Informacje17 marca 2014, 00:00,

Uroczystość odsłonięcia odrestaurowanego pomnika św. Jana Nepomucena w Lesznowoli

Wójt i Samorząd Gminy Lesznowola, Proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Magdalence, Dyrektor ZSP w Lesznowoli, Zespół Obsługi Placówek Oświatowych oraz Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli zapraszają na uroczystość odsłonięcia odrestaurowanego pomnika św. Jana Nepomucena. Uroczystość odbędzie się w najbliższą środę 19 marca 2014 roku o godz. 10.00 przed kaplicą w Lesznowoli przy ul. Szkolnej. Następnie obchody przeniesione zostaną do sali sportowej ZSP w Lesznowoli.

UROCZYSTOŚĆ ODSŁONIĘCIA ODRESTAUROWANEGO POMNIKA ŚW. JANA NEPOMUCENA W LESZNOWOLI

PLAN UROCZYSTOŚCI:
- Godz. 10.00 (przed kaplicą) - uroczyste powitanie gości. Przemówienie Pani Wójt oraz odsłonięcie pomnika (będzie opasany szarfą w kolorach gminnych). Uroczyste poświęcenie figury przez ks. Proboszcza Mirosława Cholewę.
- Przejście do Zespołu Szkół Publicznych w Lesznowoli na dalszą część uroczystości, gdzie planujemy kolejno,
- Uroczyste przekazanie dokumentacji konserwatorskiej na ręce Pani Wójt przez pana Kazimierza Sztarbałło,
- Gawęda na temat znaczenia ochrony zabytków wygłoszona przez p. Kazimierza Sztarbałło (ok. 30 min.),
- Autorskie przedstawienie o życiu św. Jana Nepomucena w wykonaniu grupy teatralnej z Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach (ok. 25-30 min.),
- Rozdanie nagród i wyróżnień laureatom konkursu plastycznego zorganizowanego z tej okazji pt. Życie św. Jana Nepomucena,
- Zaproszenie na wystawę pokonkursową a także na fotoreportaż z prac konserwatorskich - ekspozycje przygotowane na miejscu, w szkole.

RZEŹBA  ŚW. JANA NEPOMUCENA

Rzeźba św. Jana Nepomucena (1350-1393) z 1776 roku jest z jednym z najcenniejszych zabytków w gminie Lesznowola. Święty jest patronem jezuitów, czeskiej Pragi, spowiedników i szczerej spowiedzi, dobrej sławy, tonących oraz orędownikiem podczas powodzi. Jest także patronem mostów. Według tradycji ludowej był świętym, który chronił pola i zasiewy przed powodzią, ale również i suszą. Dlatego figury Jana Nepomucena (nepomuki) można spotkać jeszcze dzisiaj przy drogach w sąsiedztwie mostów, rzek, ale również na placach publicznych i kościelnych oraz na skrzyżowaniach dróg. W Lesznowoli wcześniej miejscem figury był teren przy dworku w Lesznowoli. Obecnie rzeźba stoi przed kaplicą kościelną w Lesznowoli przy ulicy Szkolnej. Pełna renowacja tej pięknej, barokowej figury została dokonana z końcem 2013 roku ze środków budżetowych Gminy Lesznowola. Uroczyste odsłonięcie pomnika po renowacji odbędzie się dnia 19 marca 2014 r. o g. 10.00. Serdecznie zapraszamy na tę niecodzienną uroczystość, tak ważną dla całej lesznowolskiej społeczności.
autor/źródło: Redakcja serwisu mieszkańców gminy Lesznowola

Informacje13 marca 2014, 00:00,

EkoSpływ Jeziorką z Zalesia do Konstancina

W najbliższą sobotę 15 marca 2014 roku zapraszamy wszystkich do udziału w EkoSpływie Jeziorką. Start o godz. 9:30 z Górek Szymona, meta w Konstancinie-Jeziornie. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt pod numerem telefonu: 501 114 104 (Jacek Andrzejak). Udział jest bezpłatny, a na zakończenie przewidziano ognisko z kiełbaskami.

EkoSpływ Jeziorką z Zalesia do Konstancina
autor/źródło: Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno