Informacje30 marca 2017, 18:00,

Spotkanie Złotokłos z nutką historii


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Spotkanie będzie miało miejsce 30 marca 2017 roku o godz. 18.00 w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Złotokłosie, przy ulicy 3-ego maja 30. Tematem przewodnim będzie zmiana w topografii dawniej i dziś. Spotkanie jest zorganizowane w ramach cyklu „Złotokłos z nutką historii”. Będzie to już trzecie spotkanie z tego cyklu.

SPOTKANIE ZŁOTOKŁOS Z NUTKĄ HISTORII

Spotkania prowadzi Piotr Prawucki z Piaseczyńskiego Klubu Poszukiwaczy Historii. Spotkania mają na celu pogłębienie integracji między mieszkańcami, tymi przybyłymi tu niedawno, jak i rodzinami od wielu pokoleń związanymi ze Złotokłosem, ludźmi, których dzieli duża różnica wieku, czyli seniorami i młodzieżą wchodzącą dopiero w dorosłe życie. Spotkania organizowane są po to, by zaktywizować seniorów, aby czuli się potrzebni, i w przyjaznej, ciepłej atmosferze podzielili się swoimi opowieściami o przeszłości. Oprócz wspomnień mieszkańcy mogą również przynieść pamiątki, fotografie, niejednokrotnie ukazujące jakie ogromne zmiany zaszły na przestrzeni lat, których nie jesteśmy na co dzień świadomi, czy też dokumenty, które wnieść mogą cenną informację historyczną.

– Ważne i wartościowe pamiątki mogłyby znaleźć się w piaseczyńskim muzeum, tworząc w ten sposób podzbiór przedstawiający dzieje Złotokłosu i okolicy na przestrzeni ostatnich lat – mówi Piotr Prawucki. -W ramach tego cyklu planujemy też liczne wydarzenia towarzyszące związane z historią. Myślimy tu o spacerach, upamiętnieniu ważnych dat i postaci. W planach mamy również stworzenie Archiwum Historii Mówionej czyli wywiadów auto-biograficznych z wieloletnimi mieszkańcami, seniorami naszej społeczności -dodaje.

Spotkania odbywają się cyklicznie w ostatni czwartek miesiąca, o stałej godzinie 18.00.

Organizatorem spotkań są Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno -filia w Złotokłosie, Klub Kultury w Złotokłosie oraz Piaseczyński Klub Poszukiwaczy Historii.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje20 marca 2017, 20:20,

Debata społeczna w Zalesiu Górnym


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Mieszkańcy miejscowości Zalesie Górne spotkali się na debacie społecznej zorganizowanej w ramach rządowego programu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie- możesz mieć na nie wpływ”. W czasie dyskusji omówiono i przedstawiono założenia Krajowej Mapy Zagrożeń oraz aplikacji „Moja Komenda”, największe zainteresowanie dotyczyło jednak zagadnień związanych z właściwym zachowaniem przy oszustwach na tzw. „wnuczka”. Wszyscy uczestnicy dzielili się swoimi spostrzeżeniami i oczekiwaniami w kierunku poprawy bezpieczeństwa.

DEBATA SPOŁECZNA W ZALESIU GÓRNYM

Debata społeczna miała na celu między innymi włączenie obywateli w wypracowywanie propozycji rozwiązań zmierzających do wzrostu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców w środowisku lokalnym. Dlatego też w spotkaniu zorganizowanym w Domu Kultury w Zalesiu Górnym, uczestniczyli przedstawiciele Policji na czele z Komendantem Powiatowym Policji w Piasecznie insp. Robertem Kokoszką oraz kierownikiem posterunku policji w Zalesiu Górnym asp. szt. Robertem Walosem.

W dyskusji uczestniczyli także przedstawiciele rady sołeckiej wraz z Panią Sołtys Ewą Molendą- Stroińską. Na debatę, której inicjatorem byli policjanci tutejszego posterunku stawili się licznie mieszkańcy tej miejscowości.

Inspektor Robert Kokoszka w swoim wystąpieniu podkreślił, że debaty społeczne są bardzo ważne, gdyż musimy prowadzić dialog i wsłuchiwać się w głosy tych, dla których pełnimy służbę. Szczególnie mają one na celu diagnozować lokalne problemy społeczne, zagrożenia i to, czego ludzie się obawiają. W ten sposób będziemy mogli skutecznie reagować na te problemy, które każdego z mieszkańców dotykają.

Organizowane debaty społeczne w powiecie cieszą się dużym zainteresowaniem naszych mieszkańców i cyklicznie będą prowadzone na naszym terenie. W trakcie spotkania mieszkańcy wyrażali swoje opinie oraz projekty możliwych do przeprowadzenia zmian, które umożliwiłyby szybszy i skuteczniejszy kontakt z funkcjonariuszami policji.

Jednym z elementów dyskusji było przedstawienie mieszkańcom Krajowej Mapy Zagrożeń, zasady jej funkcjonowania i korzystania w sytuacjach, gdy łamane jest prawo. Szczegółowo omówione zostały metody działania sprawców oszustw metodą na tzw. „wnuczka” oraz sposoby ich uniknięcia.

Przedstawiono także aplikację „Moja Komenda” dzięki której mieszkańcy bezpośrednio będą mogli spotkać się i porozmawiać o dręczących ich problemach z dzielnicowym.

Nad sprawnym przebiegiem spotkania czuwali, oraz odpowiadali na pytania mieszkańców, tutejsi dzielnicowi mł. asp. Robert Berbeś i sierż. Robert Sybicki.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie