Informacje19 kwietnia 2016, 20:00,

The Last Frontier Wyprawa życia na Alaskę - Klub Podróżnika w Piasecznie

19 kwietnia 2016 roku o godz. 20.00 odbędzie się spotkanie Klubu Podróżnika w Piasecznie pn.: The Last Frontier. Wyprawa życia na Alaskę. Miejsce: Sala Domu Kultury w Piasecznie, ul. Kościuszki 49. Wstęp wolny. Prelegent: Sebastian Bielak, prowadzi: Tomasz Pakuła. Prelekcja to nie tylko kilkaset zdjęć z Alaski, ale przede wszystkim źródło praktycznej wiedzy o tej pięknej krainie, zbiór ciekawostek na temat tutejszej przyrody oraz osobiste relacje z przygód, jakie spotkały autora w trakcie wyprawy.

THE LAST FRONTIER WYPRAWA ŻYCIA NA ALASKĘ - KLUB PODRÓŻNIKA W PIASECZNIE

Opis wyprawy:
Pewnego dnia, kierując się marzeniami i potrzebą doświadczenia na własnej skórze czym jest prawdziwa wolność oraz dzika przyroda, wybrałem się na Alaskę. Spędziłem tam trzy miesiące, w czasie których zwiedziłem południe stanu (Półwysep Kenai) oraz środkową jego część, obejmującą Wyżynę Środkowego Jukonu. Wyprawa na Alaskę była połączeniem przyjemnego z pożytecznym: z jednej strony chciałem zobaczyć tę odległą krainę, móc po niej podróżować oraz podziwiać jej piękno. Z drugiej strony zamierzałem zdobyć praktyczną wiedzę oraz doświadczenie na temat funkcjonowania systemu ochrony przyrody w tej części Ameryki Północnej. W efekcie zdecydowałem się na staż w trzech parkach Alaski: Kenai, Koyukuk i Nowitna, który pozwolił pogodzić obydwa aspekty. Choć wyprawa nie miała charakteru modnych obecnie eskapad ekstremalnych, ale była zaplanowaną i przemyślaną „ekspedycją” przyrodniczo-geograficzną, to jednak w czasie tych kilkunastu tygodni spędzonych na Alasce miałem okazję przeżyć wiele przygód. Brałem udział w raftingu na rzece Kenai, przepłynąłem łodzią lub kajakiem blisko 900 km wzdłuż biegu Jukonu, który jest największą rzeką Alaski; obserwowałem drapieżne ptaki, łowiłem ryby w rzekach, w których aż roiło się od łososi i wielkich szczupaków, wędrowałem samotnie po leśnych duktach pełnych świeżych tropów niedźwiedzi, przeżyłem rzeczne tsunami i otarłem się o pożar tajgi. W trakcie wyprawy poznałem wielu interesujących ludzi, m.in. Amerykanów polskiego pochodzenia oraz Atabasków, którzy żyją na pograniczu nowoczesnej kultury amerykańskiej oraz tradycyjnego stylu życia odziedziczonego po swoich przodkach. Zwiedziłem sporo ciekawych miejsc, m.in. byłem nad rzeką Kenai, w której łowi się rekordowe łososie czawycze oraz w miejscu, gdzie odkryto pierwsze na Alasce złoża ropy naftowej. Słuchałem indiańskich opowieści o tajemniczych Leśnych Ludziach, którzy ponoć do dzisiaj zamieszkują niedostępne połacie alaskańskiej tajgi. Wyprawa na Alaskę była jedną z największych i najwspanialszych przygód w moim życiu. Dzięki niej mogłem na własne oczy zobaczyć jeden z ostatnich zakątków Ziemi, gdzie przyroda wciąż rządzi się własnymi prawami, a człowiek jest tylko jednym z jej mniej znaczących elementów. Pokłosiem wyprawy są dwie książki, z których pierwsza już się ukazała – jest to album o alaskańskiej przyrodzie zatytułowany „Parki narodowe i rezerwaty Alaski”.

Opis prelekcji:
Prelekcja trwa 90 minut, składa się z 90-100 slajdów (350-400 zdjęć) i została podzielona tematycznie na dwie części: pierwsza prezentuje położony na południu Alaski Półwysep Kenai, jego górskie i polodowcowe krajobrazy oraz tutejszą florę i faunę, miasteczka, problemy ekologiczne z jakimi borykają się Alaskańczycy, a także wolontariat i funkcjonowanie parku Kenai. Druga część prezentacji poświęcona jest Dolinie Jukonu położonej w głębi kontynentalnej Alaski. Prezentuje ona krajobrazy i ekosystemy charakterystyczne dla rozległej doliny największej rzeki Alaski, wspomina o gorączce złota z Klondike oraz przybliża codzienne życie ludzi zamieszkujących obrzeża Dalekiej Północy. Dotyczy to zarówno białych przybyszów, jak również rdzennych Indian Atabasków, którzy zamieszkują niewielkie wioski ukryte w głębi niedostępnej tajgi rozciągającej się wokół północnego Koła Podbiegunowego. Prelekcja to nie tylko kilkaset zdjęć z Alaski, ale przede wszystkim źródło praktycznej wiedzy o tej pięknej krainie, zbiór ciekawostek na temat tutejszej przyrody oraz osobiste relacje z przygód, jakie spotkały autora w trakcie wyprawy.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Informacje21 kwietnia 2016, 10:00,

Piaseczyńskie Targi Pracy

21 kwietnia 2016 roku w godz. 10.00 - 14.00 zapraszamy osoby poszukujące pracy oraz pracodawców do aktywnego udziału w VIII edycji Piaseczyńskich Targów Pracy. Miejsce: Zespół Szkół nr 1 (sala gimnastyczna), ul. Szkolna 10 w Piasecznie. Organizatorzy: Powiatowy Urząd Pracy w Piasecznie, Powiat Piaseczyński. W trakcie targów bezpłatne porady specjalistów z Państwowej Inspekcji Pracy, ZUS, Urzędu Skarbowego oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Zapraszamy na Piaseczyńskie Targi Pracy!

PIASECZYŃSKIE TARGI PRACY