Informacje24 kwietnia 2013, 00:00,

TECHNO warsztaty z Politechniką Warszawską w Liceum Ogólnokształcącym w Piasecznie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Stowarzyszenie KLATRAT wraz z Politechniką Warszawską zapraszają uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z małych miejscowości (poniżej 50 tys. mieszkańców) do udziału w projekcie o nazwie TECHNO-warsztaty z Politechniką Warszawską. TECHNO-warsztaty z PW to projekt edukacyjny dofinansowany przez Fundację PGNiG i Politechnikę Warszawską, w ramach którego w 2013 roku zostanie zrealizowanych - bezpośrednio w zgłoszonych szkołach - 30 jednodniowych warsztatów z różnych dziedzin nauk ścisłych i technicznych.

Projekt zaadresowany jest do uczniów z terenu województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, pomorskiego (w szczególności z gmin: Gniewino, Liniewo, Luzino, Krokowa, Przywidz, Somonino), świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Warsztaty prowadzone będą przez młodych pracowników naukowo-dydaktycznych Politechniki Warszawskiej oraz studentów z kół naukowych działających na uczelni. Każdy warsztat trwać będzie ok. 6 godzin lekcyjnych i będzie prowadzony przez 2 osoby dla ok. 20-osobowych grup. Więcej o projekcie: www.klatrat.org

TECHNO warsztaty z Politechniką Warszawską w Liceum Ogólnokształcącym w Piasecznie

Młodzież będzie miała możliwość wzięcia udziału w jednym z następujących warsztatów:
1. ARCHITEKTURA - KONSTRUKCJE: Wielkie konstrukcje – wielkie katastrofy
2. CHEMIA KOSMETYCZNA: Chemia piękna, czyli co należy wiedzieć o formach kosmetycznych
3. CHEMIA POLIMERÓW: Chemia polimerów, czyli jak powstają tworzywa sztuczne
4. ELEKTORNIKA: Elektronika, od projektu do zastosowań
5. ENERGETYKA: Energetyka podstawą współczesnej cywilizacji
6. FIZYKA – MAGNETYZM: Magnetyzm w fizyce
7. FIZYKA – OPTYKA: Optyka
8. MECHANIKA: Mechanika, która nas otacza, czyli pomysły, które zmieniają świat
9. MIKROKONTROLERY: Mikrokontrolery, czyli jak rozkazywać elektronice?
10. ROBOTYKA: Robotyka w wersji LEGO Mindstorms NXT 2.0.
11. SYSTEMY INTELIGENTNYCH BUDYNKÓW: Budynki przyszłości, czyli inteligentne instalacje elektryczne

26 kwietnia 2013 r. studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Energetyki Niekonwencjonalnej z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej odwiedzą Liceum Ogólnokształcące im. I Dywizji Kościuszkowskiej w Piasecznie, w którym przeprowadzą warsztat z ENERGETYKI o nazwie Energetyka podstawą współczesnej cywilizacji.

Energetyka podstawą współczesnej cywilizacji Zajęcia mają na celu zapoznać młodzież z tak ważnymi w obecnych czasach tematami jak energetyka odnawialna, energetyka jądrowa, czy koszty wytwarzania energii. Zajęcia będą składały się przede wszystkim z warsztatów, podczas których młodzież będzie, pod okiem i z pomocą studentów, budować makietę systemu elektroenergetycznego, samochodziki na baterie słoneczne oraz zawierające mechanizmy akumulacji energii. Wcielą się w zarządy spółek energetycznych i będą mieli za zadanie wybrać typ elektrowni, który według nich przyniesie największe dochody. Dzięki makiecie elektrowni wodnej poznają zasadę działania turbin wodnych, ich zalety oraz ograniczenia. Warsztaty będą rozdzielone krótkimi prezentacjami, podczas których studenci zapoznają młodzież z zasadą działania elektrowni jądrowej oraz konwencjonalnej, różnymi rodzajami odnawialnych źródeł energii jak również z kosztami wytwarzania energii elektrycznej. Poziom przekazywanych treści będzie dostosowany do wieku młodzieży.

PROGRAM WARSZTATÓW
1. Samochodziki napędzane energią słoneczną. Uczestnicy zapoznają się z możliwością wykorzystania energii słonecznej w celu produkcji energii elektrycznej, która posłuży do zasilenia zdalnie sterowanych samochodzików.
2. Gra energetyczna. Uczestnicy wcielą się w role zarządów spółek energetycznych. Ich celem będzie zainwestowanie w takie technologie, które przyniosą największe zyski.
3. Makieta Systemu Elektro-Energetycznego. Uczestnicy zbudują makietę małego systemu elektro-energetycznego. Dzięki temu dowiedzą jak długą drogę „prąd” przebywa od momentu wytworzenia do momentu zasilenia naszych domowych urządzeń.
4. Model elektrowni wodnej. Uczestnicy, z wykorzystaniem modelu w którego skład wchodzi turbina Peltona, zapoznają się z zasadą działania elektrowni wodnych oraz z czynnikami, które mają wpływ na ich pracę.
5. Samochodziki wyposażone w mechanizmy akumulacji energii. Uczestnicy zmontują samochodziki wykorzystujące takie mechanizmy akumulacji energii jak koła zamachowe i sprężyny. Przedstawi to możliwe formy akumulacji energii w różnej postaci.
6. Obwody elektryczne. Uczestnicy zbudują proste obwody elektryczne, a następnie zbadają ich parametry (napięcie, natężenie, moc, charakterystykę pracy żarówki).
7. Prezentacje na temat technologii i systemów energetycznych. Pomiędzy zajęciami praktycznymi przedstawione zostaną prezentacje opisujące różne technologię umożliwiające produkcję energii elektrycznej oraz jej późniejsze wykorzystanie.
autor/źródło: Monika Majewska
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz

Informacje23 kwietnia 2013, 00:00,

Medale dla młodych karateków z Piaseczna


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Zawodnicy Szkoły Karate Shotokan FUNADO działającej przy szkole podstawowej nr 5 w Piasecznie 20 kwietnia 2013 roku zdobyli dwa medale na zawodach karate organizowanych na warszawskim Bemowie przez Klub Karate Kyokushin Młode Lwy. W konkurencji kata Julia Kużnicka wywalczyła złoty medal, a Mateusz Kluź zdobył medal brązowy.

Medale dla młodych karateków z Piaseczna

Trenerem prowadzącym uczniów w Piasecznie jest pan Krzysztof Magdziarz (I dan Shotokan Karate). W zawodach wzięło udział 136 zawodników, którzy startowali w 4 kategoriach wiekowych. Piaseczyński klub reprezentowało 12 osób.

Medale dla młodych karateków z Piaseczna
autor/źródło: Szkoła Karate Shotokan FUNADO - www.karatepiaseczno.yoyo.pl
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie