Informacje16 marca 2007, 00:00,

Sesja budżetowa Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna

29 marca (czwartek) odbędzie się sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna, na której Burmistrz Gminy Konstancin-Jeziorna przedstawi do zatwierdzenia budżet gminy na 2007 rok. W budżecie zaplanowano: dochody na kwotę 85 535 482 zł; wydatki na kwotę 97 134 580 zł; w tym na inwestycje - kwota 39 165 962 zł.

Oprócz tego Rada miejska rozpatrzy uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na przedłużenie przez Gminę Konstancin-Jeziorna Porozumienia Międzygminnego z Miastem Stołecznym Warszawa, dotyczącego powierzenia Miastu Stołecznemu Warszawie zadań związanych z lokalnym transportem zbiorowym, a także podejmie decyzję w sprawie ewentualnego rozpoczęcia współpracy miast bliźniaczych z miastem Krzemieniec na Ukrainie.

źródło informacji: www.konstancinjeziorna.pl
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Konstancin Jeziorna

Informacje13 marca 2007, 00:00,

Przebudowa Puławskiej na granicy Warszawy i Piaseczna

Paraliż Puławskiej na granicy Warszawy i Piaseczna aż do grudnia. Przynajmniej dziewięć miesięcy w gigantycznych korkach spędzą wszyscy, którzy dojeżdżają Puławską z Piaseczna do Warszawy. We wtorek rozpoczyna się przebudowa ulicy w okolicach hipermarketu Auchan.

Zaczyna się obiecywana od lat inwestycja. Puławska zostanie poszerzona do trzech pasów w każdym kierunku od granic Warszawy do ul. Energetycznej w Piasecznie. Dodatkowo powstanie wiadukt, którym bezkolizyjnie będzie można dojechać do hipermarketu Auchan.

Rozbudowa drogi: Warszawa - Piaseczno
kliknij aby powiększyć

- We wtorek wykonawca wchodzi na plac budowy. Prace zaczną się za kilka dni. Na razie będą prowadzone poza jezdniami. Robotnicy przełożą instalacje podziemne - zapowiada Wojciech Dąbrowski, szef Generalnej Dyrekcji Dróg na Mazowszu. Przyznaje, że prawdziwych kłopotów komunikacyjnych można się spodziewać od kwietnia. - Przez cały czas chcemy utrzymać po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Ale nie łudźmy się, utrudnienia i tak będą ogromne. To przecież będzie plac budowy - dodaje Dąbrowski.

Przez pewien czas zamknięta ma być np. ul. Geodetów, czyli główny dojazd do wciąż rozbudowujących się osiedli w Józefosławiu czy Julianowie. Wtedy ruch będzie poprowadzony objazdem - najprawdopodobniej ul. Energetyczną. Wciąż trwają gorączkowe rozmowy między Generalną Dyrekcją Dróg i wykonawcą o tym, jak zorganizować poszczególne etapy robót.

Na razie jedno jest pewne. Ciężkie miesiące czekają wszystkich, którzy jeżdżą tym odcinkiem Puławskiej. Niestety, innych tras dojazdowych do stolicy jest niewiele. Sąsiednią drogę przez Konstancin-Jeziornę w godzinach szczytu również blokują korki. Dla niektórych rozwiązaniem mogłaby być przesiadka do kolei. Problem w tym, że pociągi podmiejskie z Piaseczna do stolicy jeżdżą dość rzadko. Dodatkowo w Piasecznie nie obowiązuje wspólny bilet na kolej i stołeczną komunikację miejską.

- Wystąpiliśmy już do Kolei Mazowieckich o częstsze kursy do stolicy - mówi burmistrz Piaseczna Józef Zalewski.

W Kolejach Mazowieckich nie wykluczają, że spełnią tę prośbę. - Zobaczymy, czy remont Puławskiej rzeczywiście spowoduje duże utrudnienia. Jeżeli mieszkańcy zechcą przesiąść się do pociągów, to być może będzie ich więcej - zapowiada Grzegorz Kuciński z zarządu spółki. Nie wiadomo jednak, kiedy do Piaseczna można by dojechać ze wspólnym biletem. Niedawno władze Warszawy zapowiadały, że na całą aglomerację zostanie on rozszerzony w połowie roku.

Przebudowa Puławskiej, która potrwa do końca roku, będzie kosztować 55 mln zł. Wykona ją konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Maz., warszawskie Mosty SA oraz Fal-Bruk.

autor informacji: Krzysztof Śmietana
źródło informacji: miasta.gazeta.pl/warszawa