Informacje22 sierpnia 2008, 00:00,

ŚWIęTO MIESZKAńCA GMINY GÓRA KALWARIA

Burmistrz Miasta i Gminy Góra Kalwaria Pani Barbara Samborska, Starosta Piaseczyński Pan Jan Dąbek, Ośrodek Kultury Góra Kalwaria oraz Związek Emerytów i Rencistów Góra Kalwaria serdecznie zapraszają w najbliższą niedzielę, na imprezę pod hasłem Święto Mieszkańca Gminy Góra Kalwaria. Kiermasz odbędzie się 24 sierpnia 2008 roku o godzinie 14:00 na skwerze przed Ośrodkiem Kultury ul. Ks. Sajny 14.

W części artystycznej Święta Mieszkańca Gminy Góra Kalwaria, wystąpią m.in. zespoły ludowe Kalina z Wrocławia i zespól ludowy z Bułgarii w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego WARSFOLK 2008. Pochwalmy się przed sąsiadami i dajmy się poznać innym. Serdecznie zapraszamy na Święto Mieszkańca Gminy Góra Kalwaria.
autor/źródło: Redaktorzy prywatnego serwisu e-mieszkańców gminy Góra Kalwaria

Informacje22 sierpnia 2008, 00:00,

Policja przeprowadziła kontrole okolic szkół w Piasecznie

Pani Halina Kędziora-Kula Rzecznik Prasowy Komendy Powiatowej Policji Piaseczno, poinformowała na stronie internetowej kpppiaseczno.policja.waw.pl, że w trosce bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, piaseczyńscy policjanci i straż miejska przeprowadzają kontrolę oznakowania szkół na terenie powiatu piaseczyńskiego. Funkcjonariusze bacznie przyglądają się właściwemu oznaczeniu przejść dla pieszych, sygnalizacji świetlnej. Działania te mają na celu ocenę bezpieczeństwa drogowego idących i wracających ze szkoły uczniów. 21 sierpnia 2008 roku, kontrolowane były okolice szkół na terenie Gminy Piaseczno.

Widoczne pasy i obecność znaków drogowych sygnalizujących bliskość szkoły, to elementy niezwykle ważne dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ograniczenie prędkości, zakaz wyprzedzania, to informacje dla kierowców, o zachowaniu szczególnej ostrożności. Sprawdzanie terenów przyszkolnych w Gminie Piaseczno rozpoczęli: asp. Marek Maciejczyk z Sekcji Prewencji i sierż. Tomasz Wolak z Sekcji Ruchu Drogowego piaseczyńskiej komendy oraz inspektor Piotr Adamczyk ze Straży Miejskiej w Piasecznie.

Funkcjonariusze piaseczyńskiej policji, skontrolowali 30 szkół i przedszkoli. Wspólny patrol wnikliwie oceniał infrastrukturę drogową, umiejscowienie tablic i znaków informujących o położeniu szkoły. Funkcjonariusze w niektórych przypadkach odnotowali brak znaków informujących dzieci i przejście dla pieszych oraz znaków ograniczenia prędkości i zakazu wyprzedzania. Renowacji wymagają niektóre przejścia dla pieszych, barierki ochronne, a w niektórych przypadkach brak jest chodnika, aby dzieci i młodzież mogły bezpiecznie dojść do szkoły, dotyczy to również kwestii parkowania w okolicy szkół. Funkcjonariusze kontrolujący tereny przyszkolne zaakcentowali, że powyższe elementy stanowią podstawę bezpieczeństwa dla dzieci uczęszczających do szkół. Wnioski i uwagi z przeprowadzonej kontroli zostaną przekazane do organów założycielskich placówek oświatowych i zarządców dróg.

Podobną kontrolą jak ta w Piasecznie, będą objęte szkoły w mniejszych miejscowościach, z tego względu, że niejednokrotnie położone są one w miejscach wzmożonego ruchu, przy głównych ciągach komunikacyjnych. Dlatego też policyjna dbałość o bezpieczeństwo, jest tu w pełni uzasadniona. Zaangażowanie funkcjonariuszy w te kontrole ma na celu zmniejszenie ilości wypadków z udziałem dzieci, które praktycznie za tydzień, każdego dnia będą przechodzić przez jezdnię, będą szły wzdłuż drogi do szkoły.
autor/źródło: Redaktorzy prywatnego serwisu mieszkańców gminy Piaseczno