Informacje2 listopada 2015, 21:23,

Uczniowie z Tarczyna poznają żydowską historię swojego miasta


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


22 października 2015 r. uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Ireny Sendlerowej rozpoczęli warsztaty w ramach „Szkoły Dialogu” – programu edukacyjnego fundacji Forum Dialogu objętego honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Warsztaty odbyły się dotychczas z ogromnym sukcesem w ponad 200 szkołach w około 130 miejscowościach całej Polski. Przed uczniami z Tarczyna jeszcze dwa spotkania z edukatorami Forum.

Szkoła Dialogu

Szkoła Dialogu to program realizowany od 2008 roku, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. Oparty jest on na przekonaniu, że wiedza, zrozumienie i dialog to klucz do przełamywania barier. Uczestniczące w projekcie szkoły otrzymują tytuł SZKOŁY DIALOGU. Podczas czterech warsztatów uczniowie poznają szereg zagadnień związanych z kulturą i tradycją żydowską, a następnie pod opieką trenerów Forum przygotują trasę spaceru upamiętniającego przedwojenną historię ludności żydowskiej ze swojej miejscowości. Efekty tej pracy prezentują mieszkańcom miasta podczas wycieczki finałowej. Sprawozdanie z wycieczki weźmie udział w konkursie, którego zwycięzcy zostaną ogłoszeni w marcu 2016 r. podczas uroczystej Gali Szkoły Dialogu w Warszawie.

Szkoła Dialogu

Ciekawe informacje o dziedzictwie żydowskim w Tarczynie można odnaleźć na portalu Wirtualny Sztetl: http://www.sztetl.org.pl/pl/article/tarczyn/5,historia/

Więcej informacji o fundacji i programie Szkoła Dialogu: www.dialog.org.pl Osoba kontaktowa: Ola Tomaszewska, ola.tomaszewska@dialog.org.pl , 22 551 50 25

Fundacja Forum Dialogu jest organizacją pozarządową zajmującą się od piętnastu lat działalnością na rzecz zbliżenia pomiędzy Polakami a Żydami, przeciwdziałaniem przejawom antysemityzmu i ksenofobii, a także edukacją na rzecz tolerancji.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Komentarze

Redakcja, 16 lipca 2019
wątek http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=19&t=11570
Informacje9 listopada 2015, 08:00,

Podaruj dzieciom książkę - akcja Cyrkuluj książeczko w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Ruszyła tegoroczna ogólnopolska zbiórka książek dla dzieci, organizowana przez Centra Handlowe Auchan oraz Fundację „Już pomagam”. Egzemplarze zebrane do końca roku, między innymi w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno, zostaną przekazane maluchom przebywającym w domach dziecka czy na szpitalnych oddziałach. Przyłącz się do akcji i pomóż dzieciom przenieść się do świata pełnego magii i fantastycznych przygód!

Podaruj dzieciom książkę - akcja Cyrkuluj książeczko w Centrum Handlowym Auchan

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – mawiała nasza noblistka, Wisława Szymborska. Książki to bowiem wspaniałe narzędzie, które pozwala każdemu choć na chwilę uciec od trosk życia codziennego i przenieść się do świata fantazji. Potrzebują tego szczególnie najmłodsi, którzy przebywają w szpitalnych łóżkach czy domach dziecka. Dlatego Centra Handlowe Auchan oraz Fundacja „Już pomagam” zorganizowały akcję pt. „Cyrkuluj książeczko”. W tym roku przyłączyło się do niej Centrum Handlowe Auchan Piaseczno.

Od 2 listopada do końca roku na terenie galerii handlowej będzie wystawiony specjalny pojemnik, do którego każdy może oddać książki dla małych czytelników – bajki, opowiadania, wierszyki czy albumy. Wszystko, co pozwoli maluchom zapomnieć - choć na chwilę - o smutkach i problemach.

Akcja „Cyrkuluj, książeczko” to ogólnopolska zbiórka książek dla najbardziej potrzebujących maluchów. Zebrane egzemplarze przekazywane są wybranym oddziałom dziecięcym szpitali, opiekuńczym domom dziecka, pogotowiu opiekuńczemu, szkołom podstawowym, w tym szkołom specjalnym. Część trafia także do publicznych bibliotek, dzięki czemu dzieci z uboższych rodzin mają łatwiejszy dostęp do świata literatury. Akcję, jak co roku, objęła patronatem pani Henryka Krzywonos-Strycharska - doradca rzecznika praw dziecka.

Akcja „Cyrkuluj książeczko” w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno przy ulicy Puławskiej 46 potrwa do 31 grudnia 2015 roku.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Komentarze

Redakcja, 16 lipca 2019
wątek http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=4&t=1263&start=135

Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie