Informacje9 maja 2008, 00:00,

Teatr Pajdudek PIRACI MELOMANI w Zalesiu Górnym

Teatr Pajdudek z Zalesia Górnego zaprasza na nowe przedstawienie pod tytułem: Piraci Melomani. Odbędziemy podróż dookoła świata na statku pirackim. Spektakl zostanie przedstawiony w najbliższą niedzielę 11 maja 2008 roku, o godzinie 16:00 w sali teatralnej pod kościołem w Zalesiu Górnym. O spektaklu poinformowało forum mieszkańców Zalesia Górnego: www.zalesie-gorne.eu

Teatr Pajdudek powstał 5 lat temu w szkole podstawowej w Zalesiu Górnym. Założyła go i prowadzi do dziś Grażyna Doba-Wolska (artysta plastyk, nauczycielka plastyki). Na początku teatr nosił nazwę Miniatura. Serdecznie zapraszamy na niedzielny spektakl Piraci Melomani, w wykonaniu Teatru Pajdudek.
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców gminy Piaseczno
Tematy:Piaseczno

Informacje9 maja 2008, 00:00,

Bornus Consort Piaseczyńska Wiosna Muzyczna Piaseczno

Miejsko Gminny Ośrodek Kultury Piaseczno i Parafia Świętej Anny w Piasecznie serdecznie zapraszają na VIII Piaseczyńską Wiosnę Muzyczną. Koncerty odbywać się będą w kolejne niedziele maja: 11, 18 i 25 maja 2008 roku. W najbliższą niedzielę 11 maja 2008 roku, o godzinie 19:30 w Kościele Św. Anny w Piasecznie (Plac Piłsudskiego), odbędzie się pierwszy koncert w ramach Piaseczyńskiej Wiosny Muzycznej. Zagra zespół wokalny BORNUS CONSORT - Hymny o Świętych Polskich. Wstęp wolny. Informację otrzymaliśmy od Katarzyny Hernik z Ośrodka Kultury w Piasecznie, w ramach naszej współpracy (współpracują z nami).

Bornus Consort Piaseczyńska Wiosna Muzyczna Piaseczno 2008

Przed wieloma laty, śpiewacy Bornus Consort, jako pierwsi w Polsce, podjęli próbę historycznej rekonstrukcji brzmienia dawnego zespołu wokalnego. W swojej pracy korzystali z dostępnej w Europie wiedzy historycznej, wzbogaconej o własne badania nad traktatami, muzycznymi zapisami rękopiśmiennymi i starodrukami. Pionierskie wykonania polskiej muzyki przełomu XVI i XVII wieku weszły dziś do kanonu polskiej fonografii. Bornus Consort występuje w składzie: Robert Lawaty (kontratenor, baryton), Robert Pożarski (tenor), Marcin Bornus Szczyciński (baryton), Mirosław Borczyński (bas), Stanisław Szczyciński (bas), Cezary Szyfman (baryton).

Zainteresowania Bornus Consort, stopniowo ewoluowały w kierunku muzyki wcześniejszej. Pierwszym znaczącym przedsięwzięciem w muzyce średniowiecznej było wystawienie w Teatrze Wielkim w Warszawie w 1984 roku XIII-wiecznego dramatu liturgicznego Ludus Danielis. Spektakl ten, grany stukrotnie w całej Europie, był początkiem intensywnych poszukiwań w tej dziedzinie. Dziś zespół zajmuje się głównie monodią liturgiczną XIII stulecia. Pogłębiona praca nad średniowiecznymi technikami wokalnymi, studia nad modalnością, czyli zapomnianą w kulturze zachodniej sztuką śpiewu jednogłosowego, ścisła współpraca ze śpiewakami tradycyjnymi, poznawanie żywych tradycyjnych liturgii i sposobów ich śpiewania, ukazało śpiewakom zupełnie nową perspektywę podejścia do sztuki wokalnej w ogólności. Bogatsi w te doświadczenia, powracają niekiedy do wielogłosowej muzyki późniejszej, uzyskując z reguły nowy i wciąż zaskakujący kształt dzieł. Zapraszamy na koncert Bornus Consort w Piasecznie.
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców gminy Piaseczno
Tematy:Piaseczno