Informacje15 kwietnia 2013, 00:00,

Uczeń Ratownik projekt edukacyjny Falck Medycyna w Szkole Podstawowej nr 3 Piaseczno


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


– Wypadek w szkole! – zaczęli szeptać przechodnie, gdy pod Szkołę Podstawową nr 3 w Piasecznie podjechała karetka pogotowia. Ludzie mówili, że na boisku odbył się nielegalny turniej bokserski klas drugich, że pewien rozrabiaka wzorem cyrkowych akrobatów postanowił przejść na linie zawieszonej pod boiskiem, oraz, że jeden z uczniów wyprodukował podczas zajęć z chemii gaz paraliżujący. Na szczęście żadna z tych wiadomości nie była prawdziwa...

UCZEń RATOWNIK PROJEKT EDUKACYJNY FALCK MEDYCYNA

Marek, Mikołaj, Emil i Angelika – ratownicy medyczni Falck Medycyna wraz z Asią i Weroniką – harcerkami z piaseczyńskiej Harcerskiej Grupy Ratowniczej 10. kwietnia br. rzeczywiście zjawili się w piaseczyńskiej szkole, ale tym razem nie by udzielać pomocy, a po to, by tej pierwszej pomocy nauczyć. – Nie jest to jednak „zwykłe” szkolenie, jakie czasem przeprowadzane są w placówkach oświatowych, tylko część dużego, ogólnopolskiego programu Uczeń Ratownik – mówi Marek Małysz, ratownik medyczny na co dzień jeżdżący w piaseczyńskim pogotowiu Falck.

UCZEń RATOWNIK PROJEKT EDUKACYJNY FALCK MEDYCYNA

Tysiące uczniów w pięć godzin lekcyjnych. Uczeń Ratownik to innowacyjny w skali kraju projekt edukacyjny Falck Medycyna. Polega na przeprowadzaniu zupełnie za darmo szkoleń z pierwszej pomocy wśród uczniów klas IV-VI, ale nie w formie suchego wykładu, lecz dynamicznej pogadanki, wielu ćwiczeń oraz prezentacji w pełni wyposażonego ambulansu ratunkowego. – W I edycji akcji, która rozpoczęła się 1 marca 2013 r. trwać będzie do końca bieżącego roku szkolnego, zaplanowaliśmy udział aż dziewięćdziesięciu szkół w trzydziestu powiatach. W każdej szkole przystępującej do programu do będziemy szkolić uczniów trzech klas wytypowanych przez dyrektora placówki. Do końca czerwca da to imponującą liczbę prawie 7 tys. młodych ludzi! – zaznacza Mikołaj Tomaszewski, ratownik Falck Medycyna. – W powiecie piaseczyńskim programem objęto jeszcze placówki w Kątach i Tarczynie. Tu trzeba nadmienić, iż to nie ratownicy wybierają szkoły, które odwiedzą – Falck Medycyna każdorazowo prosi podmioty założycielskie o wskazanie takiej szkoły. – Po prostu uważamy, że miejscowe władze najlepiej znają swój rejon i wiedzą, które szkoły wymagają wsparcia szkoleniowego – dodaje Tomaszewski.

UCZEń RATOWNIK PROJEKT EDUKACYJNY FALCK MEDYCYNA

Syrena, defibrylator i dużo bandaży. Zajęcia w Szkole Podstawowej nr 3 trwały 5 godzin lekcyjnych, ale jak zapewniają pedagodzy, nigdy dotąd te 5 lekcji nie minęło dzieciom tak szybko. Młodzi ludzie brali udział w multimedialnej prezentacji, pogadance, ćwiczyli resuscytację krążeniowo-oddechową na profesjonalnych fantomach, a na koniec przyswoili sobie zasady tamowania krwotoków oraz z zapałem ćwiczyli trudną sztukę bandażowania. Niemniej najbardziej ekscytującym momentem spotkania z ratownikami było wyjście do ambulansu i prezentacja sprzętu. Największym zainteresowaniem dzieci cieszył się defibrylator oraz oczywiście... sygnały świetlne i dźwiękowe karetki. Potężny ryk syreny kilkukrotnie wzbijał się w niebo, potęgując krążące wokół szkoły plotki o rzekomych dramatycznych zdarzeniach. Po zajęciach uczniowie otrzymali od instruktorów atrakcyjne opaski odblaskowe oraz dyplomy uczestnictwa, zaś gościnnej szkole przekazano elegancką tablicę pamiątkową zaświadczająca o uczestnictwie w programie Uczeń Ratownik. – Jak dorosnę, będę ratownikiem – pasjonował się jeden z czwartoklasistów, oglądając otrzymane odblaski oraz duży, kolorowy dyplom.

UCZEń RATOWNIK PROJEKT EDUKACYJNY FALCK MEDYCYNA

Informacja o programie Uczeń Ratownik: Uczeń Ratownik to innowacyjny w skali kraju projekt edukacyjny Falck Medycyna. Polega na przeprowadzaniu zupełnie za darmo (!) szkoleń z pierwszej pomocy wśród uczniów klas IV-VI, ale nie w formie suchego wykładu, lecz dynamicznej pogadanki, wielu ćwiczeń oraz - czego wcześniej nie proponował żaden podmiot - prezentacja w pełni wyposażonego ambulansu ratunkowego. Po trwających 5 godzin lekcyjnych zajęciach uczniowie otrzymują atrakcyjne opaski odblaskowe oraz dyplomy uczestnictwa, zaś goszczącej ratowników szkole przekazywana jest elegancka tablica pamiątkowa, zaświadczająca o uczestnictwie w programie Uczeń Ratownik. Najważniejszym celem przedsięwzięcia Falck Medycyna jest upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży umiejętności z zakresu pierwszej pomocy oraz pokonanie lęku przed jej udzielaniem. Szkoły objęte projektem edukacyjnym są każdorazowo typowane przez lokalne władze edukacyjne, które najlepiej znają specyfikę swojego regionu i wiedzą, które placówki edukacyjne potrzebują takich szkoleń.

UCZEń RATOWNIK PROJEKT EDUKACYJNY FALCK MEDYCYNA

W I edycji akcji (która oficjalnie rozpoczęła się 1 marca 2013 r. trwać będzie do końca bieżącego roku szkolnego), zaplanowano udział aż dziewięćdziesięciu szkół w trzydziestu powiatach. W każdej szkole przystępującej do programu do szkoleń przystąpią uczniowie trzech klas wytypowanych przez dyrektora placówki. Do końca czerwca da to imponującą liczbę prawie 7 tys. uczniów! Do projektu Uczeń - Ratownik Falck Medycyna włącza lokalne środowiska ratownicze tak, aby uatrakcyjnić przebieg szkoleń i prowadzić je wspólnie np. z ratownikami – strażakami, ratownikami WOPR, GOPR, ratownikami - harcerzami, PCK i innymi podmiotami aktywnie działającymi na rzecz miejscowych środowisk. Autorski pomysł Falck Medycyna spotkał się z aprobatą władz oświatowych, uzyskując - co niezmiernie ważne - patronat lub rekomendację wojewódzkich Kuratorów Oświaty oraz organów założycielskich prowadzących szkoły podstawowe: prezydentów, burmistrzów, wójtów miast lub gmin, w których stacjonują ambulanse ratunkowe Falck.

UCZEń RATOWNIK PROJEKT EDUKACYJNY FALCK MEDYCYNA

Autor zdjęć: Justyna Dynowska.
autor/źródło: Aleksander Hepner - Falck Medycyna
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz

Informacje15 kwietnia 2013, 00:00,

CHILLIN RAP PARTY 3 w NO-NAME Konstancin


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

19 kwietnia 2013 roku o godz. 19:00 odbędą się koncerty hip hopowe, podczas którego zagrają: FiFo, Pełen Etat, AdsoN & PrzekręT, Biara & Młody Grzechu, Cargo. Oprócz koncertów hip-hopowych, organizatorzy zaplanowali również pokazy taneczne, freestylowe i beatboxowe. Gramofony: Mariano MBH. Chillin Rap Party odbędzie się w No Name Restaurant & Club przy ul. Piłsudskiego 26 w Konstancinie. Wstęp 5 zł. Zapraszamy na Chillin Rap Party.

CHILLIN RAP PARTY 3 w NO-NAME KONSTANCIN
autor/źródło: Organizatorzy : Adam AdsoN Nagraba, Mariusz Kuńcio, Maciek Cargo

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie