Informacje13 sierpnia 2017, 11:00,

Śladami średniowiecza - piknik historyczny na Zamku w Czersku

W dniach 12-15 sierpnia 2017 roku zapraszamy na piknik rodziny Śladami średniowiecza na Zamku w Czersku. Będzie to wyjątkowa, interaktywna lekcja historii, ale również fantastyczna zabawa. Na własne oczy można zobaczyć obóz średniowiecznych rzemieślników, wojów czy spróbować ówczesnych potraw. Przygotowanych zostało kilka stanowisk. Przy każdym z nich, o określonej porze, odbędzie się prezentacja, a przy niektórych można będzie spróbować swoich sił: rozpalanie ognia, pieczenie podpłomyków, lepienie garnków, gry i zabawy.

ŚLADAMI ŚREDNIOWIECZA - PIKNIK HISTORYCZNY NA ZAMKU W CZERSKU

Stanowiska:
Kuchnia - warsztaty połączone z pieczeniem podpłomyków.
Warzenie Soli - historia pozyskiwania soli.
Świątynia Słowiańska - prezentacja owianego tajemnicą miejsca kultu dawnych Słowian z posągiem - Chramu.
Kowalstwo - prezentacja technik kowalskich, pokaz obróbki metalu.
Garncarstwo -lepienie małych glinianych „amuletów” przez dzieci
Tkactwo - nauka tkania krajek na bardo (ew. małych obrazków na ramie tkackiej)
Rybak - prezentacja stanowiska rybaka, metod połowu, wędzenie ryb metodą jamową.
Snycerka - prezentacja narzędzi, przedstawienie przedmiotów i wyrobów użytku codziennego.
Wikliniarz - prezentacja rzemiosła
Rogownik - prezentacja wytwarzania naszyjników z koralików, kawałków rogów i kości, użycie prymitywnych narzędzi.
Obóz Wojów - W wiernie odtworzonym obozowisku z X - XI, każdy uczestnik będzie mógł się przyjrzeć jak w dawnych latach ludzie mieszkali, gotowali, ubierali się, itp. Jest to też niepowtarzalna okazja do dotknięcia mieczy, zbroi, toporów tarcz, czy też przedmiotów codziennego użytku.

Dodatkowe Atrakcje:
Pokaz gry na Ligawkach
Warsztaty malarskie i manualne - dzieci będą wykonywały rysunki miejsc historycznych związanych ze swoim miastem.
Historia ubioru - krótka charakterystyka średniowiecznych ubrań.
Konstrukcja i historia miecza - zapoznanie się z tematem, lekcja fechtunku, pokaz pojedynku
Historia tarczy rycerskiej - zapoznanie z budową oraz rodzajami tarcz na przestrzeni wieków

Stoiska sprawnościowe:
Idealne miejsce, gdzie młodzież będzie mogła nie tylko pogłówkować, ale też osobiście sprawdzić swe fizyczne możliwości:
strzelanie z łuku – każdy pod okiem doświadczonej kadry będzie mógł poczuć się jak Robin Hood. Przy okazji dzieci dowiedzą się, z czego wykonywano łuki i strzały.
rzut oszczepem – jedna z podstawowych broni, szczególnie podczas polowań na grubszego zwierza.
szkoła szermierki – przy wykorzystaniu bezpiecznych mieczy z PCV owiniętych gąbką, młodzież nauczy się podstaw władania bronią białą – postawa, podstawowe kroki, typowe cięcia i zastawy.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Informacje22 sierpnia 2017, 18:00,

Prezentacja projektów do Budżetu Obywatelskiego na 2018 w UMiG

22 sierpnia 2017 roku w godzinach 18:00 - 20:00 odbędzie się prezentacja projektów do Budżetu Obywatelskiego w Piasecznie. Miejsce: Sala konferencyjna Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno (ul. Kościuszki 5, Piaseczno). Już 1 września rozpocznie się głosowanie na projekty do Budżetu Obywatelskiego w Piasecznie. Poznaj zgłoszone projekty!

PREZENTACJA PROJEKTÓW DO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO NA 2018 W UMIG PIASECZNO

UMiG zaprasza mieszkańców Piaseczna na wspólne spotkanie, na którym Pomysłodawcy projektów do Budżetu Obywatelskiego zaprezentują swoje propozycje. Po spotkaniu możliwość rozmowy z Pomysłodawcami. Podczas spotkania Pomysłodawcy wylosują również numery, które otrzymają ich projekty na kartach do głosowania. Po spotkaniu możliwość rozmowy Budżecie Obywatelskim z Pomysłodawcami oraz pracownikami urzędu Miasta i Gminy Piaseczno. Spotkanie promocyjne oraz losowanie projektów odbywa się zgodnie z § 5 Regulaminu Budżetu Obywatelskiego w Piasecznie. https://www.facebook.com/events/862777693871445/

Powiązane tematycznie: projekty pod głosowanie do budżetu obywatelskiego Piaseczno 2018