Informacje24 kwietnia 2013, 00:00,

TECHNO warsztaty z Politechniką Warszawską w Liceum Ogólnokształcącym w Piasecznie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Stowarzyszenie KLATRAT wraz z Politechniką Warszawską zapraszają uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z małych miejscowości (poniżej 50 tys. mieszkańców) do udziału w projekcie o nazwie TECHNO-warsztaty z Politechniką Warszawską. TECHNO-warsztaty z PW to projekt edukacyjny dofinansowany przez Fundację PGNiG i Politechnikę Warszawską, w ramach którego w 2013 roku zostanie zrealizowanych - bezpośrednio w zgłoszonych szkołach - 30 jednodniowych warsztatów z różnych dziedzin nauk ścisłych i technicznych.

Projekt zaadresowany jest do uczniów z terenu województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, pomorskiego (w szczególności z gmin: Gniewino, Liniewo, Luzino, Krokowa, Przywidz, Somonino), świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Warsztaty prowadzone będą przez młodych pracowników naukowo-dydaktycznych Politechniki Warszawskiej oraz studentów z kół naukowych działających na uczelni. Każdy warsztat trwać będzie ok. 6 godzin lekcyjnych i będzie prowadzony przez 2 osoby dla ok. 20-osobowych grup. Więcej o projekcie: www.klatrat.org

TECHNO warsztaty z Politechniką Warszawską w Liceum Ogólnokształcącym w Piasecznie

Młodzież będzie miała możliwość wzięcia udziału w jednym z następujących warsztatów:
1. ARCHITEKTURA - KONSTRUKCJE: Wielkie konstrukcje – wielkie katastrofy
2. CHEMIA KOSMETYCZNA: Chemia piękna, czyli co należy wiedzieć o formach kosmetycznych
3. CHEMIA POLIMERÓW: Chemia polimerów, czyli jak powstają tworzywa sztuczne
4. ELEKTORNIKA: Elektronika, od projektu do zastosowań
5. ENERGETYKA: Energetyka podstawą współczesnej cywilizacji
6. FIZYKA – MAGNETYZM: Magnetyzm w fizyce
7. FIZYKA – OPTYKA: Optyka
8. MECHANIKA: Mechanika, która nas otacza, czyli pomysły, które zmieniają świat
9. MIKROKONTROLERY: Mikrokontrolery, czyli jak rozkazywać elektronice?
10. ROBOTYKA: Robotyka w wersji LEGO Mindstorms NXT 2.0.
11. SYSTEMY INTELIGENTNYCH BUDYNKÓW: Budynki przyszłości, czyli inteligentne instalacje elektryczne

26 kwietnia 2013 r. studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Energetyki Niekonwencjonalnej z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej odwiedzą Liceum Ogólnokształcące im. I Dywizji Kościuszkowskiej w Piasecznie, w którym przeprowadzą warsztat z ENERGETYKI o nazwie Energetyka podstawą współczesnej cywilizacji.

Energetyka podstawą współczesnej cywilizacji Zajęcia mają na celu zapoznać młodzież z tak ważnymi w obecnych czasach tematami jak energetyka odnawialna, energetyka jądrowa, czy koszty wytwarzania energii. Zajęcia będą składały się przede wszystkim z warsztatów, podczas których młodzież będzie, pod okiem i z pomocą studentów, budować makietę systemu elektroenergetycznego, samochodziki na baterie słoneczne oraz zawierające mechanizmy akumulacji energii. Wcielą się w zarządy spółek energetycznych i będą mieli za zadanie wybrać typ elektrowni, który według nich przyniesie największe dochody. Dzięki makiecie elektrowni wodnej poznają zasadę działania turbin wodnych, ich zalety oraz ograniczenia. Warsztaty będą rozdzielone krótkimi prezentacjami, podczas których studenci zapoznają młodzież z zasadą działania elektrowni jądrowej oraz konwencjonalnej, różnymi rodzajami odnawialnych źródeł energii jak również z kosztami wytwarzania energii elektrycznej. Poziom przekazywanych treści będzie dostosowany do wieku młodzieży.

PROGRAM WARSZTATÓW
1. Samochodziki napędzane energią słoneczną. Uczestnicy zapoznają się z możliwością wykorzystania energii słonecznej w celu produkcji energii elektrycznej, która posłuży do zasilenia zdalnie sterowanych samochodzików.
2. Gra energetyczna. Uczestnicy wcielą się w role zarządów spółek energetycznych. Ich celem będzie zainwestowanie w takie technologie, które przyniosą największe zyski.
3. Makieta Systemu Elektro-Energetycznego. Uczestnicy zbudują makietę małego systemu elektro-energetycznego. Dzięki temu dowiedzą jak długą drogę „prąd” przebywa od momentu wytworzenia do momentu zasilenia naszych domowych urządzeń.
4. Model elektrowni wodnej. Uczestnicy, z wykorzystaniem modelu w którego skład wchodzi turbina Peltona, zapoznają się z zasadą działania elektrowni wodnych oraz z czynnikami, które mają wpływ na ich pracę.
5. Samochodziki wyposażone w mechanizmy akumulacji energii. Uczestnicy zmontują samochodziki wykorzystujące takie mechanizmy akumulacji energii jak koła zamachowe i sprężyny. Przedstawi to możliwe formy akumulacji energii w różnej postaci.
6. Obwody elektryczne. Uczestnicy zbudują proste obwody elektryczne, a następnie zbadają ich parametry (napięcie, natężenie, moc, charakterystykę pracy żarówki).
7. Prezentacje na temat technologii i systemów energetycznych. Pomiędzy zajęciami praktycznymi przedstawione zostaną prezentacje opisujące różne technologię umożliwiające produkcję energii elektrycznej oraz jej późniejsze wykorzystanie.
autor/źródło: Monika Majewska
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz

Informacje24 kwietnia 2013, 00:00,

Czy któreś miasto powiatu zdobędzie tytuł najmilszego miasta w Polsce? konkurs Milki


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

O tym możemy zadecydować my, mieszkańcy. Pod hasłem Milka. Moje miasto się przytula 22 kwietnia 2013 roku wystartowała ogólnopolska akcja, w której Polacy wybiorą najmilsze miasto w Polsce. Wyróżnienie będzie szczególne, ponieważ o wygranej zdecyduje postawa samych mieszkańców miast, a nie instytucje czy eksperci. Poza zaszczytnym tytułem, do wygrania są także imprezy plenerowe zorganizowane w trzech miastach-finalistach, a najmilsze miasto w Polsce otrzyma ogólnopolską promocję o wartości pół miliona złotych!

Czy któreś z miast powiatu zdobędzie tytuł najmilszego miasta w Polsce? konkurs Milki

Akcja jest skierowana do wszystkich Polaków, którzy swoje głosy mogą oddawać za pomocą wirtualnych przytuleń wysyłanych przez www.fioletowastrona.pl oraz aplikację Facebooku (Facebook.com/Milka). Im więcej wysłanych przytuleń z danego miasta, tym większe jego szanse na wygraną.

Pierwsza faza zakończy się 18 maja br. i wyłonione w jej trakcie zostaną trzy miasta, które przejdą do finału akcji. To one będą konkurować w kolejnych etapach o miano pierwszego w historii najmilszego miasta w Polsce. – „W drodze do finału mieszkańcy tych trzech miast będą mieli okazję wykazać się i udowodnić, że to właśnie w ich mieście panuje najmilsza atmosfera, biorąc udział w weekendowych wydarzeniach specjalnych i zabawnych prowokacjach” – powiedziała Beata Kucejko, Brand Manager marki Milka, organizatora akcji. – „O tym, które miasto w Polsce zdobędzie tytuł najmilszego, dowiemy się 30 czerwca br. podczas imprez plenerowych z licznymi atrakcjami, grami i zabawami dla mieszkańców, zorganizowanych w trzech miastach-finalistach jednocześnie” – wyjaśniła Beata Kucejko.

Emocje związane z wyborem najmilszego miasta będą towarzyszyć uczestnikom do ostatniego dnia akcji, czyli 30 czerwca br. – biorący udział w imprezach na żywo będą mogli zdobywać dodatkowe punkty dla swoich miast. Na ostateczny wynik będą więc miały wpływ nie tylko wirtualne przytulenia wysyłane z całej Polski, ale również to, jak mieszkańcy miast zaangażują się w zaplanowane na ten dzień konkurencje.

Najmilsze miasto w Polsce otrzyma od Milki nagrodę główną w postaci działań promocyjnych w telewizji, radiu, prasie oraz Internecie i na nośnikach reklamy zewnętrznej, która zostanie zrealizowana tuż po zakończeniu projektu akcji „Milka. Moje miasto się przytula”.

Co to znaczy miłe miasto? Miłe miasto to takie miejsce, w którym mieszkają mili, życzliwi, serdeczni i otwarci ludzie. „Wybierając najmilsze miasto, myślimy o jego mieszkańcach. W każdym mieście ważne są sprawna komunikacja miejska, dobrze funkcjonujące samorządy czy ciekawa oferta kulturalna, ale w naszej akcji najważniejsi są ludzie i relacje między nimi” – wyjaśniła ideę akcji Beata Kucejko. – „Wraz z Milką chcemy uzmysłowić Polakom, że to, czy miejsce, w którym mieszkają można uznać za miłe i przyjazne, czy chce się w nim przebywać, być jego częścią, zależy od nich samych i od ich codziennych zachowań wobec siebie” – dodała Kucejko. Po więcej informacji zapraszamy do Wirtualnego Biura Prasowego na stronie akcji „Milka. Moje miasto się przytula” www.fioletowastrona.pl – zakładka „O akcji”.
autor/źródło: Biuro Prasowe - Milka. Moje miasto się przytula

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie