Informacje15 maja 2018, 16:30,

TEATR STUU - Pręcik w Piasecznie

15 maja 2018 roku  o godz. 18.30 odbędzie się spektakl Teatru STUU pt. "Pręcik". Miejsce: Dom Kultury w Piasecznie, ul. Kościuszki 49. Zapraszamy dzieci od 10 roku życia.

TEATR STUU - PRĘCIK W PIASECZNIE

Informacje13 maja 2018, 10:00,

Flis Festiwal Jarmark Kultury Urzecza

W weekend, 12 i 13 maja 2018 roku w Gassach nad Wisłą, odbędzie się Flis Festiwal Jarmark Kultury Urzecza. Ideą wyjątkowego jarmarku jest odbudowa mazursko-orylsko-olęderskiej tożsamości Urzecza oraz popularyzacja kulturowego dziedzictwa regionu, związanego z Wisłą i flisakami zwanymi tu orylami, a także z osadnictwem olęderskim. Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie licznych atrakcji. W sobotę zapraszamy nad rzekę w godz. 14.30–21, a w niedzielę w godz. 8-12.

FLIS FESTIWAL JARMARK KULTURY URZECZA 2018

Sobota 12.05
Ostroga na Wiśle
14.30 Otwarcie w zatoce w Gassach
20.30 FLISLAJT – parada oświetlonych łodzi
Scena „Za wałem”
15.00 Występy zespołów: Sołtysi, Powsinianie i Grupa 30+, Łurzycanki, URZECZEni, Kalwarki, Majtki Pana Kapitana
16.45 Rodzinny spektakl Opowieści znad Wisły Teatr Baza
17.30 Koncert zespołu BUM BUM ORKESTAR
19.00 Koncert zespołu HOVERLA

Sobotnie atrakcje towarzyszące:
– OKRĘTOWY CIEŚLA I ŻAGLOMISTRZ WIŚLANY
– binduga – rekonstrukcja siedliska flisackiego z dymiącymi kociołkami
– warsztaty ginących zawodów
– potrawy regionalne z Urzecza
– stoiska twórców ludowych

Gościnnie na Flis Festiwalu
pychówki, baty, galarki, galary, szkuty, dubasy i łodygi
Atrakcje po karczewskiej stronie Wisły od godz. 14.00
Występ ludowego zespołu Sołtysi, Wystawa Towarzystwa Przyjaciół Karczewa, stoisko promocyjne Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Karczewie, Prezentacja Stowarzyszenia Eko Patrol Karczew.

13.05 Niedziela
Ostroga na Wiśle
8.00 Flisacka polowa Msza Święta
12.00 Uroczyste wypłynięcie łodzi do Warszawy i Góry Kalwarii

BUM BUM ORKESTAR
Czyli bombowa muzyka … czy jak to tam kto chce. Nazwa formacji ściśle wiąże się z muzyką jaką wykonują i ze sposobem w jaki to robią. Bombowa bo fantastycznie zagrana, bombowa – bo niesie ze sobą taką ilość emocji, energii i mocy, że brak na to opisowej skali Bum Bum Orkestar to zespół w którym grają sami soliści, tworząc przy tym “harmonię doskonałą”.

HOVERLA
Polsko-ukraiński zespół folk-rockowy z Wrocławia, czerpiący muzyczne inspiracje z ukraińskiej, polskiej i łemkowskiej muzyki ludowej. Na oryginalny charakter zespołu składa się połączenie muzycznych tradycji ludowych z nowoczesnymi aranżacjami inspirowanymi rockiem, jazzem, reggae, ska. Zespół śpiewa w językach: ukraińskim, łemkowskim i polskim. Mocna rockowa sekcja z dynamicznymi, folkowymi skrzypcami, akordeonem i melodyjnym, słowiańskim wokalem tworzą niezwykle żywiołowe i energetyczne widowisko muzyczne.

OPOWIEŚCI ZNAD WISŁY
Dawno, dawno temu, w nie tak odległej krainie… w naszej krainie. Za siedmioma lasami i siedmioma polami, gdzie ląd spotykał wartko płynącą wodę… Flisacy wyruszali na wyprawy rzeczne. Było to wtedy, kiedy miłościwie panującym królem Polski i Wielkim Księciem Litewskim był Kazimierz IV Jagiellończyk. To dzięki jego łaskawości rozpoczął się wspaniały czas, nazywany „złotym okresem” żeglugi wiślanej. Na szlaku kwitł, rzecz jasna, przede wszystkim handel, ale gdy słońce chyliło się ku zachodowi, flisacy siadali przy ognisku i snuli opowieści. Wymieniali się legendami i historiami, które przeplatane muzyką i śpiewem niosły się razem z falami Wisły. Opowiadali jak dobre wodnice pomagały w trudnych chwilach, a złe utopce utrudniały życie, jak syrena nie dała się schwytać. A jak to w ogóle było z tą Wisłą? Zobaczcie sami!

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie