Informacje19 marca 2012, 00:00,

Sri Lanka Błogosławiona Wyspa Klub Podróżnika


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Klub Podróżnika w Konstancinie zaprasza na spotkanie i pokaz slajdów Malwiny i Artura Flaczyńskich: SRI LANKA - B£OGOS£AWIONA WYSPA. Zaproszeni goście opowiedzą nam o swojej podróż na Sri Lankę, którą odbyli wraz ze swoimi dziećmi. Spotkanie odbędzie się 22 marca 2012 roku o godz. 19.00 w KDK przy ul. Jaworskiego 18, Konstancin-Jeziorna. Wstęp wolny. Zapraszamy!

SRI LANKA - B£OGOS£AWIONA WYSPA

Lanka znaczy wyspa, słówko Sri ma wiele znaczeń: błogosławiony, szczęśliwy, błyszczący. Sri Lanka to zatem Wyspa Błogosławiona - i rzeczywiście błogosławieństw tu nie brakuje. Nawiedzający wyspę regularnie monsun przynosi ożywczą wilgoć dla pól ryżowych, zagajników bananowców i plantacji herbaty. Na wybrzeżu piaszczyste plaże wyglądają jak wycięte z folderu biura turystycznego. W głębi kraju penetrować można zrujnowane starożytne miasta i świątynie. Spotykamy syngaleskich mnichów, tamilskich robotników i Wedów - Leśnych Ludzi, potomków pierwszych mieszkańców wyspy. [Malwina i Artur Flaczyńscy]
autor/źródło: Olek Ryszka - Klub Podróżnika w Konstancinie

Napisz komentarz

Informacje20 marca 2012, 00:00,

Spotkanie z Pepe Cabana Kojachi w Piasecznie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Muzem Bajek, Baśni i Opowieści oraz Centrum Kultury w Piasecznie zaprasza na spotkanie z Pepe Cabana Kojachi, peruwiańskim opowiadaczem bajek metodą bajkoshibai, w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Czarodzieje Słowa. Spotkanie odbędzie się 23 marca 2012 roku o godz. 20.00 w sali Domu Kultury w Piasecznie. Wstęp wolny. Zapraszamy!

SPOTKANIE Z PEPE CABANA KOJACHI W PIASECZNIE

Pepe Cabana Kojachi to opowiadacz, bajkopisarz, ilustrator i projektant graficzny, jedna najważniejszych gwiazd sztuki opowiadania w Peru. Jest praktykiem techniki Kamishibai. Urodził się w Limie, w Peru, 19 marca 1970 r. Jego dzieciństwo pełne było zabawy, gier, opowieści i twórczości. Bardzo lubił teatr marionetek japońskich i tam zachwycił się rytuałem wykorzystującym hyoshigui (drewniane tabliczki) anonsujące rozpoczęcie przedstawienia. Zafascynował się również twórczością Georga Lucasa i sagą „Gwiezdnych Wojen”. Od kiedy zaczął karierę, szukał języka, który pozwoliłby mu przekazywać i wyrażać uczucia oraz bogatą symbolikę wypływającą z korzeni peruwiańsko-japońskich. Kiedy poznał teatr z drewna „Kamishibai” odkrył, jakie wiele cech wspólnych ma on z „retablo ayacuchano” z Peru – przepiękną, ekspresyjną sztuką peruwiańską, prezentującą rozmaite opowieści z wykorzystaniem figur. Pepe wykreował więc nową ideę, kreując innowacyjny rodzaj teatru, łączący formę peruwiańską z sercem japońskim i tak został głównym inicjatorem Kamishibai-Peru. Pepe Cabana Kojachi jako opowiadacz dzieli się swoją pasją w przedszkolach, szkołach i na uniwersytetach, a jednocześnie pracuje dla Centrum Kultury Peruwiańsko-Japońskiej (Centro Cultural Peruano Japonés). Dzięki jego niezwykłemu sposobowi opowiadania bajek i sercu, które w to wkłada, dostał wiele nagród i podziękowań za propagowanie dziedzictwa kulturowego Peru i Japoni poprzez bajki. Dla Pepe zawsze jednak najważniejszą nagrodą była i jest radość oraz uśmiech dzieci, młodzieży, a nawet dorosłych, którzy słuchają jego bajek i opowieści. Obecnie Pepe Cabana Kojachi jest dyrektorem i założycielem „Mukashi Mukashi”- instytucji prezentującej bajki peruwiańskie, japońskie i ze świata oraz członkiem The International Kamishibai Association of Japan ( IKAJA), także współpracownikiem Biblioteki Elena Kohatsu z Centrum Kultury Peruwiańsko-Japońskiej. Dzięki licznym zaproszeniom mógł reprezentować Peru w Argentynie, Boliwii, Chile, Paragwaju, Kubie, Kolumbii, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, i Hiszpanii. W roku 2012 Pepe zamierza wydać bogato ilustrowaną książkę z bajkami i opowieściami.

Pepe Cabana Kojachi

Bajkoshibai to technika opowiadania, współczesna forma kamishibai - wprowadzona przez Pepe Cabana Kojachi w Peru, a w Polsce opracowana przez Michała Malinowskiego, kustosza Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści. Uważa się, że kamishibai powstało w Japonii w latach 20-tych XX w., jednak jest to część długiej tradycji obrazkowego opowiadania historii (storytellingu), którego początki można datować na IX-X w., gdy mnisi używali ilustrowanych zwojów w połączeniu z narracją do przekazywania nauki Buddy. Później, etoki, czyli "opowiadacze obrazków", zaadaptowali tą metodę do opowiadania świeckich historii. W przedstawieniu kamishibai wykorzystywana jest mała scena-okienko i zamontowane w niej obrazki do przedstawiania opowieści. W trakcie opowiadania historii ilustracje są zmieniane. Z tyłu każdej planszy zamieszczany jest tekst opowieści, który czyta animator kamishibai. Innowacyjność bajkoshibai polega na stosowaniu nie tylko wymiennych obrazków, lecz także ilustracji umieszczanych na rolce, lalek teatralnych, pacynek, kukiełek, marionetek itd..., co jeszcze bardziej przykuwa uwagę widzów i rozbudza ich wyobraźnię. Nowością jest również to, że dana historia nie jest czytana z drugiej strony planszy, lecz opowiadana, co powoduje większe zaangażowanie w opowieść zarówno opowiadacza, jak i słuchaczy, a także pozwala na nawiązanie więzi pomiędzy nimi. Bajkoshibai jest techniką uniwersalną, tzn. można za jej pomocą opowiedzieć dowolną historię, od zabawnych po moralizatorskie, w dowolnym miejscu. Jest odpowiednia dla widowni w każdym wieku, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. To idealne narzędzie o charakterze edukacyjnym i rozrywkowym. Rozwija wyobraźnię, kreatywność, a także umiejętność układania, pisania, i opowiadania historii. Może być z powodzeniem stosowane w szkolnictwie na różnych szczeblach, od szkoły podstawowej, przez gimnazjum i szkołę średnią, a także w terapii i przy wielu innych okazjach.
autor/źródło: Redaktorzy serwisu mieszkańców gminy Piaseczno

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie