Informacje16 marca 2007, 00:00,

Technologia przebudowy ulicy Puławskiej w Piasecznie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Janusz Piechociński (Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego) przekazał nam na forum powiatu piaseczyńskiego, oraz opisał na swoim blogu informacje w sprawie planowanej technologii remontu Puławskiej. Zatwierdzono następujący wariant przebudowy: usunąć istniejące warstwy asfaltowe jezdni ze względu na zawartość lepiszcza smołowego; usunąć istniejące pobocza, ze względu na niewystarczającą nośność i zmianę przebiegu obu jezdni; usunąć istniejącą podbudowę jezdni lewej (do Warszawy) ze względu na zmieniony przebieg jezdni lewej. Jezdnia lewa będzie wykonana praktycznie na całej długości po nowym śladzie; wykorzystać w maksymalnym stopniu istniejącą podbudowę jezdni prawej, po istniejącym pasie rozdziału oraz częściowo po istniejącej jezdni lewej. Ze względu na różnice wysokościowe istniejących jezdni można wykorzystać tylko podbudowę jednej jezdni; na poszerzeniach wykonać ulepszone podłoże z gruntu stabilizowanego cementem i podbudowę z kruszywa łamanego stabilizowanego mechanicznie; wykonać nowe warstwy asfaltowe.

Rozbudowa drogi: Warszawa - Piaseczno
kliknij aby powiększyć

Zalety rozwiązania: usunięcie niestabilnych warstw bitumicznych, możliwość korekty geometrii oraz dostosowanie jej do nowo zaprojektowanych elementów organizacji ruchu, możliwość dostosowania konstrukcji do obciążeń 115 kN, możliwość dość szybkiej realizacji prac, nieograniczony dostęp do licznej infrastruktury podziemnej. Oczywiście prace trwać będą jezdniami po kolei, aby utrzymać w całym okresie przebudowy 2 pasy ruchu w obu kierunkach.

W dniu 26 kwietnia 2006 roku Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny wydał opinię pozytywną dla projektu rozbudowy drogi krajowej nr 79 od granicy Warszawy do skrzyżowania z ul. Energetyczną w Piasecznie oraz z bezkolizyjnym połączeniem z centrum handlowym Auchan. Droga w stanie dzisiejszym nie posiada żadnych zabezpieczeń chroniących środowisko i mieszkańców okolicznych budynków. W ramach rozbudowy i przebudowy drogi przewidziano realizację: trzeciego pasa ruchu, obiektów drogowych, dwóch wiaduktów, przebudowę skrzyżowań, zatoki autobusowe, oświetlenie i urządzenia ochrony środowiska.

źródło i więcej informacji: Janusz Piechociński piechocinski.blog.onet.pl
rozmowa o przebudowie Puławskiej na forum: przebudowa Puławskiej

Informacja na naszej stronie powiązana tematycznie: przebudowa Puławskiej na granicy Warszawy i Piaseczna
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Piaseczno
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz

Informacje16 marca 2007, 00:00,

Sypiący się Tytanik w Piasecznie został opisany na Gazeta.pl


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Ponad tydzień temu opisywaliśmy w naszym serwisie sypiący się budynek mieszkalny nazwany przez mieszkańców Piaseczna: Tytanik. Dzisiaj pojawiła się o tym informacja w serwisie Gazeta.pl i została przez autora Michała Wojtczuka zatytułowana: Nie kop w murek, bo się przewróci. W artykule na Gazeta.pl możemy przeczytać: Liszaje obłażącego tynku, pęknięcia na ścianach w garażu - to nie opis XIX-wiecznej kamienicy, ale bloku zbudowanego ledwie siedem lat temu w Piasecznie. Choć niedawno przewrócił się tam murek, wykonawca nie płaci kar, a spółdzielnia uspokaja, że budynek się nie rozpada.

budynek mieszkalny Tytanik w Piasecznie
kliknij aby powiększyć

U zbiegu ulic Sikorskiego i Powstańców Warszawy w Piasecznie stoi czterokondygnacyjny blok. Z powodu skomplikowanego kształtu powszechnie nazywany jest Titanikiem.

Podjazd dla wózków osłaniał tam ceglany murek wysoki na ok. metra. Mieszkańcy opowiadają, że gdy zawalił się na całej swojej długości, na podjeździe obok bawiły się dzieci. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

- Nic nam nie wiadomo o murku. To nie jest nasz budynek, my byliśmy tylko jego generalnym wykonawcą, ale należy do spółdzielni mieszkaniowej Jedność - stwierdzili pracownicy firmy Multi Hekk z Olesna, która w 2000 r. oddała budynek do użytku.

Pracownicy spółdzielni tłumaczą, że z wykonawcą się nie kontaktowali, bo siedmioletniego budynku już nie obejmuje gwarancją. Czy przewrócony murek oznacza, że mieszkańcy powinni się zacząć bać? Blok obłazi z tynku, na ścianach mnóstwo pęknięć, a w garażu pojawiają się kałuże wody.

- Budynek nie jest w tak złym stanie, jak wygląda. Po prostu tynk z niego schodzi, bo powstał z cegieł złej jakości, które chłoną wodę i pęcznieją. Pomogłoby założenie izolacji i otynkowanie na nowo, ale nie mamy na to pieniędzy - usłyszeliśmy w dziale technicznym Jedności.

Pracownicy spółdzielni Jedność mówią, że murek przewrócił się, bo ktoś go kopnął. Nie dziwi ich, że konstrukcja nie miała żadnych wzmocnień. Spółdzielnia nie zawiadomiła też nadzoru budowlanego. Za spartaczony budynek Multi Hekk nie zapłacił Jedności żadnych kar. Spółdzielnia, która przejęła blok do użytkowania, nie wyegzekwowała też napraw od wykonawcy. Mało tego w zeszłym roku okazało się, że prawnicy spółdzielni nie dopilnowali formalności i to Jedność musiała dopłacić firmie z Olesna 2 mln zł tytułem zaległych faktur za prace budowlane.

Multi Hekk cieszy się w Piasecznie złą sławą. Prócz Titanika zbudował też ciasne osiedle Słowicza, którego bloki trapią podobne usterki, co Titanika. Wewnętrzne drogi są za wąskie, by przejechały nimi samochody straży pożarnej. Firma nie powinna dostać pozwolenia na budowę, bo działka, na której powstało osiedle, do dziś formalnie jest terenem rolnym. Dlatego pozwolenie uchylił wojewoda, a wojewódzki sąd administracyjny podtrzymał jego decyzję.

Jesienią zeszłego roku firma zaczęła sprzedawać mieszkania na piaseczyńskim osiedlu Elektra u zbiegu ul. Geodetów i Energetycznej. Jak pisaliśmy, ośmiopiętrowe bloki na 800 mieszkań chce postawić w sąsiedztwie niskich willi i bliźniaków na trasie samolotów podchodzących do lądowania na Okęciu. Piaseczyński ratusz wstrzymał wydawanie pozwolenia na budowę dla tej inwestycji.

autor informacji w Gazeta.pl: Michał Wojtczuk
artykuł w Gazeta.pl: miasta.gazeta.pl/warszawa
autor zdjęcia: lamia34

Informacja powiązana tematycznie w naszym serwisie z 7 marca 2007: sypie się budynek mieszkalny Tytanik w Piasecznie. Zapraszamy do komentarzy lub rozmowy na forum: sypie się Tytanik.
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Piaseczno
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie