Informacje28 listopada 2012, 00:00,

Spotkanie z £ukaszem Maurycym Stanaszkiem

Konstanciński Dom Kultury zaprasza na spotkanie autorskie z £ukaszem Maurycym Stanaszkiem, które odbędzie się 29 listopada 2012 roku o godzinie 19.00 w KDK przy ul. Jaworskiego 18, Konstancin Jeziorna. Podczas spotkania odbędzie się promocja książki: Na £użycu. W zapomnianym regionie etnograficznym nad Wisłą. Dr £ukasz Maurycy Stanaszek, pracujący w Państwowym Muzeum Archeologicznym, materiały do książki zbierał 6 lat. Praca jest obszerną albumową monografią regionu z ponad 400 starymi fotografiami ze wszystkich części £użyca. Dr Stanaszek to polski antropolog i archeolog, kierownik Pracowni Antropologicznej w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, popularyzator nauki, badacz £użyc (Urzyca).

£użyce, Urzyce, Urzecze

£użyce (Urzyce, Urzecze) to zapomniany region etnograficzny w centralnej części Mazowsza, rozciągający się po obydwu brzegach Wisły pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi, a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą. Zainteresowania naukowe terenami nadwiślańskimi leżącymi w bezpośredniej styczności z Warszawą zanikły na okres jednego wieku, na co nie mały wpływ miały przeobrażenia gospodarczo-społeczne i kulturowe, jakie dokonały się pod wpływem oddziaływania ciągle rozrastającej się aglomeracji miejskiej. Trzeba było dopiero wnikliwych badań autora, aby ten region odkryć na nowo i przybliżyć nam jego historyczno-kulturowe odrębności, uchwycone niejako w ostatniej chwili.

Na £użycu W zapomnianym regionie etnograficznym nad Wisłą

Książka "Na £użycu. W zapomnianym regionie etnograficznym nad Wisłą" podzielona jest na kilka rozdziałów, w których Autor omawia kolejno położenie geograficzne £użyca, genezę nazwy £ug, £użyce, Powiśle, Podole, tożsamość £użycoków, Polesoków, Zawiślaków, Górniaków-Kamieniorzy, Oryli, Olędrów, Turków, Tatarów i żydów z uwzględnieniem ich zwyczajów i kultury materialnej, powodzie wiślane, wygląd i stroje £użycan. Uzupełnia wszystko dotychczas niepublikowanymi tekstami pieśni, przyśpiewek i powiedzeń związanych z £użycem. W świetle badań £. M. Stanaszka świadomość odrębności etnograficznej na £użycu wywodzi się ze sposobu życia mieszkańców brzegu i samej rzeki, którzy od wieków byli związani z wodą, co też nie znajdowało zrozumienia u ludzi mieszkających powyżej terenów zalewowych. Z drugiej strony wpływ na pogłębienie odrębności mieli przede wszystkim flisacy-oryle z Małopolski, którzy spławiali towary Wisła oraz koloniści olęderscy, potomkowie zgermanizowanych Słowian Połabskich, którzy nad Wisłą powrócili do swej pierwotnej Ojczyzny i języka. Poza źródłami pisanymi i wspomnieniami tezę tę potwierdziły badania genetyczne. Praca dedykowana jest niezliczonym pokoleniom przodków, którzy stworzyli kulturę regionu nadwiślańskiego. Będzie ona też dla kolejnych pokoleń drogowskazem i źródłem wspomnień o własnej tradycji łużyckiej będącej częścią różnorodnej pod względem etnograficznym Polski.

£użyce, Urzyce, Urzecze
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna

Informacje28 listopada 2012, 00:00,

Andrzejkowe żeglowanie z Gromem w Mykwie

Bar Mykwa Piaseczno serdecznie zaprasza mieszkańców na wspólne żeglowanie w najbliższy piątek. Wieczór poprowadzi i zagra Tomasz Grom Paciorek. Koncert odbędzie się 30 listopada 2012 roku o godz. 20.45. Bar Mykwa znajduje się w budynku przy ul. Zgoda 1a (przy parkingu, między Rynkiem a Parkiem) w Piasecznie. Zapraszam w imieniu baru Mykwa.

TOMEK GR0M PACIOREK ZAGRA W BARZE MYKWA

Tomek Gr0m Paciorek to gitarzysta i wokalista samouk, miłośnik żagli, Mazur, podróży, whisky i dobrej zabawy. Na scenie "szantowej" od 2004 roku, pierwsze kroki stawiał w Warszawie w ślad za stylem Romana Roczenia, z czasem jednak wykształcił własną osobowość sceniczną. Ma za sobą koncerty w całej Polsce, od Gdańska po Kraków. W latach 2009-2010 wokalista rock-szantowej formacji Phono Faber (wraz z nimi zdobył Grand-Prix "£ódzkich Inspiracji Szantowych 2009" oraz "Rock-szanty Serwy 2010") solowo kilka drugich i trzecich miejsc na kilku polskich festiwalach. Prywatnie żeglarz jachtowy, zawodowo wykonawca piosenki żeglarskiej i lekarz chorych komputerów. W jego repertuarze są przeboje żeglarskie i ballady nieznane, kilka utworów autorskich oraz standardy polskiego rocka. Więcej informacji na temat Groma, można przeczytać na stronie: www.grom.art.pl

autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Piaseczno