Informacje28 listopada 2016, 08:00,

Tradycje Świąteczne - konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży

Centrum Kultury Piaseczno z Muzeum Regionalnym w Piasecznie zapraszają najmłodszych do wzięcia udziału w konkursach związanych z tradycjami bożonarodzeniowymi. Termin zgłoszenia prac - 29.11 - 3.12.2016 Rozstrzygnięcie konkursu - 9.12.2016 Wystawa pokonkursowa - 9.12.2016 - 21.01.2017 r. Weć udział w świątecznych konkursach.

TRADYCJE ŚWIĄTECZNE - KONKURS PLASTYCZNY

KONKURSY PLASTYCZNE TRADYCJE ŚWIĄTECZNE:
1. GWIAZDA KOLĘDNICZA
Konkurs skierowany do grup przedszkolnych.
2. TRADYCYJNE OBRZĘDY BOŻONARODZENIOWE W SZTUCE PLASTYCZNEJ DZIECI I MŁODZIEŻY
Konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Szczegóły w regulaminach konkursowych:
REGULAMIN GWIAZDA KOLĘDNICZA - plik
REGULAMIN TRADYCYJNE OBRZĘDY BOŻONARODZENIOWE - plik

Informacje22 listopada 2016, 20:06,

Akcja Bezpieczny powrót do domu - bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego

"Bezpieczny powrót do domu" to wspólna akcja portalu motoryzacyjnego motopiaseczno.pl, Straży Miejskiej oraz salonu samochodowego Peugeot Lion Motors, która jest skierowana do najmłodszych uczniów szkół podstawowych i przedszkoli na terenie Gminy Piaseczno. Honorowego patronatu udzielił Zastępca Burmistrza Piaseczna Pan Daniel Putkiewicz.

AKCJA BEZPIECZNY POWRÓT DO DOMU - BEZPIECZEŃSTWO NAJMŁODSZYCH UCZESTNIKÓW RUCHU DROGOWEGO

Akcja trwa od początku września br. i jest prowadzona przez Straż Miejską, która prowadzi lekcje z bezpieczeństwa w ruchu drogowym w przedszkolach i szkołach podstawowych na terenie Gminy Piaseczno. Szkolenia mają na celu nauczenie najmłodszych prawidłowego poruszania się w mieście, ale również poza terenem zabudowanym. Późną jesienią i zimą, gdy dni są coraz krótsze i zmrok zapada szybciej dzieci wracające ze szkoły są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo.

Z jednej strony natężenie ruchu staje się coraz większe, a zabudowa miejska gęstsza, z drugiej strony nie wszędzie pobocze czy chodnik są dobrze oświetlone. Właśnie dlatego tak ważne jest, by niezależnie od miejsca zamieszkania dzieci nie wychodziły bez odblasków z domu.

Od połowy 2014 roku piesi poruszający się poza terenem zabudowanym po zmroku zobowiązani są do noszenia odblasków. Eksperci od bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przyznają, że to bardzo pozytywna zmiana. Jadąc po zmroku światła samochodu oświetlają jedynie 40-60 metrów. Osoba ubrana na czarno, która idzie poboczem lub na skraju drogi, jest właściwie zauważana przez kierowcę w ostatniej chwili. Często jest zbyt późno na jakąkolwiek reakcję.

Jeśli jednak pieszy w takiej sytuacji ma na sobie odblaski, kierowca jest w stanie dostrzec go z odległości aż 200-250 metrów. Ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo pieszego. Te 200 metrów daje kierowcy czas na reakcję, aby móc ominąć taką osobę. Przy jeździe z prędkością 100 km/h w ciągu sekundy pokonujemy ponad 27 metrów. Zatem jeśli widoczność sięga 40-60 metrów to na reakcję kierowca ma tylko dwie sekundy, a często i mniej. Stąd tak ważne jest noszenie odblasków. To daje czas, nawet przy 100 km/h, na reakcję, która może uratować życie.

Szkolenia, które przeprowadzają Strażnicy Miejscy zawierają podstawowe elementy jakie mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pieszych. Strażnicy przede wszystkim kładą nacisk na wyrobienie pozytywnych nawyków związanych z bezpiecznymi zachowaniami dzieci, rozróżnianie najważniejszych znaków drogowych, przechodzenie przez jezdnię, korzystanie z sygnalizacji świetlnej. Oprócz teorii, Strażnicy dysponują mini miasteczkiem drogowym, w którym symulują różne sytuacje mogące się zdarzyć na drodze, często bardzo skrajne po to, aby zaciekawić dzieci i sprawić, by zapamiętały tę naukę.

Po zajęciach wszystkie dzieci biorące udział w szkoleniu otrzymują odblaski, które ufundowała lokalna firma Peugeot Lion Motors. Akcja będzie prowadzona przez cały rok szkolny 2016/2017 na terenie Gminy Piaseczno i rozdane zostanie łącznie ponad 4.000 szt. odblasków. Szkoły zainteresowane szkoleniami dla uczniów klas 1-3 proszone są o kontakt mailowy pod adresem: info@motopiaseczno.pl

Łukasz Cabaj (portal motoryzacyjny motopiaseczno.pl)