Informacje21 maja 2014, 19:25,

Rozpoczęła się rewitalizacja dworca PKP w Piasecznie

Rozpoczęły się długo oczekiwane prace remontowe na dworcu PKP w Piasecznie. Choć wprowadzenie wykonawcy - Przedsiębiorstwa Budowlano-Handlowego REMAR, które wygrało gminny przetarg - odbyło się jeszcze w kwietniu, to remont ruszył 5 maja. - Mam nadzieję, że prace przebiegać będą terminowo i jeszcze w tym roku uda nam się zakończyć przebudowę naszego dworca. Wiem, że mieszkańcy bardzo czekają na tę inwestycję, wierzę, że już niedługo stanie się dumą naszego miasta - mówi burmistrz Piaseczna Zdzisław Lis.

REWITALIZACJA DWORCA PKP W PIASECZNIE

Zakres prac Projekt przebudowy zakłada m.in. izolację i ocieplenie ścian fundamentowych, remont elewacji oraz podniesienie dachu i adaptację poddasza. Ponadto wokół dworca wykonane zostaną nowe chodniki, pojawią się donice z zielenią oraz zostaną rozebrane blaszane budki, których funkcje zostaną przeniesione do wnętrza dworca. W pobliżu budynku powstanie wiata, w której wnętrzu przewidziano pomieszczenia gospodarcze, a na zewnątrz staną urządzenia elektroniczne: bankomat i biletomat.

Zagospodarowanie budynku Wewnątrz budynku, obok pomieszczeń typowo dworcowych, takich jak poczekalnia, pomieszczenia kasowe czy ogólnodostępne toalety, pojawią się drobne punkty usługowe. W półokrągłej, nadwieszonej części budynku, w której pierwotnie znajdowała się nastawnia semaforów, ulokowana zostanie restauracja, która zajmować będzie dwie kondygnacje tej części budynku. W pomieszczeniach piwnicznych ulokowana zostanie kuchnia, a na piętrze sala restauracyjna. W północnej, wyższej części budynku zostanie przebudowana klatka schodowa, która zapewni dogodną komunikację pomiędzy kondygnacjami, na których ulokowano pomieszczenia biurowe przeznaczone do wynajmu oraz dojście do poddasza użytkowego, gdzie będą się mieścić pomieszczenia techniczne, m.in. kotłownia.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

REWITALIZACJA DWORCA PKP W PIASECZNIE

Remont linii kolejowej Remont dworca zbiega się w czasie z inwestycją przygotowywaną przez PKP, która prawdopodobnie rozpocznie się w przyszłym roku. Obejmie ona ogólny remont linii kolejowej Warszawa – Radom oraz m.in. przebudowę infrastruktury w obrębie dworca w Piasecznie. Obecny peron zostanie podzielony na dwie części, co zapewni wygodniejszą komunikację podczas postoju pociągu na stacji. Wyremontowana zostanie również obecna stalowa kładka zapewniająca dojście na perony. Od strony ul. Sienkiewicza zostanie wybudowana nowa kładka dla pieszych wyposażona w windę dla osób niepełnosprawnych. Na peronach pojawi się nowe nagłośnienie i oświetlenie, a zieleń wokół nasypów zostanie przycięta i uporządkowana.

Przebudowa ul. Towarowej Prawdopodobnie również w przyszłym roku rozpocznie się przebudowa ul. Towarowej. W ramach tej inwestycji planowane jest wykonanie zatoki na 20 miejsc parkingowych przed budynkiem dworca oraz wykonanie parkingu dla 54 pojazdów od strony północnej. W ramach przebudowy ul. Towarowej zostanie wykonana również nowa pętla dla autobusów komunikacji miejskiej.Przewidywany termin zakończenia prac remontowych na dworcu to 29 grudnia tego roku. Cała inwestycja jest w stu procentach finansowana z budżetu gminy Piaseczno, a jej koszt wyniesie niespełna 4 mln zł.

Informacje21 maja 2014, 20:18,

Festiwal Polskiej Animacji O!PLA Zalesie Górne

Zalesie Górne dołączyło do Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA (21.03.2014 - 08.06.2014). Festiwal debiutował w zeszłym roku w 21 miejscowościach. W tym roku jest ich 44. W Zalesiu Górnym spotkamy się z O!PLA w dniach 22-25 maja 2014 roku. W piątek, sobotę i niedzielę będziemy mogli oddać swoje głosy na wybrane filmy (dla dorosłych) w pięciu kategoriach. Festiwal to nie tylko filmy konkursowe. W niedzielę 25 maja przedszkole Zegar Słoneczny zaprasza na 2 projekcje dla dzieci. W Galerii Pi od 22 do 24 maja będą prowadzone warsztaty animacji, też dla dzieci, a w piątek o 16.00 spotkamy się z Panem Witoldem Gierszem, wybitnym twórcą polskiej animacji. Wstęp na pokazy konkursowe jest bezpłatny. Wstęp na projekcje dla dzieci - 5 zł Warsztaty z animacji dla dzieci - obowiązują zapisy (tel. 609665196) Spotkanie z p. Witoldem Gierszem jest bezpłatne - obowiązują zapisy (tel. 602613003).

Festiwal Polskiej Animacji O!PLA Zalesie Górne