Informacje11 listopada 2017, 09:00,

Święto Niepodległości - 99. rocznicę odzyskania niepodległości


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


W jubileuszowym dla Konstancina-Jeziorny roku, świętujmy razem 99. rocznicę odzyskania niepodległości! Można pobiec w Biegu Niepodległości, poczuć się jak legionista na poligonie Legionów Polskich, obejrzeć stare kroniki filmowe, sprawdzić się w grze terenowej czy wspólnie śpiewać patriotyczne pieśni – wszystko to w sobotę 11 listopada w Parku Zdrojowym, z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI - 99. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Msza i złożenie kwiatów - gminne uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 mszą święta z Ojczyznę w kościele Wniebowzięcia NMP przy ul. Piłsudskiego 54 w Konstancinie-Jeziornie. Później przedstawiciele konstancińskiego samorządu, radni miejscy, zaproszeni goście i delegacje złożą kwiaty przed pomnikami: katyńskim przy ul. Sienkiewicza, poległych żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych AK im. bryg. Czesława Mączyńskiego przy rondzie Jana Pawła II oraz mieszkańców Jeziorny poległych w latach 1918-1921 przy ul. Warszawskiej.

Bieg Niepodległości  - tradycyjnym już punktem gminnych obchodów będzie Bieg Niepodległości, który o godz. 12.00 wyruszy z parkingu przy ul. Warszawskiej - róg ul. Polnej (zapisy w miejscu startu od godz. 10.00). Jego uczestnicy pobiegną tradycyjnie ulicami m.in.: Piłsudskiego i Sienkiewicza, prosto do Parku Zdrojowego. A o 12.30 w Parku Zdrojowym zapraszamy na bieg dzieci: na dystansie 100 m dzieci 2-5 lat, na dystansie 400 m dzieci 6 – 10 lat, i na dystansie 800 m dzieci 11- 15 lat. Będą wielkie sportowe emocje.

Piknik Niepodległości z historycznymi atrakcjami - w Parku Zdrojowym odbędzie się wyjątkowy piknik historyczny. Od godz. 12.30 czeka wiele atrakcji. W programie m.in. historyczne stanowiska rekonstrukcyjne Obóz Legionów Polskich oraz poligon wojskowy legionistów – będzie można zobaczyć umundurowanie i uzbrojenie legionistów Piłsudskiego oraz sprawdzić swoje umiejętności na poligonie. Będzie stare kino w namiocie wojskowym, gdzie wyświetlane będą kroniki PAT z lat międzywojennych. Na scenie amfiteatru podziwiać będziemy walki i pojedynki na szable, pokazywane przez szermierzy w strojach z właściwych epok. Do tego koncerty Big Band Rondo Konstancin i wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni. A młodzi miłośnicy historii będą mogli sprawdzić swoją wiedzę podczas specjalnie przygotowanej na konstanciński jubileusz 120-lecia i 100-lecia uzdrowiska gry terenowej. Będzie też można spróbować wojskowej grochówki.

Koncert patriotyczny - uroczystości rocznicowe będą kontynuowane następnego dnia, kiedy to w Konstancińskim Domu Kultury odbędzie się koncert „Ojczyzno ma…”. W niedzielę o godz. 18.00 na scenie Hugonówki pieśni patriotyczne przedstawi Ryszard Morka (bas), Grażyna Mądroch (sopran koloraturowy ) oraz Adam Sychowski (fortepian) z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Intermezzo. A po koncercie zapraszamy na tradycyjny toast niepodległościowy. Wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odbioru w recepcji KDK.

Program Święta Niepodległości w Konstancinie-Jeziornie
11 listopada 2017 r.

Msza Święta za Ojczyznę, kościół Wniebowzięcia NMP, ul. Piłsudskiego 54, godz. 10.00.
Złożenie kwiatów pod pomnikami: katyńskim przy ul. Sienkiewicza (godz. 11.15), poległych żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych AK im. bryg. Czesława Mączyńskiego przy rondzie Jana Pawła II (godz. 11.30) oraz mieszkańców Jeziorny poległych w latach 1918-1921 przy ul. Warszawskiej (godz. 11.45).
Bieg Niepodległości. Zapisy od godz. 10.00
bieg główny - start o godz. 12.00 z parkingu przy ul. Warszawskiej przy UMiG Konstancin-Jeziorna, meta przy Amfiteatrze w Parku Zdrojowym.
biegi dla dzieci w Parku Zdrojowym, start godz. 12.30 (100 m – 2-5 lat, 400 m – 6-10 lat, 800 m – 11-15 lat)
12.30 – 17.00 Piknik patriotyczny – Park Zdrojowy:
rekonstrukcyjne stanowiska historyczne - obóz Legionów Polskich i legionowy poligon wojskowy
kino plenerowe – polskie kroniki PAT z okresu międzywojennego
pokazy pojedynków i walk na szable
koncert Big Band Rondo Konstancin
wspólne śpiewanie piosenek i pieśni patriotycznych
gra terenowa – 120 lat Konstancina, zapisy w punkcie przy amfiteatrze
degustacja grochówki wojskowej – zupy przygotowane przez CKR Konstancin, Park Cafe & Rest oraz Catering Imperium Dobrego Smaku.
12 listopada 2017 r.
Godz. 18.00: koncert „Ojczyzno ma…” - pieśni patriotyczne przedstawi Ryszard Morka (bas), Grażyna Mądroch (sopran koloraturowy ) oraz Adam Sychowski (fortepian) z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Intermezzo. Hugonówka, ul. Mostowa 15. Po koncercie tradycyjny toast niepodległościowy.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Polecane dla Ciebie

Informacje7 listopada 2017, 11:52,

Odnawialne źródła energii w Gminie Prażmów


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Gmina Prażmów ponownie prowadzi analizę w zakresie zainteresowania mieszkańców realizacją zadań z zakresu odnawialnych źródeł energii (OZE), które mogłyby być finansowane ze środków zewnętrznych. Pozwoli to podjąć decyzję o ponownym przygotowaniu projektu i aplikacji w ramach środków działania 4.1 Odnawialne źródła energii, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Podczas naboru w 2016 r. do projektu na Odnawialne Źródła Energii wpłynęła niska liczba deklaracji od zainteresowanych mieszkańców. Z tego powodu wniosek aplikacyjny złożony przez Gminę Prażmów nie uzyskał wystarczającej punktacji do otrzymania dofinansowania.

Deklaracje złożone przez zainteresowanych w 2016 roku automatycznie weszły w pulę zgłoszeń do bieżącego projektu o dofinansowanie. Prosimy zatem o zgłaszanie się mieszkańców, którzy w poprzednim naborze nie złożyli deklaracji a są zainteresowani udziałem w projekcie.

Więcej informacji o naborze wraz z formularzami można znaleźć na stronie: http://www.prazmow.pl/art,352,odnawialne-zrodla-energii-w-gminie-prazmow-analiza-zainteresowania-mieszkancow

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Polecane dla Ciebie


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie