Informacje1 listopada 2017, 06:00,

Święto Wszystkich Świętych


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Nazwa święta obchodzonego 1 listopada nieco rozmija się z tradycją obchodów. Choć uroczystości kościelne odbywają się ku czci znanych i nieznanych świętych, większość osób wybiera się tego dnia na cmentarze, by wspominać bliskich zmarłych. Jednak zgodnie z kalendarzem świąt Dzień Zaduszny, kiedy modlimy się za dusze zmarłych, przypada dopiero 2 listopada. Wpływ na ten stan rzeczy ma prawdopodobnie fakt, że tylko 1 listopada jest ustawowo dniem wolnym od pracy, więc wiele osób wtedy decyduje się odwiedzić cmentarze. Co więcej, w czasach PRL-u chciano nadać obchodom Wszystkich Świętych świecki charakter, przez co utarło się określenie Święto Zmarłych. Listopadowe święto swoje korzenia ma w początkach chrześcijaństwa. Już w IV wieku obchodzono 13 maja dzień modlitw za męczenników, którzy oddali swoje życie w imię wiary. W roku 738 święto zostało przeniesiona na 1 listopada, a w 837 było to już nie tylko wspomnieniem męczenników, ale wszystkich świętych.

ŚWIĘTO WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Co ciekawe, Zaduszki, obchodzone dzień później, wywodzą się z pogańskiego święta Dziadów, opisywanego m.in. w słynnym dramacie Mickiewicza. Zgodnie z dawnymi obrzędami należało godnie przywitać dusze zmarłych, zapewnić sobie ich przychylność oraz pomóc osiągnąć spokój tym, które błądzą w zaświatach. W noc Dziadów ogniska rozświetlały drogę do domu. Stąd zachował się do dziś zwyczaj zapalania zniczy ma grobach bliskich. Z racji ogromnej liczby osób odwiedzających cmentarze początek listopada to co roku wielkie przedsięwzięcie logistyczne. W większych miastach pojawiają się specjalne linie komunikacji miejskiej, a w całym kraju trwa policyjna akcja „Znicz”, mająca na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drogach.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje28 października 2017, 09:00,

Bajki z kliszy w Strefie Kultury


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

28 października 2017 roku o godz. 11:00 zapraszamy na Bajki z kliszy do Strefy Kultury. Miejsce: Strefa Kultury Piaseczno, ul. Jarząbka 20/85. Wstęp wolny, obowiązują zapisy - tel. 505 856 699. Pokaz bajek z retro rzutnika oraz zabawy z instruktorem Dominiką Liszewską.

BAJKI Z KLISZY W STREFIE KULTURY

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie