Informacje26 lipca 2008, 00:00,

Swing w Muzyce Rozrywkowej - Koncert Letni Konstancin


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Konstanciński Dom Kultury serdecznie zaprasza na kolejny koncert z serii KONCERTY LETNIE W KONSTANCINIE. W najbliższą niedzielę 27 lipca 2008 roku o godzinie 16:00, odbędzie się koncert KONSTANCIńSKIEJ ORKIESTRY ESTRADOWEJ RONDO, podczas którego będzie możliwość zapoznania się z SWING W MUZYCE ROZRYWKOWEJ.

KONSTANCIńSKA ORKIESTRA ESTRADOWA RONDO - KONCERTY LETNIE W KONSTANCINIE

Konstancińska Orkiestra Estradowa RONDO powstała w 2003 roku przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Skolimowie. Założeniem było powstanie uniwersalnej orkiestry, grającej zarówno program marszowy, jak i światowe przeboje estradowe w aranżach na big band. Ponadto orkiestra gra muzykę dixilandową w klasycznym składzie instrumentalnym, to jest: trąbka, klarnet puzon, tuba i keyboard jako sekcja. Członkowie orkiestry to instrumentaliści z dużym doświadczeniem muzycznym, grający w różnych zespołach estradowych i reprezentacyjnych, występujący w wielu krajach Europy. Serdecznie zapraszamy na koncert Orkiestry Rondo w Konstancinie.
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców gminy Konstancin

Napisz komentarz

Informacje27 lipca 2008, 00:00,

Rozruch oczyszczalni w Piasecznie - Gazeta Piaseczyńska


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Rozbudowa miejskiej oczyszczalni w Piasecznie zaskakuje postępem prac i wielkością obiektów. Podwojona przepustowość oczyszczalni z 10 do 20 tys. m sześc. na dobę stworzy możliwość obsługi nawet 163 tys. mieszkańców, pamiętać jednak należy o niekontrolowanym dopływie ścieków deszczowych, które dodatkowo angażują moce przerobowe. Poszczególne elementy oczyszczalni sukcesywnie oddawane będą do użytku, dzięki czemu już niedługo skończą się problemy z odbiorem nieczystości oraz przykrym zapachem. Poniższe informacje pochodzą z Gazety Piaseczyńskiej UMiG Piaseczno.

Rozbudowa miejskiej oczyszczalni w Piasecznie

Czerwcowe problemy: W trakcie przebudowy miejskiej oczyszczalni przeżyliśmy trudny moment, kiedy do Jeziorki wyciekły nie do końca oczyszczone ścieki. Na tę trudną i nieprzyjemną sytuację złożył się splot niesprzyjających okoliczności. Przede wszystkim bardzo dużo zanieczyszczeń płynnych pochodzących z terenu całego powiatu zlewanych było z szambiarek w punkcie zlewnym i oczyszczalnia pracowała na granicy swojej wydolności. Oprócz tego długotrwała susza spowodowała obniżenie poziomu wody w rzece Jeziorce. Kiedy te nie do końca oczyszczone ścieki wydostały się do prawie wyschniętego Kanału Piaseczyńskiego, to do Jeziorki trafiła wyraźnie brudniejsza woda. Występująca wtedy wysoka temperatura spotęgowała szybkie obniżenie zawartości tlenu w wodzie, co wywołało tak zwaną "przyduchę", objawiającą się m.in. śnięciem ryb. Przeprowadzona na interwencję wędkarzy i mieszkańców Konstancina pod koniec czerwca kontrola z Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykazała znaczne przekroczenie obowiązujących norm i nakazała z dnia na dzień zamknięcie punktu zlewnego. Wszystkich nas ta sytuacja dotknęła i zaskoczyła. Jednak zapewniamy mieszkańców, że gmina dokłada starań, aby jak najszybciej przełączyć obieg ścieków na nowo wybudowaną część oczyszczalni, co zdecydowanie poprawi jakość odprowadzanych ścieków i wyeliminuje zagrożenie dalszego zanieczyszczania Jeziorki.

Nowy punkt zlewny: Do tej pory na nowo wybudowanej części miejskiej oczyszczalni przetestowano szczelność obiektów i płynność pracy zainstalowanych urządzeń. Spodziewamy się, że w lipcu uda się rozpocząć rozruch technologiczny na ściekach i od momentu odebrania części inwestycji sukcesywnie będzie można zlewać coraz większe ilości ścieków w nowo wybudowanym punkcie zlewnym. Na koniec września przewiduje się pełne otwarcie punktu zlewnego. Będzie on bardzo nowoczesny, obsługujący trzy beczkowozy naraz, zapewniający kontrolę nad ilością i jakością dowożonych ścieków. Każdy z przewoźników szamba będzie miał swój identyfikator przypisany do samochodu i przywożąc nieczystości, za każdym razem będzie obowiązany wprowadzić do systemu swoje dane przez przyłożenie czipa do czytnika. W ściekach na miejscu zostanie zbadany poziom ich kwasowości. Pozwoli to częściowo wyeliminować ścieki pochodzące z zakładów usługowo-przemysłowych. Właściciele takich firm, zgodnie z obowiązującymi przepisami, muszą podczyszczać ścieki, zanim trafią one do oczyszczalni.

Mechaniczne oczyszczanie ścieków w osadniku w oczyszczalni w Piasecznie

Likwidacja uciążliwych odorów: Po całkowitym uruchomieniu nowo wybudowanej części i przejęciu przez nią wszystkich dostarczanych ścieków możliwe będzie odłączenie starej oczyszczalni i jej zmodernizowanie. Przyniesie to ulgę wszystkim tym, którzy narzekali dotychczas na nieprzyjemny zapach unoszący się w mieście znad oczyszczalni. Do tej pory źródłem odoru był stary punkt zlewny oraz przetrzymywane na świeżym powietrzu osady. Obecnie zlewanie nieczystości odbywać się będzie za pośrednictwem zabudowanej kabiny i odtąd ścieki krążyć będą szerokimi rurami pod ziemią i w krytych komorach. Nagromadzone wyziewy przepuszczane będą przez biofiltry. Osady zaś będą kierowane do zamkniętych komór fermentacyjnych, następnie odwadniane, higienizowane i suszone. Spodziewamy się, że w ciągu doby wytwarzanych będzie około ośmiu ton osadu, który częściowo można wykorzystać do rekultywacji przyrodniczych. Teren punktu zlewnego został ogrodzony wysokim murem, który ma ograniczyć hałas.

Odzyskane surowce do ponownego wykorzystania: W trakcie oczyszczania ścieków wytwarzany będzie biogaz, który po zgromadzeniu w odpowiednim zbiorniku będzie wykorzystywany do produkcji ciepła i energii elektrycznej na potrzeby oczyszczalni. Oszczędzana będzie również czysta woda. Do płukania urządzeń nie trzeba będzie brać wody z sieci, gdyż do tego celu w zupełności wystarczy ta oczyszczona w procesie technologicznym.

W komorze fermentacyjnej z osadów wytwarzany będzie biogaz. Oczyszczalnia w Piasecznie

Sukcesywne podłączanie obiektów: Aby rozpocząć przyjmowanie i oczyszczanie dowożonych ścieków na nowej części oczyszczalni, nie musimy czekać do ukończenia wszystkich prac. Przewidujemy, że w miarę trwania rozruchu będzie można przyjmować sukcesywnie pewne ilości ścieków. Zależy to jednak od uzyskanych pozytywnych wyników oczyszczania, co pozwoli wnioskować o zgodę WIOŚ na uruchomienie punktu zlewnego.

Oczyszczalnia na światowym poziomie: Na koniec trzeciego kwartału przyszłego roku planowane jest oddanie całej, wartej około 174 mln złotych inwestycji. Będziemy się mogli poszczycić oczyszczalnią na światowym poziomie, spełniającą wysokie standardy unijne. Projekt ten, współfinansowany przez Unię Europejską, przyczynia się do zmniejszenia różnic gospodarczych i społecznych pomiędzy obywatelami Unii. Na dofinansowanie zadania I pn. Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Piasecznie, realizowanego w ramach projektu Funduszu Spójności, gmina Piaseczno zaciągnęła na warunkach preferencyjnych pożyczkę w kwocie 6mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
autor/źródło: Małgorzata Idaczek - Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie