Artykuł partnerski23 października 2019, 10:20,

Szanowanie środowiska, czyli co może zrobić każdy człowiek, aby zadbać o Matkę Ziemię?

Szanowanie środowiska, czyli co może zrobić każdy człowiek, aby zadbać o Matkę Ziemię?

"Ziemia jest tylko jedna" - czyli jak należy o nią dbać i co robić, aby nie szkodzić środowisku? Zanieczyszczenie środowiska to od wielu lat bardzo poważny problem, z którym borykają się wszystkie państwa na świecie. Nie ma ani jednego miejsca na Ziemii, gdzie nie widać negatywnych skutków działalności człowieka. Zanieczyszczona jest gleba (a tym samym znajdujące się w niej rośliny), rzeki i morza oraz powietrze - czyli wszystko, co jest potrzebne ludziom do życia i przetrwania. Żadna osoba nie nie może więc stwierdzić, że jej osobiście ten problem nie dotyczy. Spowodowane jest to też tym, że skutki niszczenia planety są już zbyt widoczne, aby można było je ukryć lub zignorować.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Zero Waste, dosłownie oznacza "zero marnowania"

Plastik, plastik i ciągle plastik...

Obecnie ogromnym problemem, z którym boryka się Matka Ziemia są przeogromne ilości plastiku, którego nie da się tak łatwo pozbyć. Szacuje się, że na Oceanie Spokojnym dryfuje tzw. Palma Śmieci, której rozmiary kilkakrotnie przekraczają powierzchnię Polski. Do tego można dodać, że obecnie na świecie znajduje się około 9 miliardów ton plastiku (większość nie zostanie poddana recyklingowi, a więc znajdzie się na wysypiskach i w śmietnikach, nie mówiąc już o rzekach, morzach, lasach). Problem takich ogromnych ilości tego surowca ma od dawna charakter globalny. Przez plastik rocznie ginie tysiące morskich oraz lądowych zwierząt, którym wszelakie części plastiku zatykają żołądki i sprawiają, że osobniki umierają z głodu. Części z reklamówek, butelek czy przeróżnych opakowań nieraz okazują się śmiertelną pułapką dla różnych zwierząt, które nie potrafią się z nich uwolnić. 

Mimo protestów ekologicznych oraz wielu próśb, plastik nadal jest produkowany w ogromnych ilościach i powoli, ale bardzo skutecznie odbiera ludzkiemu środowisku kawałek po kawałku. 

Niewielkie zmiany, które mogą wiele zdziałać - czyli jak zadbać o środowisko 

Powszechnie wiadomo, że plastiku nie da się całkowicie wyeliminować. Ale można spróbować go zastąpić czymś bardziej ekologicznym i w ten sposób przyczynić się do zmniejszania zanieczyszczenia środowiska. Doskonałym rozwiązaniem jest używanie materiałowych lub papierowych toreb oraz wiklinowych koszyków, które skutecznie zastępują mało żywotne "jednorazówki". Obecnie wiele sklepów wycofuje ze sprzedaży plastikowe, szkodzące planecie, reklamówki. Zaletą materiałowych toreb jest to, że są wygodniejsze w użyciu, wytrzymalsze i przede wszystkim nie szkodzą produktom (np. owocom, warzywom), które się w nich znajdują. 

Dużą popularnością cieszą się również słomki metalowe. Zastępują one mało ekologiczne, szkodzące środowisku słomki wykonane z plastiku (których dziennie na świecie wyrzuca się około 100 milionów!). Dzięki temu, że są przeznaczone do wielokrotnego użytku nie zaśmiecają środowiska w takim stopniu, w jakim robią to przedmioty plastikowe. Można je znaleźć między innymi w sklepie z eko akcesoriami pajlo.pl

Ideologia Zero Waste - czym jest i co daje środowisku?

Zero Waste, dosłownie oznacza "zero marnowania". Jest to postawa życiowa, którą przyjmuje coraz więcej ludzi. Charakteryzuje się tym, że osoba stosująca taką ideologię stara się maksymalnie ograniczyć stosowanie produktów, które mogłyby zaszkodzić środowisku. Oczywiście nie da się wyeliminować wszystkich szkodliwych czynników, ale zawsze można ograniczyć ich zużywanie. Osoby, które stosują się do motto "Zero Waste" unikają kupowania produktów w opakowaniach (co może okazać się trudną sztuką, ponieważ takich plastikowych opakowań jest coraz więcej), nie biorą jednorazowych reklamówek, tylko stawiają na te przeznaczone do wielokrotnego użytku. A na wyjściach do barów czy restauracji, zamiast plastikowych słomek używają np. słomek składanych.

Dodatkowo w kuchni stosują się do paru zasad: jedzenie należy zużywać do końca, nie powinno kupować się jedzenia "na kiedyś" (zwykle nie zostanie wykorzystane i zapomniane, a wtedy często kończy się jego termin przydatności do spożycia). Ludzie ograniczający marnotrawstwo często wybierają kupno kompostownika, do którego wrzucają, nienadające się już do niczego, reszki jedzenia, które zostaną przekształcone w naturalny nawóz do roślin.

autor/źródło: pajlo.pl

Napisz komentarz

Artykuł partnerski20 października 2019, 20:02,

Czarna herbata, zielona czy czerwona - poznaj charakterystykę poszczególnych rodzajów herbat

Czarna herbata, zielona czy czerwona - poznaj charakterystykę poszczególnych rodzajów herbat

W ciągu dnia pijemy kilka filiżanek herbaty, która stała się również nieodłącznym elementem spotkań towarzyskich. Niektóre herbaty pobudzają, inne mają zastosowanie uspokajające. Poznaj charakterystykę poszczególnych rodzajów herbat.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Na świecie istnieje wiele rodzajów herbat

Właściwości herbaty

Herbata to napój spożywany w większości domów. Serwowana jest ona również w restauracjach, kawiarniach i barach. Co więcej, herbaty posiadają sporo związków, które spowalniają proces starzenia. Herbata hodowana jest w postaci drzew, z których zerwane liście, zostają ususzone i przełamywane. Surowiec zostaje poddany fermentacji, dzięki czemu nabiera odpowiedniego aromatu. Herbaty znane są już od kilkuset lat i jak wiemy, mają odpowiednie właściwości lecznicze, ponieważ obniżają cholesterol, przeciwdziałają udarowi mózgu, zawałom serca, czy zapobiegają również powstawaniu nowotworom. Zawarte w herbacie przeciwutleniacze, sprawiają, że spożywanie napoju działa przeciwbakteryjnie. Herbata wzmacnia organizm, a co więcej obniża rozwój próchnicy. 

Najpopularniejszym napojem jest herbata czarna, która posiada mocny i wyrazisty smak. Na temat czarnej herbaty dowiesz się więcej, czytając artykuł: herbata.info.

Rodzaje herbat

Na świecie istnieje wiele rodzajów herbat. Najpopularniejsze to m.in. biała, czarna i zielona. Biała herbata produkowana jest z pąków i liści. Jest to jedna z najdelikatniejszych herbat pod względem smaku. Jej napar jest bardzo jasny i delikatny. Podczas parzenia białej herbaty, zadbajmy o odpowiednią temperaturę wody, która powinna wynosić około 80 stopni. Zielona herbata zawiera najwięcej właściwości leczniczych. Aby uzyskać odpowiedni smak herbaty, należy ją odpowiednio przygotować, parząc trzykrotnie liście herbaty w temperaturze 90 stopni. Czarna herbata jest najbardziej popularna. Często stosowana jest w leczeniu niestrawności. 

Chcesz dowiedzieć się o właściwościach herbat? Zobacz więcej na: Czarna, czerwona, zielona czy biała? Poznaj właściwości różnych rodzajów herbat

Jak odpowiednio podać herbatę?

Herbatę możemy podać w filiżance, wykonanej z cienkiej, delikatnej porcelany. Odpowiednia filiżanka pomoże wydobyć aromat i smak herbaty. Do każdej filiżanki dodajemy spodeczek z łyżeczką, służącą do wymieszania napoju. Dodatkowo możemy podać cukierniczkę z osobną łyżeczką. Podczas wizyty gości, warto posiadać w domu więcej wariantów herbat. Do przygotowanego ciepłego napoju, możemy zaserwować również cytrynę, miód oraz rozmaite słodkości. 

autor/źródło: herbata.info

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie