Informacje15 lipca 2015, 21:10,

Stara Plebania na nowe muzeum

3 lipca podpisana została przedwstępna umowa pomiędzy Parafią Św. Anny w Piasecznie a Gminą na dzierżawę położonej przy Placu Piłsudskiego Starej Plebanii wraz z potrzebnym do obsługi budynku terenem przyległym. Czas trwania dzierżawy - 25 lat. Cel - gruntowny remont budynku przez Gminę pod kątem zapewnienia lepszych warunków dla działalności i poszerzenia oferty Muzeum Regionalnego.

Stara Plebania na nowe muzeum

Remont Starej Plebanii będzie modelowym przykładem pogodzenia za jednym zamachem kilku szczytnych celów: uratowanie wpisanego w historię i pejzaż Piaseczna niszczejącego zabytkowego obiektu, który - poprzez działalność Muzeum Regionalnego - będzie spełniał funkcje publiczne, także związane z kultywowaniem historii i tradycji Piaseczna. Jednocześnie remont będzie kolejnym krokiem do rewitalizacji Placu Piłsudskiego czyli centrum miasta. Na koniec, co ważne, ze wszystkich ww. powodów projekt ma olbrzymie szanse na uzyskanie dofinansowania ze środków zewnętrznych.

Przywrócony do życia Plac Piłsudskiego stał się salonem towarzyskim i kulturalnym Piaseczna - tętniący życiem Przystanek Kultura, cotygodniowe imprezy Lato na Rynku, kiermasze świąteczne, dostarczająca mnóstwo zabawy i radości fontanna, coraz liczniejsze lokale gastronomiczne wokół... Centrum miasta zostało zwrócone mieszkańcom, i o to właśnie chodziło. Zmodernizowany budynek Starej Plebanii będzie kolejną cegiełką uatrakcyjniającą to miejsce.

Stara Plebania na nowe muzeum

Gotowy jest już - wykonany na zlecenie Parafii - uzgodniony z konserwatorem zabytków bardzo atrakcyjny projekt modernizacji i wydane zostało pozwolenie na budowę. Po przebudowie budynek pełnić będzie funkcje muzealno-konferencyjne, a - dzięki lepszej aranżacji parteru oraz wykorzystaniu obecnie nieużytkowanego strychu - jego powierzchnia użytkowa zwiększy się prawie dwukrotnie tj. do około 400 mkw. Wprowadzone zostaną nowoczesne rozwiązania techniczne, a dzięki specjalnej platformie budynek będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Podpisana z Parafią umowa zakłada, że nakłady poniesione przez Gminę na modernizację budynku będą potraktowane jako czynsz dzierżawny za okres 25 lat (do tej pory Gmina płaciła Parafii za wynajem części budynku). W okresie dzierżawy wszystkie koszty eksploatacyjne związane z funkcjonowaniem obiektu (dostawa ogrzewania, energii elektrycznej, gazu, ciepłej i zimnej wody oraz wywóz śmieci) oraz bieżących napraw i konserwacji będzie ponosić Gmina Piaseczno. Szacunkowy koszt realizacji projektu przygotowanego przez parafię wynosi ok. 2 mln zł, i taką też kwotą zapisaną w budżecie dysponuje Gmina. Rzeczywiste koszty modernizacji poznamy jednak dopiero po wykonaniu przez Parafię projektu- budowlano wykonawczego, który będzie stanowił podstawę do precyzyjnej wyceny inwestycji, ogłoszenia przetargu oraz wystąpienia o finansowanie zewnętrzne. Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, remont budynku powinien ruszyć na początku przyszłego roku.

KOLEJNY RUCH - STARA REMIZA We wrześniu tego roku oddany zostanie do użytkowania nowy budynek Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Dworcowej. Tym samym opróżniona zostanie położona przy Placu Piłsudskiego Stara Remiza i otwiera się kolejne pole do działania. Co dalej z tym miejscem? Stan techniczny starego budynku jest fatalny. Czy i w jakiej części zostanie odtworzony? Jakie będą wytyczne konserwatora zabytków w tej sprawie? Jakie funkcje mógłby w przyszłości pełnić? Gmina - poprzez konsultacje - chce rozpoznać oczekiwania i sugestie mieszkańców w tej sprawie. Swoje opinie można przedstawiać na specjalnym profilu gminy na facebooku – Rewitalizacja Piaseczna, lub wysyłać na adres rewitalizacja@piaseczno.eu.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Redakcja, 16 lipca 2019
Wątek http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=6&t=1582&start=45
Informacje13 lipca 2015, 18:38,

Wolny Rynek w Piasecznie po raz trzeci

W niedzielne popołudnie 21 czerwca 2015 r. po raz trzeci z rzędu wystartowała letnia akcja pod nazwą Wolny Rynek, która w swym założeniu promować ma ideę szerzenia kultury w miejscach publicznych z inicjatywy samych artystów.

Jej pomysłodawcą jest Michał Kisielewski, twórca projektu KOLOROFONIA, który w lipcu 2013 roku rozpoczął regularne występy na Placu Piłsudskiego, próbując zaszczepić ją w tych idealnych ku temu warunkach, jakie niewątpliwie tworzy ten wielki plac wokół fontann. Tegoroczna inauguracja sezonu nastąpiła wcześniej, niż w latach ubiegłych, łącząc w sobie Pierwszy Dzień Lata oraz obchodzone w Piasecznie po raz pierwszy Światowe Święto Muzyki, których daty zbiegły się w tym samym dniu.

WOLNY RYNEK W PIASECZNIE

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Warto dodać, że krótką relację z tego wydarzenia wyemitowało Polskie radio Czwórka, które tej niedzieli zawitało na piaseczyński Rynek. Kolejna akcja z tego cyklu miała miejsce 9 lipca, kiedy to na prośbę wspierającego tę inicjatywę od samego początku Grzegorza Rowińskiego, dyrekcja konstancińskiego Domu Dziecka udostępniła na kolejny już sezon z rzędu swe nagłośnienie, dzięki któremu zarówno skala przedsięwzięcia, jak i jego możliwości techniczne znacząco wzrosły.

Co za tym idzie, już dwa dni później usłyszeć można było pierwszych artystów, którzy na jego zaproszenie wystąpili na, jak to obrazowo ujmuje, „Ławeczce Artystycznej”, umilając te chwile przybyłym w to miejsce mieszkańcom.

Bardzo cieszy też fakt, iż inicjatywę tę podchwycili także inni lokalni twórcy, a co za tym idzie, coraz częściej na placu wokół fontann usłyszeć można dźwięki muzyki, z czego najbardziej zadowolone są osoby spędzające tam swój wolny czas.

Organizatorzy już zapowiadają kolejne występy na Placu Piłsudskiego i jednocześnie zachęcają innych muzyków, do pójścia w ślady pierwszych śmiałków i podzielenia się swym talentem i twórczością w tym właśnie miejscu.

Materiały prasowe.

Redakcja, 16 lipca 2019