Informacje13 sierpnia 2007, 00:00,

Rocznica Bitwy Warszawskiej w Gminie Góra Kalwaria


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Burmistrz Miasta i Gminy Góra Kalwaria serdecznie zaprasza na uroczystości związane z 87 rocznicą Bitwy Warszawskiej, które odbędą się 15 sierpnia 2007 roku, od godziny 9:50 w Górze Kalwarii. Informacja pochodzi z oficjalnej strony Gminy Góra Kalwaria www.gorakalwaria.pl

Rocznica Bitwy Warszawskiej program uroczystości:
9:50 - zbiórka pocztów sztandarowych przed kościołem parafialnym w Górze Kalwarii.
10:00 - msza święta w intencji żołnierzy, którzy oddali życie za Ojczyznę.
Po Mszy Świętej: przejście wszystkich uczestników na Plac Piłsudskiego: powitanie gości, hymn państwowy, przemówienie okolicznościowe Burmistrza Miasta i Gminy Góra Kalwaria, składanie wieńców i wiązanek kwiatów przy popiersiu Marszałka J.Piłsudskiego, występ orkiestry parafialnej.

"Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata", "Cud nad Wisłą" - takimi słowami zwykło się określać Bitwę Warszawską 1920 roku. Bitwa ta była przełomowym momentem w wojnie polsko-bolszewickiej, która toczyła się w latach 1919-1921. Polem Bitwy Warszawskiej były tereny na wschód od Warszawy. Walki były zacięte. Podwarszawskie miasteczko Radzymin kilkanaście razy przechodziło z rąk do rąk. Jednak Polacy wytrzymali. Faza obronna Bitwy Warszawskiej trwała do 16 sierpnia, a następnie nastąpił przełom. Dokonał go sam Józef Piłsudski. Dowodzona przez niego tzw. grupa manewrowa, w skład której wchodziło 5 dywizji piechoty i 1 brygada kawalerii, przełamała obronę radziecką w rejonie Kocka i Cycowa, a następnie zaatakowała tyły wojsk bolszewickich nacierających na Warszawę. 19 sierpnia Tuchaczewski musiał wycofać się nad Niemen. Ostateczną klęskę bolszewicy ponieśli pod Osowcem, Białymstokiem (22 sierpnia 1920) i Kolnem. W walkach z Polakami bolszewicy stracili kilkanaście tysięcy zabitych i rannych żołnierzy. 66 tys. trafiło do polskiej niewoli, 30 tys. zostało internowanych przez Niemcy w Prusach Wschodnich.

15 sierpnia to Święto upamiętniające jedno z największych zwycięstw oręża polskiego odniesione w Bitwie Warszawskiej 1920 r. nad Rosją Sowiecką. W okresie II Rzeczypospolitej obchodzone bardzo uroczyście dla upamiętnienia walk w obronie Ojczyzny. Nie zostało nigdy anulowane żadnym aktem prawnym. Obchodzono je podczas II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i w Wojsku Polskim do 1947 r. W następnych latach zaniechano jego obchodów i ustanowiono Dzień Wojska Polskiego (12 października) upamiętniając w ten sposób chrzest bojowy 1 DP im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino. W latach 1990–1992 Święto obchodzono w dniu 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 r. przywróciła obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia. Wtedy też po raz pierwszy odbyły się centralne obchody tej uroczystości.
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Góra Kalwaria

Napisz komentarz

Informacje14 sierpnia 2007, 00:00,

Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa wraca na dawną trasę


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Prezes Piaseczyńskiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej Jerzy Chmielewski, poinformował redaktorów gazety Nad Wisłą, że pod koniec września 2007 roku kolejka wąskotorowa, będzie docierać już nie tylko do Tarczyna, ale aż do Grójca. Będzie to możliwe, gdyż drogowcy po wielu prośbach w końcu w profesjonalny sposób wykonali skrzyżowanie torów ciuchci z szosą nr 50 w Janówku.

Oprócz tego na łamach gazety Nad Wisłą pojawiła się informacja, że ponieważ na lotnisku w Nowym Mieście nad Pilicą w najbliższych latach ma powstać ogromna atrakcja turystyczna: Miasteczko Filmowe, jest szansa że w 2009 lub 2010 roku - Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa, będzie dojeżdżać do końca swojej historycznej trasy, czyli właśnie do Nowego Miasta. Zobacz plan linii kolei grójeckiej: mapa.jpg Na pewno zwiększyłoby to koszty działania kolejki, ale i uczyniło z ciuchci prawdziwy przebój i atrakcję turystyczną naszego regionu, na trasie: Piaseczno - Grójec - Nowe Miasto.
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Piaseczno
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie