Informacje28 maja 2008, 00:00,

Uroczyste poświęcenie nowego nagrobka Wacława Kauna

Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno, Ksiądz Proboszcz Parafii św. Anny, Towarzystwo Przyjaciół Piaseczna oraz Społeczny Komitet Renowacji Cmentarza Parafialnego zapraszają na uroczyste poświęcenie nowego nagrobka Wacława Kauna - pierwszego po odzyskaniu niepodległości Burmistrza Piaseczna. Uroczyste poświęcenie pomnika przez księdza proboszcza Dariusza Gasa nastąpi w czwartek 29 maja 2008 roku, o godzinie 11:00, na cmentarzu parafialnym przy ul. Kościuszki w Piasecznie. Pomnik nagrobny Wacława Kauna, został odrestaurowany z inicjatywy Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie. Stary lastrykowy nagrobek zastąpiony został czarnym, granitowym pomnikiem ufundowanym przez pana Marka Szołtuna - właściciela zakładu kamieniarskiego. Serdecznie zapraszamy na uroczyste poświęcenie nagrobka Wacława Kauna, na cmentarzu parafialnym przy ul. Kościuszki w Piasecznie.

Wacław Kaun

Wacław Kaun (1883-1926) urodzony 26 września 1883 r., syn Franciszka i Zofii, bezdzietny, od 1912 r. mieszkaniec Piaseczna, ukończył Wydział Farmacji Uniwersytetu Warszawskiego, pracował w aptece Wiktora Homolickiego w Warszawie, naczelnik Straży Ogniowej w Piasecznie od 26 czerwca 1917, pod jego dowództwem Straż przy udziale warszawskiego legionisty rozbroiła garnizon żandarmerii niemieckiej w Piasecznie, 13 listopada 1918 r. wybrany pierwszym burmistrzem Piaseczna po odzyskaniu niepodległości, pełniący pełną pracy i poświęcenia funkcję burmistrza przez osiem lat, zabiegał o odbudowę zniszczeń wojennych, ulepszał stan dróg i chodników, wybudował łaźnię miejską, przychodnię dla ubogich, w 1924 r. powołał pierwsze w Piasecznie Gimnazjum Koedukacyjne Polskiej Macierzy Szkolnej przy ul. Sienkiewicza 6, organizował dożywianie i doposażenie dzieci w szkole, przez całe życie był samotny a całą siłę poświęcił rozwojowi Piaseczna, zmarł nagle 8 grudnia 1926 r., pogrzeb odbył się 11 grudnia, w ostatniej drodze towarzyszyli mu niemal wszyscy mieszkańcy Piaseczna, po pogrzebie Rada Miejska uchwaliła przemianowanie ulicy Ogrodowej, przy której mieszkał zmarły, na ulicę im. Wacława Kauna.
autor/źródło: Małgorzata Idaczek - Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno

Informacje26 maja 2008, 00:00,

Magdalenka 66 rocznica pomordowania więźniów Pawiaka

Proboszcz Parafii św. Marii Magdaleny w Magdalence, Samorząd Gminy Lesznowola oraz Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli serdecznie zapraszają na uroczystą Mszę Świętą z okazji 66 rocznicy rozstrzelania więźniów Pawiaka i Ravensbruck. Msza Święta odbędzie się w środę 28 maja 2008 roku, o godzinie 15:00 w Miejscu Straceń w Magdalence (ul. Jarzębinowa, Magdalenka). ¬ródło www.gok-lesznowola.pl (współpracują z nami)