Artykuł partnerski23 lipca 2024, 13:38,

Rozplenica japońska – czyli rozpylona miłość do ogrodu

Rozplenica japońska – czyli rozpylona miłość do ogrodu

Ostatnie lata cieszą się zmianami ogrodów i dopasowaniem ich do całości przestrzeni. Trawy ozdobne znajdują setki miłośników stylu, klasy i wygody w uprawie swojego ogrodu. Do jednego z rodzajów traw ozdobnych należy rozplenica japońska, która przybyła do nas z Azji. Jej niezwykły urok sprawia, że miliony Europejczyków zakochało się w tej trawie.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Co wyróżnia rozplenicę japońską?

Trawy ozdobne są coraz częściej wybierane do nowoczesnych ogrodów, balkonów i tarasów. Jednym z takich wyborów jest rozplenica japońska, która jest wyjątkowo odporna na mróz, dlatego też nawet w mroźną zimę będzie ozdabiać Twoją przestrzeń.

Rozplenica japońska dodaje szyku i elegancji każdemu miejscu, a to za sprawą jej fontannowego kształtu. Dzięki temu dobrze wygląda zarówno jako kompozycja w ogrodzie, jak i samodzielna roślina donicowa.

Wyjątkowości dodają jej puszyste kwiaty, które przez wielu kojarzone są z piórkiem. Delikatność rozplenicy dodaje świeżości i lekkości przestrzeniom. Jej dodatkowym atutem są jej kolory. W zależności od odmiany rozplenica japońska może mieć jasnobrązowy kwiatostan, bądź beżowo-żółty, a także czerwony, czy purpurowy. Kolor rozplenicy zmienia się także od pory roku, jednak jest to zależne głównie od odmiany, na jaką się zdecydujesz.

Możesz zaaranżować rozplenicę japońską karłowatą (urośnie do 40 cm), jak również wyższe odmiany trawy, które rosną nawet powyżej 150 cm. Dzięki różnorodności wysokości oraz barwy rozplenicy japońskiej, Twój ogród stanie się nowoczesną, egzotyczną przestrzenią.

Która odmiana rozplenicy japońskiej do Twojego ogrodu?

Dzięki dużej różnorodności w formie, kształcie i barwie rozplenicy japońskiej, swobodnie możesz łączyć poszczególne odmiany ze sobą, tworząc tym samym interesującą architekturę swojego ogrodu, balkonu lub tarasu. Zielony Expert w swojej ofercie ma wiele odmian rozplenicy japońskiej. Dzięki temu, że wszystkie rośliny produkowane są w ich hodowli, zyskujesz gwarancję najwyższej jakości roślin.

Jak wskazują sami producenci, najchętniej kupowaną jest rozplenica japońska Hameln. To za sprawą jej uniwersalności oraz tego, że dobrze prezentuje się w masowych nasadzeniach. Urośnie do około 70 cm.

Karłowata rozplenica Little Bunny doda uroku i wdzięku każdej przestrzeni. Jest wyjątkową odmianą pasującą przede wszystkim do romantycznych, delikatnych przestrzeni. Ociepli i doda harmonii również nowoczesnym, surowym miejscom.

Rozplenica japońska Red Head jest niezwykle efektowną rośliną, która zdecydowanie przykuwa uwagę. Dzięki swojemu niebywałemu kolorowi czerwieni i purpury, a także wysokości (rośnie do 120 cm), dobrze komponuje się ze zbiornikiem wodnym, jak również nowoczesnym minimalizmem. Jej miękkie, czerwone kwiaty są dekoracją wielu różnych przestrzeni.

Jak dbać o rozplenicę japońską?

Rozplenica japońska jest jedną z najmniej wymagających roślin, jednak pamiętaj o tych kilku prostych krokach, aby trawa zawsze wyglądała dobrze w Twoim ogrodzie:

  • regularne podlewanie (zwłaszcza zaraz po zasadzeniu oraz w czasie długich suszy);

  • w zależności od gatunku, na który się zdecydujesz, różny będzie rozstaw sadzenia;

  • najefektywniej kwitnie w pełnym słońcu;

  • nie ma konieczności wiązania jej na zimę;

  • każdej wiosny należy przyciąć rozplenicę;

  • w większości przypadków nawożenie nie jest konieczne.

Jeśli potrzebujesz więcej porad jaką rozplenicę japońską wybrać do swojego ogrodu oraz jak o nią dbać, wejdź na stronę Zielonego Experta, gdzie uzyskasz wiele wartościowych porad.

autor/źródło: Artykuł partnerski

Napisz komentarz

Artykuł partnerski22 lipca 2024, 08:27,

Jak wybrać odpowiedni plecak trekkingowy – praktyczne wskazówki

Jak wybrać odpowiedni plecak trekkingowy – praktyczne wskazówki

Podróżowanie z plecakiem to forma rekreacji, którą uwielbia wiele osób. Daje swobodę i szansę na przeżycie rozmaitych przygód. Trzeba tylko dobrze się do tego przygotować, również poprzez znalezienie odpowiedniego ekwipunku. Zalicza się do niego oczywiście też plecak. Czym powinien wyróżniać się dobry plecak trekkingowy? Co brać pod uwagę, gdy poszukuje się modelu dla siebie? Kilka wskazówek przedstawimy poniżej.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Czym różni się plecak trekkingowy od turystycznego?

Trudno wyobrazić sobie podróżowanie po górskich szlakach czy wycieczki w plener z rodziną bez odpowiedniego wyposażenia, w tym oczywiście plecaka. Warto dopasować go do indywidualnych potrzeb.

Podstawą jest wybór między plecakiem turystycznym a trekkingowym. Czym różnią się oba rozwiązania? Teoretycznie mają one bardzo zbliżoną konstrukcję. Podstawowe plecaki turystyczne są jednak dość proste, często pozbawione większej liczby komór, a także wzmocnień. Nie muszą być też wykonane z bardzo trwałych materiałów. Plecaki trekkingowe są natomiast przeznaczone do intensywnej eksploatacji w terenie. Pozwalają na wygodne przemieszczanie się po szlakach i nawet dłuższe wyprawy w głuszy. Są lekkie, odporne na uszkodzenia i wodoodporne.

Jak wybrać idealny plecak – pojemność

Czym się kierować podczas dobierania plecaka dla siebie? Warto zacząć od określenia pojemności. Spory wybór różnych rozwiązań oferuje choćby: Karaluch.com.pl. Wielkość plecaka musi być dopasowana do konkretnej wyprawy. Należy zadbać o to, by wszelkie wyposażenie, w tym oczywiście śpiwory znalazły się we wnętrzu – bez konieczności przytraczania różnych przedmiotów do zewnętrznej powierzchni. Zmniejsza to komfort podczas chodzenia, a także podnosi ryzyko, że ważne elementy wyposażenia ulegną zabrudzeniu, uszkodzeniu lub zmokną podczas deszczu.

Na krótkie wycieczki, podczas których wykorzystuje się tarp i lekki śpiwór w zupełności wystarczają plecaki do 50 litrów. Przy dłuższych eskapadach, gdy trzeba zabrać ze sobą cały prowiant i inne przedmioty, lepszy może się okazać plecak 70-litrowy.

Konstrukcja plecaka – trwałość ma znaczenie

Zanim podejmie się decyzję o zakupie plecaka, trzeba sprawdzić jego konstrukcję. Czy dobrze układa się na plecach, zapewniając pełen komfort. Pamiętajmy, że będzie to nasz podstawowy bagaż podczas wielogodzinnego wędrowania. Plecak powinien też posiadać przemyślane rozwiązania do organizacji bagażu. Przydają się wewnętrzne przegrody i kieszenie do ukrycia rozmaitych przedmiotów. Z tej samej przyczyny potrzebne mogą się okazać siateczkowe kieszenie zewnętrzne. Warto sprawdzić, czy dany model posiadana także paski kompresyjne, dzięki którym da się zabezpieczyć bagaż w plecaku przed przesuwaniem się. Dodatkowo przydatny może się okazać pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak. Choć zazwyczaj modele trekkingowe są wykonane z materiałów odpornych na wilgoć i zalanie, to jednak stanowi to dodatkowe zabezpieczenie.

Idealny plecak na wycieczkę – wybierz model trekkingowy dla siebie

Dobry plecak to podstawa wyposażenia na wszelkie wycieczki. Zapewnia wygodę i bezpieczeństwo podczas wyprawy oraz pomaga uchronić dobytek przed uszkodzeniem. A czy Wy przygotowaliście już swoje plecaki na następną wyprawę?

autor/źródło: Artykuł partnerski

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie