Informacje15 stycznia 2016, 19:30,

Świeczowisko w Piasecznie 2016

15 stycznia 2015 roku o godz. 19.30 zapraszamy na Świeczowisko. Miejsce: Sala Domu Kultury w Piasecznie, ul. Kościuszki 49. Wstęp wolny. Świeczowisko to cykliczne spotkania, organizowane przez zespół Parasol Poetica, podczas których przy świecach słucha się piosenki literackiej. Dla tych, którzy "przez niebieskie okulary szukają swojego nieba do wynajęcia". Zapraszamy na Świeczowisko do Piaseczna.

ŚWIECZOWISKO W PIASECZNIE 2016

Redakcja, 16 lipca 2019
wątek http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=6&t=3329&start=30
Informacje11 stycznia 2016, 16:13,

Inauguracja prestiżowego projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej w Ministerstwie Rozwoju

Przełomowy dla polskiego sektora kosmicznego projekt oficjalnie rozpocznie się w czasie uroczystego spotkania w Ministerstwie Rozwoju. Formalną inicjację projektu poprzedzą wystąpienia przedstawicieli władz i członków konsorcjum, które odpowiada za realizację projektu. Uroczystość uświetni także delegacja z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Konsorcjum, któremu lideruje Creotech Instruments S.A. wygrało przetarg na budowę w Polsce prototypowej infrastruktury udostępniającej dane i moc obliczeniową dla aplikacji wspierających usługi oparte na obserwacji Ziemi. Projekt „EO INNOVATION PLATFORM TESTBED POLAND” jest jednym z największych przedsięwzięć kosmicznych zleconych kiedykolwiek przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) polskim podmiotom. Wartość projektu przekracza 8 mln złotych.

W ramach projektu „EO INNOVATION PLATFORM TESTBED POLAND” w Polsce powstanie potężne repozytorium danych obserwacyjnych Ziemi gromadzonych przez satelity Landsat, Evisat, Sentinel i inne. Oprócz stworzenia bazy danych, polskie konsorcjum będzie odpowiedzialne za obsługę serwisów umożliwiających użytkownikom komercyjnym i naukowym pozyskiwanie i przetwarzanie danych satelitarnych. Infrastrukturze bazodanowej będą towarzyszyły wirtualne i fizyczne serwery obliczeniowe, na których użytkownicy komercyjni i naukowi będą mogli uruchamiać dedykowane swoje aplikacje.

Projekt potrwa dwa lata i składać się będzie z dwóch etapów. Testowe świadczenie usług rozpocznie się po zakończeniu pierwszego etapu wdrożeniowego. Po zakończeniu testów usługi świadczone będą na zasadach komercyjnych. W skład konsorcjum, na którego czele stoi lider polskiego przemysłu kosmicznego, spółka Creotech Instruments S.A. wchodzą także krajowa spółka CroudFerro Sp. z o.o. oraz niemiecka firma Brockman Consult Ltd.

Creotech Instruments S.A. (CTI) to lider polskiego sektora kosmicznego. Założona przez grupę utytułowanych polskich naukowców firma konsekwentnie rozwija swoje kompetencje w zakresie projektowania i montażu elektroniki wysokiej niezawodności. Creotech Instruments od 2012 roku funkcjonuje na rynku jako spółka akcyjna i uczestniczy w szeregu prestiżowych projektów kosmicznych, m.in. związanych z poszukiwaniem śladów życia na Marsie, badaniem tajemniczych rozbłysków promieniowania gamma w wysokich warstwach ziemskiej atmosfery, czy ze śledzeniem, potencjalnie groźnych dla Ziemi, tzw. ‘kosmicznych śmieci’ krążących wokół naszej planety. Firma Creotech Instruments S.A. wyspecjalizowała się także w produkcji i dostarczaniu podzespołów i specjalistycznej aparatury do najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie instytucji badawczych takich jak Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN w Genewie, Instytut Badań Ciężkich Jonów GSI i Centrum Badawcze DESY w Niemczech.

Dawid Michnik, ComPress

Redakcja, 16 lipca 2019