Informacje15 marca 2011, 00:00,

Spektakl GRUBE RYBY - Wtorek Teatralny Piaseczno


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Centrum Kultury Piaseczno zaprasza wszystkich mieszkańców na Wtorek Teatralny, podczas którego zaprezentowany zostanie spektakl GRUBE RYBY (reż. Ewelina Szczuka). Spektakl, będzie można zobaczyć dziś 15 marca 2011 roku, o godzinie 20:00 w sali Ośrodka Kultury (ul. Kościuszki 49, Piaseczno). Zapraszamy na Wtorek Teatralny.

Spektakl GRUBE RYBY - Wtorek Teatralny Piaseczno
autor/źródło: Redaktorzy serwisu mieszkańców gminy Piaseczno
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz

Informacje15 marca 2011, 00:00,

Od kwietnia rozpoczyna się bezpłatna zbiórka elektrośmieci


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Urząd Miasta i Gminy Piaseczno wznawia prowadzoną od trzech lat wraz z Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych SITA zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dzięki tej proekologicznej akcji mieszkańcy całej gminy mają możliwość bezpłatnie oddać zepsute radia, pralki czy lampy w wyznaczonych punktach lokowanych co sobotę w innym sołectwie.

ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI

Zgodnie z harmonogramem (do pobrania .doc), akcja rozpoczyna się w sobotę, 2 kwietnia 2011 roku w żabieńcu, gdzie kontener na elektrośmieci wystawiony będzie w godzinach 9.00 – 15.00 przy skrzyżowaniu ulic Wschodniej i Granicznej. Następnie punkty zbiórki zawitają do kolejnych miejscowości w naszej gminie, po czym planowana jest przerwa wakacyjna. Od 3 września akcja rusza ponownie. W tym dniu dogodną możliwość pozbycia się zużytego sprzętu będą mieli mieszkańcy Bogatek i Grochowej. Ostatni w tym roku objazdowy punkt zbiórki będzie przyjmował elektrośmieci 19 listopada w Piasecznie na parkingu przy ujęciu wody oligoceńskiej.

Zachęcamy gorąco do skorzystania z bezpłatnej zbiórki, a mieszkańców, którzy nie chcą czekać i pragną pozbyć się elektronicznych odpadów już teraz, zapraszamy do siedziby firmy SITA przy ul. Technicznej 6, gdzie codziennie w godzinach 7.30 – 16.00 przyjmowane są tego typu odpady.

Dlaczego elektrośmieci szkodzą?

Elektrośmieci zawierają liczne szkodliwe substancje, które po wydostaniu się z uszkodzonej lodówki , pralki, komputera, świetlówki czy innego urządzenia elektronicznego, przenikają do gleby. Nieodpowiednie postępowanie z elektrośmieciami w skrajnych przypadkach może spowodować zatrucie organizmów ludzi i zwierząt substancjami trującymi zawartymi w zużytym sprzęcie. Dlatego tak ważne jest oddanie elektrośmieci do specjalnych punktów zbierania, dzięki czemu zostaną one oddane procesom odzysku, recyklingu, a szkodliwe substancje zostaną unieszkodliwione.
Poniżej znajduje się lista substancji niebezpiecznych zawartych w elektrośmieciach:
Rtęć – zawarta jest w niektórych świetlówkach. Jeśli trafi do zbiorników wodnych, a później przeniknie do mózgu człowieka, czy zwierząt, może spowodować zaburzenia wzorku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, żucia i połykania.
Związki bromu – stosowane są w komputerach. Po przeniknięciu do środowiska powodują u ludzi i zwierząt schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne.
Kadm – zawarty w bateriach urządzeń elektrycznych zaburza czynności nerek, powoduje chorobę nadciśnieniową, wywołuje zmiany nowotworowe, zaburza metabolizm wapnia, powodując deformację szkieletu i zaburza funkcje rozrodcze.
PCB – pełni w urządzeniach funkcje chłodzące, smarujące i izolujące, po dostaniu się do wód gruntowych przenika do gleby i atmosfery, a następnie do tkanki tłuszczowej ludzi i zwierząt Powoduje min. uszkodzenia wątroby, anomalie reprodukcyjne, osłabienie odporności, zaburzenia neurologiczne i hormonalne a także opóźnienia w rozwoju niemowląt.
R-12 – czyli freon. W klimatyzatorach i lodówkach pełni funkcję chłodniczą. Jest szczególnie szkodliwy dla warstwy ozonowej. Od roku 1998 nie wolno go stosować w urządzeniach elektrycznych, jednak spotykany jest w urządzeniach starszego typu.
Azbest – używany w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych m.in. ze względu na swoje właściwości izolacyjne. Jest przyczyną wielu chorób np. pylicy azbestowej, raka płuc i nowotworu międzybłoniaka opłucnej. ¬ródło: www.elektroeko.pl
autor/źródło: Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie