Informacje13 sierpnia 2016, 11:00,

Starcie Książąt - impreza fabularna XIV-wieczna Gra o Tron na Dworze Księcia Janusza w Czersku

W dniach 13-15 sierpnia 2016 roku odbędzie się STARCIE KSIĄŻĄT, czyli XIV-wieczna GRA O TRON NA CZERSKIM ZAMKU. Fabularna impreza historyczna, datowana na okres 1370 – 1410. 13-15.08.2016 Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku Lato 1389. W Czersku, ulubionej siedzibie księcia Janusza pełno ludzi – sądy, uczty i rycerskie popisy. Tymczasem narasta konflikt o litewski tron pomiędzy księciem Witoldem a jego bratem, królem Władysławem Jagiełłą. Witold szukając sojuszników przybywa na dwór księcia Janusza – swego szwagra a zarazem lojalnego lennika Korony Polskiej… Co uczyni książę Janusz? Czy uda mu się nie dać wplątać w cudzą grę o cudzy tron?...

STARCIE KSIĄŻĄT - IMPREZA FABULARNA XIV-WIECZNA GRA O TRON NA DWORZE KSIĘCIA JANUSZA W CZERSKU

Starcie Książąt XIV-wieczna Gra o Tron na Dworze Księcia Janusza w Czersku program:

Sobota, 13.08
11.00 - rozpoczęcie imprezy
12.00 - uroczyste powitanie gości na dworze książęcym, z zapowiedziami heroldów
14.00 - manewry piechoty
16.00 - narada książąt podczas gry w szachy
17.00 - popisy rycerzy przed książętami
18.00-20.00 - koncert muzyki średniowiecznej, w przerwach
18.30 - lektura romansu dworskiego
19.30 - pokaz tańca ognia i innych sztuk kuglarskich

Niedziela, 14.08
11.00 - narada wojewody z posłami królewskimi
12.00 - sąd książęcy
14.00 - zasądzone przez księcia pojedynki sądowe (sąd Boży)
16.00 - popisy łuczników przed książętami
17.00 - narada Witolda z księżną Danutą podczas gry w alquerque
17.00-19.00 - zastawianie stołów na ucztę
19.00 - tańce na dworze książęcym (praczki, branle, pawana)
19.30 - rozpoczęcie uczty na cześć księcia Witolda

Poniedziałek, 15.08
11.00 - narada księcia z wojewodą
12.00 - manewry piechoty
14.00 - popisy najlepszych rycerzy przed książętami
16.00 - kłótnia książąt
17.00 - laury dla najwierniejszych stronników, najlepszych rycerzy i łuczników oraz wyróżniających się piechociarzy, wręczane przez księcia i księżną
18.00 - wyjazd Witolda, zakończenie imprezy

W trakcie całego trwania imprezy w godzinach 11.00-20.00 (sobota, niedziela) lub 11.00-18.00 (poniedziałek) dostępne będą również następujące atrakcje dla turystów:
- Komnata Kasztelana z dodatkowymi eksponatami, jako komnata książęca;
- kramy średniowiecznych rzemieślników;
- trzy karczmy (z degustacją potraw średniowiecznych przygotowanych wg zachowanych przepisów kulinarnych; z regionalnymi przysmakami czerskimi i grillowanymi; z napojami i wyrobami na bazie naturalnego miodu);
- tor łuczniczy;
- szranki do walki na bezpieczną broń treningową;
- średniowieczne gry planszowe;
- gry i zabawy plebejskie;
- zajęcia heraldyczne i plastyczne dla dzieci;
- ścieżka przez obóz rycerski;
- pokazowy namiot rycerski;
- niezapomniany klimat średniowiecznego zamku.

Przeczytaj też: Oni zaśpiewają dla nas: Ona tańczy dla mnie. Już w ten Weekend!

Serdecznie zapraszamy do Czerska na Starcie książąt. Nie będzie to tradycyjny turniej rycerski, ani komercyjny festyn średniowieczny. W formie gry fabularnej rekonstruktorzy odtworzą dziejące się na zamku z 1389 r. Fabuła wydarzenia skupia się na konflikcie między księciem Witoldem a jego bratem, królem Władysławem Jagiełłą o litewski tron. Witold szukając sojuszników przybywa na dwór panującego w Czersku księcia Janusza – swego szwagra a zarazem lojalnego lennika Korony Polskiej… Wśród popisów rycerskich, intryg dworskich przygotowywana jest uczta na cześć książęcego gościa. Czy jednak wszystko pójdzie dobrze? Po której stronie opowie się książę Janusz? Czy pozostanie wierny racji stanu, czy też zwyciężą więzy pokrewieństwa?

UWAGA TURYŚCI - OBJAZD DO ZAMKU W CZERSKU - ROZBUDOWA DROGI DW 739

OBJAZD DO ZAMKU W CZERSKU - ROZBUDOWA DROGI DW 739

Informacje11 sierpnia 2016, 08:00,

Bezpłatna grupa wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy domowej

Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej www.poikgorakalwaria.pl zaprasza kobiety, które w swoim życiu doświadczyły lub doświadczają przemocy domowej do uczestnictwa w bezpłatnej grupie wsparcia. Spotkania odbywać się będą 2 razy w miesiącu, przez 6 miesięcy w siedzibie Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Planowane rozpoczęcie - wrzesień 2016. Prosimy zapisywać się osobiście w recepcji POIK lub telefonicznie.

BEZPŁATNA GRUPA WSPARCIA DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY DOMOWEJ

Szczegółowymi celami są:
- edukacja dotycząca rodzajów przemocy, umiejętności rozpoznawania sytuacji zagrażających,
- praca nad poczuciem wstydu w związku z doświadczaniem przemocy, co prowadzić ma do przełamywania tabu związanego z przemocą,
- uzyskanie wsparcia od innych uczestników grupy,
- praca nad kształtowaniem pozytywnego obrazu siebie,
- wzmacnianie poczucia własnej wartości,
- radzenie sobie ze stresem i negatywnymi emocjami,
- informacje dotyczące praw kobiet i możliwości uzyskania wsparcia w instytucjach zajmujących się pomocą ofiarom przemocy.

Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej
ul. ks. Sajny 2a, Góra Kalwaria