Informacje24 grudnia 2016, 12:00,

Święty Mikołaj spotka się z dziećmi w Tarczynie

Śpieszymy donieść (to potwierdzona informacja którą otrzymaliśmy ze świątecznej i radosnej Laponii), że św. Mikołaj zarezerwował sobie termin na spotkanie z Dziećmi w Tarczynie. Odbędzie się ono w dniu 24 grudnia (sobota) 2016 r. o godz. 12.00 przed starym Urzędem Miejskim w Tarczynie, ul. Rynek 8. Zapraszamy do Tarczyna!

ŚWIĘTY MIKOŁAJ SPOTKA SIĘ Z DZIEĆMI W TARCZYNIE

Święty Mikołaj nie przyjedzie z pustymi rękami. Wszystkie dzieci, które spotkają się z Mikołajem otrzymają prezent w postaci słodyczy. Zapraszają: Barbara Galicz - Burmistrz Tarczyna, Alfred Kohn - dyr. Gminnego Ośrodka Kultury. Zapraszamy dzieci na spotkanie z Mikołajem!

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Informacje15 grudnia 2016, 08:00,

Bezpłatna komunikacja w dniu pogorszenia jakości powietrza

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska prognozuje na czwartek, 15 grudnia, w godzinach popołudniowych i wieczornych pogorszenie jakości powietrza. W związku z tym władze Warszawy wprowadzają w tym dniu bezpłatną komunikację miejską.

BEZPŁATNA KOMUNIKACJA W DNIU POGORSZENIA JAKOŚCI POWIETRZA

- Zachęcam do korzystania z miejskiej komunikacji a nie z samochodów prywatnych. Pozostawienie ich na parkingach przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście – apeluje Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

15 grudnia 2016 roku komunikacja miejska będzie bezpłatna zarówno w pierwszej jak i drugiej strefie biletowej. Bezpłatnie będzie można podróżować wszystkimi środkami transportu organizowanego przez ZTM: autobusami, tramwajami, metrem, SKM. Dodatkowo uprawnienia do bezpłatnych przejazdów będą honorowane również w pociągach KM i WKD w strefie Wspólnego Biletu oraz w autobusach linii L. W przypadku autobusów bezpłatne będzie korzystanie wyłącznie z linii dziennych (od początku do końca ich kursowania). Bezpłatne będzie również korzystanie z parkingów P+R.

BEZPŁATNA KOMUNIKACJA W DNIU POGORSZENIA JAKOŚCI POWIETRZA

Zgodnie z informacjami uzyskanymi w WIOŚ, prognozowane wysokie stężenia są spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi: spadkiem temperatury (a co za tym idzie większą emisją z ogrzewania domów) i bardzo niską prędkością wiatru. Osoby starsze i dzieci, astmatycy, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, powinny unikać dłuższego przebywania na zewnątrz. Władze Warszawy apelują także o powstrzymanie się od palenia w kominkach.

Przypominamy o całkowitym zakazie opalania domowych pieców śmieciami i odpadami. Przypadki ich spalania są ujawniane nie tylko na terenie prywatnych posesji, ale również u podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Tam też dochodziło do spalania m.in. odpadów pochodzących z produkcji, elementów starych mebli, jak również opakowań po substancjach chemicznych (np. olejach) czy opon. Taki proceder jest wykrywany podczas kontroli przeprowadzanych przez straż miejską korzystającą z niedawno otrzymanych mobilnych laboratoriów.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

BEZPŁATNA KOMUNIKACJA W DNIU POGORSZENIA JAKOŚCI POWIETRZA

Warszawa walczy z zanieczyszczeniami powietrza Działania dotyczące poprawy jakości powietrza w Warszawie prowadzone są w trzech obszarach: transport, zieleń oraz energia. Ich finansowanie jest zapewnione dzięki podpisanemu w maju 2016 roku zarządzeniu Hanny Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy zatwierdzającemu „Program inwestycyjny do Planu gospodarki niskoemisyjnej dla m.st. Warszawy”. Budżet Programu ma wartość 16 miliardów złotych. Miasto prowadzi wielostronne działanie na rzecz systematycznej poprawy jakości powietrza. Służą temu m.in. modernizacja transportu miejskiego (niskoemisyjne pojazdy). Zachęcamy do korzystania z ekologicznego transportu szynowego, zwłaszcza metra i tramwajów. Dodatkowo, podłączamy budynki miejskie do sieci ciepłowniczej i likwidujemy indywidualne źródła ciepła. Straż Miejska prowadzi również kontrole pieców w gospodarstwach domowych. Na najbliższej sesji Rady m.st. Warszawy radni głosować będą nad uchwałą w sprawie dofinansowywania kotłów opalanych gazem.