Informacje5 czerwca 2016, 11:30,

Segregujesz i zyskujesz - kampania edukacyjna oraz Piknik Rodzinny


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Wiesz, że recykling jednej puszki aluminiowej pozwala zaoszczędzić tyle energii, by włączyć telewizor na trzy godziny, a z 35 zużytych plastikowych butelek można wytworzyć jedną bluzę typu polar? O zaletach segregacji odpadów i związanym z nią recyklingiem przekonuje gmina Piaseczno w najnowszej kampanii edukacyjnej pn. „Segregujesz i zyskujesz”.

Segregujesz i zyskujesz - kampania edukacyjna oraz Piknik Rodzinny w Piasecznie

– W ramach kampanii chcemy pokazywać mieszkańcom naszej gminy korzyści, które wynikają z selektywnej zbiórki odpadów. Chodzi nie tylko o mniejsze stawki za odbiór odpadów posegregowanych, ale również o oszczędzanie zasobów naturalnych oraz energii – wyjaśnia Barbara Wysocka, Naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami w Gminie Piaseczno. Kampania rozpoczęła się w kwietniu, a zakończy się pod koniec listopada br.

Jakie działania?

Bardzo ważnym narzędziem, służącym do przekazywania wiedzy, są publikacje, których również nie zabraknie w ramach prowadzonej przez gminę kampanii. Jej elementem jest m.in. komiks pn. „Opowieści ze Śmieciarni”, opowiadający historię chłopca, który został uwięziony w budynku-labiryncie, z którego można się wydostać, jedynie właściwie postępując z napotkanymi po drodze odpadami. Chłopiec, aby wrócić do domu, musi wykorzystać swoją wiedzę na ten temat oraz wykazać się determinacją i cierpliwością. Ponadto została przygotowana broszura dotycząca obowiązującego na terenie gminy systemu gospodarki odpadami komunalnymi, zawierająca m.in. praktyczne wskazówki odnośnie segregacji odpadów, wykaz zalet kompostowania, wyjaśnienie oznakowań umieszczonych na produktach, a także bajkę dla dzieci. Elementem promującym selektywną zbiórkę odpadów i recykling jest również spot filmowy, który odwołuje się do koncepcji wyścigu jako alegorii segregowania odpadów – jego znaczenia i konsekwencji dla ludzi oraz środowiska. Animacja przedstawia przebieg współzawodnictwa kilku postaci, które rozpoczynają bieg po bieżni, napotykając po drodze rozmaite odpady. Już wkrótce spot pojawi się na stronie internetowej gminy.

SEGREGUJESZ I ZYSKUJESZ - KAMPANIA EDUKACYJNA ORAZ PIKNIK RODZINNY

Edukacja w terenie

Działania edukacyjne będą realizowane również w terenie. Już 5 czerwca w Parku Miejskim w Piasecznie (godz. 11.30-17.30) zostanie zorganizowany Piknik Rodzinny. W jego ramach będzie można wziąć udział m.in. w warsztatach malowania ekotoreb, tworzenia recyklingowej biżuterii, kwiatów z rolek po papierze toaletowym czy też pojemników na przybory szkolne z odpadów. – Podczas warsztatów chcemy pokazać, że to, co na pozór wydaje się niepotrzebne, może być jeszcze wykorzystane. Ze śmieci mogą powstać naprawdę fantastyczne i użyteczne przedmioty – przekonuje B. Wysocka. Elementem pikniku będą też warsztaty garncarstwa oraz zabawa sportowa, a dla najbardziej świadomej ekologicznie i sprawnej fizycznie rodziny przygotowano atrakcyjną nagrodę. Podczas wydarzenia dzieci będą mogły ułożyć wielkoformatowe puzzle o tematyce odpadowej. Podobną imprezę zaplanowano również na wrzesień. Jesienią rozpocznie się także projekt edukacyjny pn. „Szkoła recyklingu”. W jego ramach w szkołach odbędą się prelekcje i warsztaty oraz konkurs plastyczny. Z kolei w przedszkolach będzie odgrywany spektakl pn. „Dymskiego rady na odpady”. W tym czasie zaplanowano także organizację spotkań z mieszkańcami, na których zostaną zaprezentowane zagadnienia dotyczące obowiązujących na terenie gminy zasad gospodarki odpadami, w tym również gospodarowania odpadami problemowymi i niebezpiecznymi.

Patronatem honorowym kampanię objęli Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno, Starosta Piaseczyński oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują gazety Przegląd Piaseczyński oraz Kurier Południowy, miesięcznik Przegląd Komunalny, a także portale: Serwis Mieszkańców Powiatu Piaseczyńskiego powiat-piaseczynski.info, Piaseczno24.net, Portalkomunalny.pl, Zielonalekcja.pl oraz telewizja iTV Piaseczno.

Barbara Wysocka - Naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje18 maja 2016, 18:00,

Zdrowa mama, zdrowe dziecko warsztaty żywieniowe Józefosław


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

18 maja 2016 roku o godzinie 18.00 Biblioteka w Józefosławiu rozpoczyna cykl warsztatów dla rodziców, przyszłych rodziców i opiekunów małych dzieci w ramach projektu: „Zdrowa mama, zdrowe dziecko”. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, że dobre nawyki żywieniowe dziecka kształtują się już podczas ciąży i w pierwszych latach życia. Zajęcia odbywają się w ramach konkursu grantowego edukacyjnego programu 1000 pierwszych dni dla zdrowia.

Zdrowa mama, zdrowe dziecko warsztaty żywieniowe w Józefosławiu

Biblioteka w Józefosławiu, Filia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Piaseczno serdecznie zaprasza na warsztaty kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią, rodziców dzieci do 1. roku życia, przyszłych rodziców, dziadków i opiekunów, a także pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz wszystkich zainteresowanych tematyką.

Podczas pierwszego warsztatu edukator żywieniowy programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” Dorota Szostak zapozna uczestników z najnowszymi zaleceniami dotyczącymi prawidłowego odżywiania. Opowie, jak odżywiać się podczas ciąży, które składniki są szczególnie istotne, a jakich produktów lepiej unikać. Dieta mamy ma ogromny wpływ na zdrowie dziecka już od momentu poczęcia, ponieważ 1000 pierwszych dni (okres ciąży i pierwsze lata życia dziecka) to czas, kiedy można programować metabolizm poprzez odpowiednie żywienie.

Zapisy na warsztaty drogą mailową pod adresem jozefoslaw@biblioteka-piaseczno.pl lub telefonicznie na numer (22) 390-58-87. Liczba miejsc ograniczona. Zapraszamy rodziców i opiekunów z dziećmi. Zapewniamy opiekę w formie zajęć edukacyjnych. Warsztaty odbywają się w Bibliotece w Józefosławiu, ul. Urocza 14, II piętro, wejście od ul. Cyraneczki (obok Technicoloru).

Warsztaty realizowane są w ramach konkursu grantowego edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”, poświęconego edukacji żywieniowej kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią oraz rodziców dzieci w pierwszym roku życia. Szczegółowe informacje na temat kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych kobiet w ciąży, mam karmiących piersią oraz dzieci do 1. roku życia znaleźć można na: www.1000dni.pl

Przeczytaj też: Bartas Szymoniak trafił w gusta piaseczyńskiej publiczności [ZDJĘCIA]

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie