnia. O wsparcie finansowe mogą się ubiegać sportowcy - zameldowani na pobyt stały w naszej gminie, którzy mają na swoim koncie wybitne wyniki w międzynarodowym lub krajowym współzawodnictwie, a w szczególności ci, którzy mają na swoim koncie udziałem w: igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata lub Europy, pucharze świata lub Europy, lidze światowej lub europejskiej, organizowanych przez uprawnione federacje, związki i centrale sportowe.

Szczególne osiągnięcia

Poza tym o nagrodę pieniężną mogą się ubiegać sportowcy, którzy zajęli miejsca I-IV w mistrzostwach województwa, grają w ligach krajowych (ekstraklasa, I i II liga) lub mogą się pochwalić innymi, szczególnymi osiągnięciami w określonych dyscyplinach sportowych.

Uwaga! Wszystkie osiągnięcia z okresu od 1 listopada 2016 r. do 31 października 2017 r. muszą być pisemnie udokumentowane (potwierdzenie wydane przez np. klub sportowy lub inny uprawniony podmiot należy dołączyć do wniosku).

Kto może złożyć wniosek?

Wnioski o przyznanie nagrody burmistrza mogą składać:
- władze klubu sportowego,
- stowarzyszenia kultury fizycznej lub odpowiedniego związku sportowego,
- jednostki oświatowe,
- mieszkańcy gminy,
- właściwa komisja Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny.

Do 15 listopada

Komplet dokumentów należy złożyć do 15 listopada w kancelarii konstancińskiego magistratu (pok. nr 4) lub przesłać drogą pocztową na adres: Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, ul. Warszawska 32, 05-520 Konstancin-Jeziorna (w tym przypadku decyduje data wpływu wniosku do urzędu).

Regulamin przyznawania nagród za wybitne wyniki sportowe (plik PDF; 143 KB)