Artykuł partnerski28 września 2019, 15:06,

Separatory amalgamatu – rodzaje, ceny, zastosowania

Separatory amalgamatu – rodzaje, ceny, zastosowania

Od 1 stycznia 2019 r. każdy gabinet stomatologiczny, który wykonuje lub czyści plomby amalgamatowe, musi posiadać specjalne urządzenie do usuwania tego typu resztek ze ścieków. Nosi ono nazwę separator amalgamatu. Z uwagi na wysoką toksyczność zawartej w amalgamacie rtęci oraz innych metali ciężkich (kadm, cynk), stosowanie filtrów lub osadników do ich wychwytywania ze ścieków powstających w gabinecie dentystycznym jest mocno zasadne.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Średni koszt zakupu separatora amalgamatu to ok 2 – 5 tysięcy złotych

Gabinety stomatologiczne są zobowiązane kupić separator amalgamatu oraz zamontować go we własnym zakresie. Przygotowaliśmy więc kilka praktycznych informacji, które pomogą jednostkom dentystycznym przejść przez ten proces łatwo, szybko i oszczędnie.

Usuwanie amalgamatu – rodzaje separatorów

Separatory amalgamatu można podzielić na 3 rodzaje:

  • separatory filtracyjne,

  • separatory sedymentacyjne,

  • separatory wirówkowe.

Separator amalgamatu z filtrem działa na zasadzie bariery mechanicznej, którą stanowi złoże w specjalnej obudowie. Cząstki amalgamatu są zatrzymywane na powierzchni i w przekroju filtra, który po zużyciu podlega unieszkodliwieniu. Utylizacja amalgamatu przeprowadzana jest przez wyspecjalizowaną firmę, która zgodnie z harmonogramem serwisowania, wymienia wkłady filtracyjne.

Zobacz również: Ekotu.pl radzi - Jaki separator amalgamatu?

Separator amalgamatu sedymentacyjny to urządzenie ze zbiornikiem osadowym, gdzie przez powolny przepływ ścieków, na dno osadnika opadają cięższe cząstki zanieczyszczeń, w tym drobinki wypełnienia. Usuwanie amalgamatu polega na okresowym czyszczeniu osadnika. Z uwagi na brak części wymiennych (ww. wkłady filtrujące), separatory amalgamatu w tej wersji są tańsze w utrzymaniu.

Ostatni rodzaj – separator amalgamatu wirówkowy – to wysoce wyspecjalizowany sprzęt, działający w oparciu o siłę odśrodkową. Wirówka pozwala na oddzielenie cząstek o różnej masie do osobnych zbiorniczków, dzięki czemu a bardzo dużą dokładnością jest w stanie oczyścić trafiającą do niej mieszaninę. Usuwanie amalgamatu tą metodą jest zdecydowanie najdroższe.

Separatory amalgamatu – ceny

Średni koszt zakupu separatora amalgamatu to ok 2 – 5 tysięcy złotych. Warto zwrócić uwagę, czy kupowane przez nas urządzenie posiada zgodność z normą ISO 11143. Polecamy wziąć pod uwagę nie tylko koszt jednostkowy, ale także to, ile kosztuje utylizacja amalgamatu. Rocznie to około 1 000 – 2 000 zł. Zdecydowanie najtaniej i najrzadziej płaci się za serwis separatorów amalgamatu ze zbiornikiem sedymentacyjnym. Wymiany filtrów to oczywiście dodatkowy koszt, mają one także krótką żywotność.


Fot. Przykładowy separator amalgamatu

 

Zastosowanie separatora amalgamatu – dla kogo?

Na koniec zaznaczmy, że obowiązujące prawo nakłada obowiązek posiadania separatorów amalgamatu dla wszystkich, którzy pracują w ramach swojej praktyki z tym rodzajem wypełnienia. Jednostką kontrolną jest sanepid, który może w bardzo wnikliwy sposób sprawdzić prawidłowość montażu urządzenia, jego certyfikację, a także zawarte przez gabinet dentystyczny umowy na serwis separatorów amalgamatu oraz prowadzoną księgę serwisowania.

autor/źródło: ekotu.pl

Napisz komentarz

Artykuł partnerski28 września 2019, 15:03,

Jaki jest najlepszy sposób, aby znaleźć pracę w Warszawie?

Jaki jest najlepszy sposób, aby znaleźć pracę w Warszawie?

Poszukiwanie pracy w Warszawie niemal w stu procentach przypadków kończy się sukcesem. To miasto oferuje szerokie możliwości zatrudnienia, niemniej warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by nie szukać pracy miesiącami.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Człowiek szuka pracy lub… praca szuka człowieka

Praca w Warszawie – kontakty zawodowe

Jeszcze do niedawna o pracy „po znajomości” mówiło się cicho albo wcale. Co prawda same znajomości nie wystarczą, by dostać zatrudnienie w prestiżowej firmie i na dobrym stanowisku, ale coraz częściej kontakty zawodowe i listy polecające są kluczem, który otwiera wiele drzwi. Prośba o rekomendacje nie jest niczym nowym w świecie freelancerów, powoli staje się normą także przy tradycyjnej formie świadczenia pracy. O listy polecające i rekomendacje można poprosić w dowolnym momencie, ale najlepsze wyniki osiąga się, prosząc o nie przy rozstaniu z poprzednim pracodawcą, o ile oczywiście takie rozstanie następuje za obopólną zgodą.

Praca w Warszawie – CV i list motywacyjny

To dwa najważniejsze dokumenty przy szukaniu pracy za pośrednictwem portali rekrutacyjnych. To one mają za zadanie zadbać o pierwsze wrażenie i sprawić, że potencjalny kandydat zostanie zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.

CV i list motywacyjny powinny być pisane z myślą o konkretnym pracodawcy. Szczególnie ten drugi dokument musi przekonać rekrutera, że kandydat będzie dokładnie takim pracownikiem, jaki jest potrzebny w firmie. W liście motywacyjnym warto wymienić wszystkie posiadane kompetencje miękkie, które będą przydatne w pracy. Bardzo często to właśnie one ostatecznie decydują o zatrudnieniu.

Praca w Warszawie – Systematyczność

Czy trudno znaleźć pracę w Warszawie? Nie – ofert pracy, zwłaszcza fizycznej, jest dużo. Czy trudno znaleźć satysfakcjonującą pracę w Warszawie za godziwe wynagrodzenie? Bywa różnie. Niektórym udaje się za pierwszym podejściem, inni muszą dłużej czekać na swoją szansę. Ci drudzy powinni pamiętać, że pracy szuka się systematycznie. Przeglądanie ofert na portalach rekrutacyjnych i portalach z ogłoszeniami o pracy w Warszawie (Zobacz: https://www.aplikuj.pl/praca/warszawa) powinno mieć miejsce codziennie, a nie raz na dwa tygodnie. Tylko w ten sposób można być jedną z pierwszych osób, która odpowie na ciekawą ofertę. O ile czas nie gra roli przy aplikowaniu na stanowiska kierownicze (oczywiście do pewnego stopnia), to pracownicy niskiego i średniego szczebla zatrudniani są raczej szybko. Dobrym zwyczajem jest wysyłać swoje CV i list motywacyjny tego samego dnia, w którym pojawi się nowa oferta. Taki krok to duży plus w oczach potencjalnego pracodawcy.

Praca w Warszawie – Sezonowość

Co prawda poszukiwania pracy w Warszawie można prowadzić przez cały rok, jednak wyraźnie widać pewną sezonowość w tym temacie. Miesiące letnie nie są najlepsze do szukania zatrudnienia i to nie tylko dlatego, że na rynek wkraczają absolwenci szkół średnich, policealnych i wyższych. To martwy czas w wielu firmach, nie są prowadzone rekrutacje, nie ma mowy o nowych projektach, więc i zapotrzebowanie na nowych pracowników jest żadne. Natomiast za najlepszy czas na poszukiwanie pracy w Warszawie uważa się początek roku.

Praca w Warszawie – daj się znaleźć

Człowiek szuka pracy lub… praca szuka człowieka. To drugie dzieje się wtedy, gdy osoba szukająca pracy założy profil na portalu społecznościowym nastawionym na kontakty biznesowe. To nic innego, jak wirtualne CV, do którego możne zajrzeć każdy potencjalny łowca głów. Dobra opcja dla osób, które mają określone kwalifikacje i skonkretyzowane plany na przyszłość, innymi słowy wiedzą, gdzie i za ile chcą pracować. Ogłoszenie się na takim portalu oczywiście nie zwalnia z innych form poszukiwania pracy, bo te będą skuteczne tylko wtedy, gdy wykorzysta się wszystkie dostępne możliwości.

Przeczytaj także: Szukasz pracy w Warszawie? Sprawdź jak odpowiadać na oferty pracy

autor/źródło: aplikuj.pl

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie