Informacje29 kwietnia 2013, 00:00,

Święto Konstytucji 3 Maja - recytacja wierszy w wykonaniu Kwiatkowskiego w Magdalence

Wójt i Samorząd Gminy Lesznowola, Ksiądz Proboszcz Parafii pw. Św. Marii Magdaleny oraz Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli zapraszają do wysłuchania recytacji wierszy patriotycznych w wykonaniu Krzysztofa Kwiatkowskiego, z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Recytacja wierszy odbędzie się 3 maja 2013 roku o godz. 19.00, po wieczornej Mszy św. w kościele pw. Św. Marii Magdaleny w Magdalence. Zapraszamy na uroczyste obchody.

OBCHODY ŚWIęTA KONSTYTUCJI 3 MAJA W MAGDALENCE
autor/źródło: Redakcja serwisu mieszkańców gminy Lesznowola
Tematy:Lesznowola

Informacje29 kwietnia 2013, 00:00,

Akcja Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego

Piaseczyńscy policjanci w ramach prowadzonej akcji NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO, będą prowadzili wzmożone działania ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym, rowerzystom i motorowerzystom. Celem działań jest wzmożona reakcja policjantów na wykroczenia popełniane przez pieszych, rowerzystów i motorowerzystów oraz kierujących pojazdami, którzy powodują zagrożenie dla niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Akcja Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego

Analiza stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym za 2012 rok w garnizonie stołecznym obrazuje, że jednymi z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych z winy kierujących ( 1733 zdarzeń ) było:
- niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – 349 wypadków
- nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych – 380 wypadków

Osoby piesze w omawianych okresie były sprawcami 225 wypadków. Najczęstszymi przyczynami tych wypadków było:
- nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem – 114 wypadków
- wejście na jezdnię przy czerwonym świetle – 34 wypadki
- przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym – 51 wypadków.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w przeważającej większości poruszają się po drogach bez elementów odblaskowych i oświetlenia, w związku z czym są gorzej widoczni dla kierujących, a tym samym narażeni są na uczestnictwo w zdarzeniach drogowych. Stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych powoduje, że są oni o zmroku znacznie lepiej widoczni w światłach samochodu. Nawet jeśli popełniają błędy np. poruszają się niewłaściwą stroną jezdni, kierowca dostrzega ich znacznie wcześniej niż osoby, które nie posiadają takich elementów, i wcześniej może zmniejszyć prędkość aby bezpiecznie ominąć pieszego. Obecnie elementy odblaskowe są dostępne w różnej formie: zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i inne. Każdy pieszy znajdzie dla siebie coś co spodoba mu się i pomoże być lepiej widocznym i bardziej bezpiecznym w ruchu drogowym.

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Światło odblaskowe to błysk rozsądku na drodze! Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w przeciwieństwie do kierujących samochodami, nie są osłonięci karoserią pojazdu, nie mogą też liczyć na działanie poduszek powietrznych czy też pasów bezpieczeństwa. Mogą jednak w trosce o własne bezpieczeństwo zapewnić sobie dodatkową ochronę poprzez noszenie różnego rodzaju elementów odblaskowych, czy też prawidłowe wyposażenie roweru co w istotnym stopniu wpływa na pozostawanie widocznym dla innych uczestników ruchu, a tym samym sprawia, że ryzyko potrącenia maleje do minimum.

Zgodnie z przepisami - dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Jednak dla własnego bezpieczeństwa i innych użytkowników drogi, zasadnym jest, żeby wszyscy piesi niezależnie od wieku, nosili elementy odblaskowe. W ramach prowadzonej akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego policjanci z piaseczyńskiej drogówki przeprowadzili na początku tego weekendu działania na terenie powiatu. W wyniku prowadzonych działań policjanci zatrzymali nietrzeźwego rowerzystę, 5 kierujących pojazdami ukarali mandatami karnymi za wykroczenie powodujące zagrożenie dla niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz 3 osoby piesze zostały ukarane mandatami za przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych, kilka osób zostało pouczonych. Działania w ramach akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego będą prowadzone do listopada, w wyznaczone dni każdego miesiąca.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie należytej ostrożności i przestrzeganie przepisów.
autor/źródło: Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie
Tematy: